Článek Soutěž

TERMINUS V DIVADLE V CELETNÉ

Jedna jediná noc v Dublinu s Kašparem

Jen na šest uvedení od května do září se po roce vrací veleúspěšná inscenace Marka Němce TERMINUS. Tři monology ze současného Dublinu. Drsné příběhy, zpočátku realistické, později jimi začínají prostupovat démoni a andělé…

Příběh jedné noci v irském Dublinu nám popisují postavy nazvané prostě jen A, B a C. Střídajícími se monology nám vyprávějí svoje životní příběhy naplněné touhou a zklamáním. Ale i přes vážné téma je hra plná osobitého humoru, naděje, očekávání a také smíření. Žena ve středním věku, mladá dívka a mladý muž – všichni se silným osobním příběhem – putují každý za svým „konečným“ cílem ulicemi Dublinu.

Terminus jsme vybrali pro jeho temný tón, pro samotu hlavních postav, pro krásu ukrytou pod zdánlivou ošklivostí, pro velkou výzvu pracovat s poetickým textem takového rozsahu, pro všechny lidi, co se kdy cítili sami, pro to, že svět nadpřirozena se skrývá právě tam, v hluboké samotě, ve snění… Prostě NOIR! jak má být.”

Hra je psána formou veršovaného textu, který rytmicky připomíná rap, což dodává příběhu spád a udržuje diváka přirozeně v toku děje. Překlad takového textu není nic jednoduchého, nejde již ani tak o překlad jako spíše přebásnění, které sebou nese i určitá specifika: „O´Rowův Terminus je zářným příkladem známé pravdy, že překladem nevzniká kopie v jiném jazyce, ale nový, svébytný text. Ty krásné,  úderné anglické rýmy s téměř neomezenou variabilitou do češtiny zkrátka s takovým efektem nepřevedete. Chybí nám například to obrovské množství rýmovatelných jednoslabičných slov, kterými O’Rowe dociluje až rapového efektu. V češtině je to celé mnohem rozvleklejší, vzniká trochu jiná poetika,” uvádí překladatelka Ester Žantovská.

Jazyková forma samozřejmě ovlivnila i hlavní představitele a lidově řečeno se jim zažrala pod kůži: „Terminus – je pro mě pohádkový opus, tak dejte telce čus a přijďte na tenhle dvěhodinky dlouhej kus!!,” zve na představení Ladislav Hampl, jeden ze tří protagonistů.

Mark O‘Rowe

Narodil se v Dublinu v roce 1970. Vyrůstal v dělnické čtvrti Tallaght na západním předměstí Dublinu. O‘Rowe sám tvrdí, že mnohdy až přemíra násilí v jeho práci vychází z toho, že v mládí sledoval obrovské množství tzv. krváků a filmů plných násilí. Kromě hry Terminus je autorem šesti dalších divadelních her (např. Howie the Rookie, Made in China etc.) a tří filmových scénářů z nich k nejúspěšnějším patří film Intermission (u nás uveden pod názvem Přestávka), za který v roce 2003 obdržel cenu Irské filmové a televizní akademie (IFTA Award) za nejlepší scénář. Patří k nejzajímavějším autorům mladé irské generace.

Hrají: Tereza Rumlová, Barbara Lukešová, Ladislav Hampl

Režie Marek Němec / Scéna Lukáš Kuchinka / Kostýmy Jana Jurčová / Dramaturgie Lenka Bočková

www.divadlovceletne:

Soutěž

V pátek 7.6. můžete soutěžit o dvě vstupenky na představení.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama