Článek Soutěž

TOMÁŠ SÝKORA A AID KID POKŘTÍ ALBUM V JAZZ DOCKU

Jazzový klavírista a skladatel Tomáš Sýkora vydává album svého tria s Aid Kidem

Jazzový klavírista a skladatel Tomáš Sýkora přichází s novým autorským albem a zvukovým konceptem, v němž tradiční formu jazzového tria obohatil o elektronickou složku. Přizval výrazného a zkušeného producenta a hudebníka Aid Kida a společně vytvořili dynamickou fúzi jazzu a elektronické hudby ve zvukově strhujícím tvaru, který se velmi dobře osvědčil i koncertně. Současná kapela v silném složení Tomáš SýkoraAid KidTomáš Liška a Roman Vícha je Sýkorovým splněným snem jak po hudební stránce, tak po té lidské. „Jsem rád, že se z původního klasického formátu jazz piano tria podařilo vytvořit barevný, živý a zároveň velmi proměnlivý celek, který se s každým koncertem posouvá dál. Nejenže mezi námi proběhla vzájemná chemie, ale ještě se nám podařilo vytvořit alchymii“, říká o svém novém projektu Tomáš Sýkora, přičemž odkazuje k názvu alba „Alchemy“.  

Nejde však o první hudební setkání těchto čtyř hudebníků a zároveň vyhledávaných studiových hráčů a členů několika dalších kapel napříč žánry – Roman Vícha je mimo jiné stálým bubeníkem v kapele Ewy Farné, Tomáš Liška zase basistou v přední bluegrassové kapele Robert Křesťan & Druhá tráva, Aid Kid je respektovaným elektronickým producentem, autorem filmové a scénické hudby a spolu s Pjonim držitelem Českého lva za hudbu k filmu Arvéd. Spolupráce Tomáše Sýkory s Romanem Víchou a Tomášem Liškou začala při přípravě koncertní pocty Karlu Růžičkovi se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, z jehož živé nahrávky vzešlo album Songs for Orchestra (Animal Music, 2021) se Sýkorovými vlastními skladbami i úpravami děl Karla Růžičky. V nedávné době se Sýkora s Aid Kidem setkali při spolupráci s Rozhlasovým bigbandem Gustava Broma na projektu oslavujícím 100 let Českého rozhlasu. 

Album „Alchemy“ vychází 9. června 2023 v rámci Edice Animal Music 2023 podpořené grantem Magistrátu hl. m. Prahy, jeho vydání bylo též podpořeno grantem Ministerstva kultury. Ediční činnost Animal Music je podpořena Nadací PPF a společností Pražská plynárenská, a.s.. Album bude dostupné na CD a digitálně (stream+download) v běžné distribuční síti společnosti Supraphon a také v e-shopu vydavatelství Animal Music. 

Vydání alba předchází singl Cermak Road, který vychází 26. května digitálně a bude dostupný na všech streamingových platformách. 

Křest alba se bude konat 7. června 2023 od 21 hodin v rámci koncertu v pražském klubu Jazz Dock

https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/tomas-sykora-trio-5

Další koncerty: 

25.6. Slavnosti synkop / Brno

7.7. Boskovice Festival pro židovskou čtvrť

Informace o albu:
Producenti: Tomáš Sýkora & Aid Kid

Nahrávka: Milan Cimfe & Aid Kid (Sono Doupě Records, Golden Hive)

Mix: Milan Cimfe, Aid Kid, Tomáš Sýkora & Petr Ostrouchov 

Mastering: Adam Karlík

Obsazení: 

Tomáš Sýkora – klavír, syntezátory, samply 

Aid Kid – elektronika, samply

Tomáš Liška – baskytara 

Roman Vícha – bicí

host: Ocze – samply (track č. 1) 

Seznam skladeb: 

  1. Druid
  2. Start Up
  3. Cermak Road
  4. Red Faces
  5. Avishai & Shai
  6. Alchemy
  7. West in Blue
  8. Soidgh
  9. That’s Life

_____________________________________________________________________________________________

zleva doprava: Aid Kid, Tomáš Liška, Roman Vícha, Tomáš Sýkora (foto Vít Šimánek)


Tomáš Sýkora (*1979) skladatel, klavírista a aranžér, vydal pod svým jménem dosud tři autorská alba (Songs and Old Forms/2017, Songs for Orchestra/2021, Alchemy/2023) a spoluautorsky nebo aranžérsky se podílel na řadě dalších, včetně bigbandu Concept Art Orchestra jakožto člen volného skladatelského sdružení Pražská šestka. Založil a vedl několik autorských projektů, které prezentoval úspěšně v České republice i v zahraničí, v roce 2019 podnikl dvoutýdenní turné po Spojených státech a Kanadě. Pobyt v Chicagu ho mimo jiné inspiroval ke skladbě Cermak Road, která vychází jako singl z alba Alchemy. Působí také jako pedagog na HAMU a na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde je vedoucím oddělení skladby. Jakožto kurátor programové řady Nové horizonty Symfonického orchestru Českého rozhlasu připravuje koncertní programy propojující jazz se symfonickou hudbou, kde působí také jako aranžér, v současné době například spolupracuje s Jaromírem Honzákem na jeho chystaném jazzově-symfonickém programu.

Za pseudonymem Aid Kid (*1993) stojí hudebník, skladatel, producent a DJ Ondřej Mikula. V dubnu 2015 vydal eponymní debutové album, které vzbudilo pozitivní kritický ohlas (vč. ceny Vinyla pro Objev roku), následoval Cinematographer’s Journal (2019, BiggBoss) a Collection (2021, Addict Sound). V současné době působí v audiovizuálním kolektivu Lunchmeat, věnuje se filmové a scénické hudbě, spolu s Pjonim získal Českého lva za hudbu k filmu Arvéd. Jako producent se podílel například na albech „Řeka“ Lenky Dusilové (2020, Animal Music), „Za vodou“ skupiny Dunaj (2021, Animal Music) nebo „Září“ kapely Zvíře jménem Podzim (2019, Indies,). Mezi jeho pravidelné spolupracovníky patří Pjoni, Katarzia, Oliver Torr nebo Petr Ostrouchov. Živě vystupuje v kapelách Kittchen a Tomáš Sýkora Trio nebo po boku Lenky Dusilové či Katarzie. 

Tomáš Liška (*1979)je basista a skladatel s širokým žánrovým rozsahem. Od projektů kombinujících jazz a elektroniku, přes více než jedenáct let trvající spolupráci s Robertem Křesťanem a skupinou Druhá tráva, až po působení v kapelách Beaty Hlavenkové, Lenky Dusilové, Luboše Maliny, nebo Michala Nejtka. Jeho debutové sólové album „Invisible World“ (2009) obdrželo cenu Tais Awards a nominaci na Cenu Anděl. Stejně tak jako následující alba Milokraj (2013), Bercheros Odyssey (2015), Fragile Bliss (2016) a Invisible Faces (2017). Za album Hope získal Cenu Anděl 2020. Se svojí kapelou Invisible World sklidil mezinárodní úspěch na prestižní přehlídce world music Womex, po němž následovalo turné v Japonsku. 

Roman Vícha (*1979)je jedním z nejvyhledávanějších bubeníků s širokým žánrovým rozpětím od pop music a rock po jazz. Od roku 2013 je stálým členem kapely Ewy Farné. Je vytíženým studiovým hráčem a účastnil se nahrávání desítek alb. Spolupracoval například s Lenkou Dusilovou, Janou Kirschner, Richardem Müllerem, Ivanem Králem, Karlem Gottem a řadou dalších. Z jazzových hudebníků to jsou Jaromír Honzák, Martin Brunner, Vít Křišťan nebo aktuálně Tomáš Sýkora.


Soutěž

V pondělí 5.6. můžete soutěžit o dva vstupy na křest desky.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama