Článek Rozhovor Soutěž

VYHLÁŠENÍ XI. ROČNÍKU HUDEBNÍCH CEN VINYLA PROBĚHNE 23. ÚNORA

Vyhlášení cen Vinyla zarámují tři živé koncerty, zahrají DVA, Miss Petty a Arleta

Už za pár dnů vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Ocenění přeberou rovněž dva laureáti Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku a porota oznámí také dvojici hudebníků, kteří uspěli ve výzvě Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky. Slavnostní udílení XI. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 23. února 2022 od 20hodin v pražském Lucerna Music Baru, živé koncerty odehrají DVA a zástupci nominovaných umělců, Miss Petty a Arleta. O vizuální stránku letošní ceny se postaral Tadeáš Polák, moderovat celý večer bude Saša Michailidis.

Vinyla po loňském streamovaném ročníku bez účasti diváků proběhne opět s přítomností publika. „Hudebníci jsou v těžké situaci, zejména ti začínající. Vznikají sice nová alba, v důsledku omezování akcí ale měli málo příležitostí představit je posluchačům. Také proto jsme při sestavování dramaturgie večera sáhli do kategorie objevů. A tradičně pracujeme také s etablovanými umělci, v tomto případě kapelou DVA. Jejich minulá deska ve Vinyle uspěla, nyní po osmi letech plánují vydání nového řadového alba. Navíc v posledních letech kapela vystupuje jen sporadicky,“ říká jeden z koordinátorů ceny Pavel Uretšlégr.

V první části večera budou po koncertě Arlety předána ocenění laureátům druhého ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Porota, kterou letos tvoří Miloš Hroch, Eva Klíčová Pavel Turek a kolektiv Trigger (Mary C, Dora Rodriguez a Adéla Sobotková), vybírá celkem z 9 přihlášených mladých publicistů do 27 let a cenu stejně jako v loňském roce získá jeden autor a jedna autorka. „Považujeme za důležité jednou za rok ukázat na texty, které se nějakým způsobem vymykají a pomáhají nám skrze hudbu chápat, co se děje s námi nebo se společností. Tím ale podpora Vinyly nekončí. Loňská vítězka Aneta Martínková nyní ve spolupráci s Vinylou a magazínem Full Moon připravuje čtyřdílný podcast Území ozvěn o náladách v současné české hudbě. Rádi bychom podobným způsobem podpořili i letošní vítěze, kteří od nás dostanou také roční předplatné britského magazínu The Wire,“ doplňuje za organizátory Tomáš Grombíř. 

Podle stejného klíče porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček vybere také jednoho mladého producenta a producentku v rámci letos poprvé vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track, kam se přihlásilo celkem 27 hudebníků a hudebnic. „Takový zájem nás mile překvapil a ukazuje sílu zdejší scény. Ostatně začínající producenti a producentky mají velké vzory, kterým se povedlo prosadit i v mezinárodní konkurenci, jako třeba dné nebo Oliver Torr. Dvěma vítězům výzvy ve spolupráci s Bastl Instruments dále poskytneme mentorskou a technickou podporu k vytvoření autorského EP, včetně zapůjčení nástrojů, propagace a koncertů,“ upřesňuje Grombíř.

Ve druhé části večera, po vystoupení Miss Petty, budou předána ocenění Vinyly v kategoriích Objev roku, Počin roku a Deska roku, na kterou aspirují druhá alba raperů 58G a electro-písničkářského dua něco něco a debutové desky elektronických producentůOlivera Torra a Ursuly Sereghy. Celým slavnostním večerem Vinyly bude provázet Saša Michailidis, mj. moderátor pořadu ArtZóna České televize. Vizuál limitované stokusové série LP desky obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích. Letos jej připravil Tadeáš Polák z Ateliéru Environment na FaVU VUT v Brně, který působí také v kapele Severní nástupiště.

Událost na Facebooku

NOMINACE 2021

DESKA ROKU

58G – 58 tape Vol. 2

něco něco – Útržky

Oliver Torr – Fragility of Context

Ursula Sereghy – OK Box

OBJEV ROKU

Arleta

Miss Petty

sinks

Ursula Sereghy

POČIN ROKU

Aktivity Gin & Platonic

Aktivity Heartnoize Promotion

Aktivity Stoned to Death Records

V/A – Liptov

O Vinyle

Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2020 za Desku roku kritici zvolili aktuální album Liebe kvarteta Tábor, Objevem roku bylo rapové trio 58G Tomáše Kučery alias TK27, Počinem roku jsou aktivity labelu Divnosti. Poprvé oceněni byli loni také mladí hudební publicisté/ky do 27 let. Cenu Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získali Aneta Martínková a Radim Lisa. Součástí cen Vinyla je Průběžný festival Vinyla a od roku 2021 vzdělávací workshopy Vinyla Academy.

Partneři

Hlavními partnery hudebních cen Vinyla jsou společnosti Bastl Instruments a GZ Digital Media. Projekt hudebních cen Vinyla podporuje Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, statutární město Brno, Magistrát hl. města Prahy. Hlavními mediální partnery Vinyly jsou Česká televize, Deník N, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz.

Další informace a kompletní nominace najdete na http://vinyla.cz/

Rozhovor

21.2.2022 14:00

O cenách Vinyla si budeme povídat v pondělí 21. února ve 14 hodin, naším hostem bude Tomáš Gombíř.

Soutěž

V úterý můžete soutěžit o dvě vstupenky na cenu Vinyla.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama