Výstava Času navzdory, restaurování a konzervace sbírek
27. 9. 2024 – 20. 2. 2025
Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše se musí stát, než si na výstavě prohlédnete vzácný historický exponát nebo umělecké dílo? Chtěli jste někdy nahlédnout do restaurátorských a konzervačních dílen a odhalit postupy a prostředky, se kterými restaurátoři vzdorují času a dalším nepříznivým vlivům, aby uchovali naše kulturní dědictví? Nyní tu možnost máte.
Času navzdory, restaurování a konzervace sbírek. Tak se jmenuje nová výstava, která mapuje činnost jednotlivých pracovišť Oddělení konzervace a restaurování sbírek ve Středočeském muzeu. Prostřednictvím nejmodernějších audiovizuálních prostředků i originálních exponátů odkryje taje tohoto řemesla a mistrovské umění muzejních restaurátorů a konzervátorů. „Věříme, že výstava pomůže návštěvníkům pochopit, co vše obnáší naše práce a jak složitá a náročná může obnova a ochrana artefaktů být. Naše úsilí však na konci korunuje pocit radosti z toho, že se nám podařilo zachránit další kus historie pro budoucí generace,“ říká Zdeněk Růžička, vedoucí Oddělení konzervace sbírek.
Součástí výstavy je i radiační komora
Poznejte příběhy exkluzivních i zdánlivě obyčejných předmětů z různých materiálů i historických etap a vydejte se na fascinující cestu za jejich záchranou. Jednotliví restaurátoři prezentují díla patřící nejen do sbírek Středočeského muzea, ale také jeho spřátelených institucí. Snažili se přitom vybrat skutečně to nejzajímavější, s čím se za poslední dobu při své práci setkali. Můžete se tedy těšit na velmi atraktivní předměty a zajímavé postupy jejich restaurování – od lidového nábytku a hudebních nástrojů přes archeologické nálezy v podobě hliněných nádob a pravěkých předmětů z doby železné až po historické i moderní textilie a netradiční exponáty vyrobené z papíru a vosku. Budete mít možnost porovnat jejich původní poškozený stav, stav v průběhu záchranných prací a samozřejmě stav po restaurování.
Součástí výstavy je i zmenšená replika Ozařovacího pracoviště. Toto pracoviště je jediným u nás, které je schopno ošetřit větší sbírkové předměty a využívají ho také ostatní instituce a soukromé osoby. „Výstavu ocení nejen odborníci, ale i široká veřejnost,“ věří Michaela Caranová, hlavní kurátorka výstavy, „díky praktickým ukázkám a bohatému obrazovému doprovodu je i pro laika snadné představit si a pochopit složitost záchrany naší historie. Kdyby se však někdo chtěl do tematiky ponořit hlouběji, součástí exponátů jsou QR kódy, které odkazují na podrobné rozšiřující materiály.“
A ve výstavě myslí i na děti a hravé dospělé. Umístily zde pro ně různé interaktivní koutky s tematicky laděným obsahem, ve kterých si budou moci restaurování samy vyzkoušet.
Doprovodné programy k výstavě lákají odbornou i laickou veřejnost. S restaurátory a konzervátory se můžete setkat osobně na jedné z komentovaných prohlídek výstavy, kde se s Vámi rádi podělí o své zkušenosti a znalosti: 31. října 2024, 28. listopadu 2024 a 23. ledna 2025 vždy od 17 hodin.
Kromě komentovaných prohlídek se můžete těšit třeba na tematicky laděný program v rámci Mezinárodního dne archeologie. V sobotu 19. října 2024 od 13 hodin si můžete vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je být restaurátorem nebo konzervátorem, a zjistit, jak dlouhá a náročná může být cesta archeologického nálezu z naleziště do vitrín expozic. Projděte si různé restaurátorské a konzervační dílny a využijte zvýhodněné vstupné do vybraných výstav a expozic. Děti vezměte s sebou, budou nadšené!
Právě pro ně jsou připraveny i lektorské programy, které bude muzeum po celou dobu výstavy nabízet. „Jsou určeny především pro 1. a 2. stupeň ZŠ a dětem mají představit profesi, o které často víme jen velmi málo a přitom je pro zachování sbírek pro budoucí generace naprosto zásadní,“ říká Lucie Švorcová, muzejní edukátorka, která má školní programy na starosti.
Vernisáž výstavy Času navzdory, restaurování a konzervace sbírek se koná ve čtvrtek 26. září 2024 od 17 hodin. Výstavu můžete navštívit v otevírací době muzea od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin a to až do 20. února 2025. Více informací naleznete na webových stránkách muzea www.muzeum-roztoky.cz.
Času navzdory, restaurování a konzervace sbírek
Místo konání: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Termín: 27. 9. 2024 – 20. 5. 2025
Kurátorka: Mgr. BcA. Michaela Caranová a Oddělení konzervace sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy,
příspěvková organizace Středočeského kraje
Zámek 1252 63 Roztoky
Otevírací doba
Středa – neděle 10 – 18 hodin
www.muzeum-roztoky.cz
Facebook Muzeum Roztoky, Instagram muzeumroztoky