Článek Rozhovor Soutěž

SVĚTLONOC TEREZY NVOTOVÉ PŘICHÁZÍ DO ČESKÝCH KIN

Film Světlonoc po festivalovém úspěchu na IFF v Locarnu, kde získal cenu Zlatého leoparda, přichází od 6. října do českých kin. Snímek talentované režisérky Terezy Nvotové očaroval i diváky na premiéře na Slovensku, kam v minulém týdnu dorazila i prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, kterou film velmi zaujal. Česká premiéra proběhne 5. října 2022 v kině Světozor.

Světonoc se snaží bořit mýty a konvence týkající se ženství, a řeší problémy, které jsou v 21. století sice zastaralé, ale stále přítomné. Upozorňuje i na genderové a rasové stereotypy a zkoumá strach z jinakosti, ze kterého pramení mnohé problémy dnešního světa. “Naše společnost odmítá ty, kteří se příliš odlišují a pro své problémy hledá jednoduchá vysvětlení a konkrétního viníka. Věříme v pověry, které se mění na moderní konspirace a odmítáme si přiznat, že za mnohá neštěstí si můžeme sami, říká režisérka. Světlonoci otevírá také otázku hodnoty osobní svobody, zejména v případě, že odmítáme jít konvenční cestou.

Světlonoc je film o svobodě, a tak jsem i přistupovala k jeho tvorbě. Dovolila jsem si využít žánrové prvky, hrát si s filmovým jazykem, s hudbou a snovými sekvencemi, stejně tak s časovými rovinami tak, aby měl divák co největší emocionální zážitek. Doufám, že se diváci přijdou podívat na Světlonoc do kina, je to totiž šílená jízda a stojí to za to!” dodává režisérka a scenáristka filmu.

“Film Světlonoc žije i svůj úspěšný festivalový život. Po úspěchu na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu, odkud si Světlonoc odvezla Zlatého leoparda, měl úžasnou premiéru na Fantastic Fest v USA, na MotelX v Portugalsku, a 8. října proběhne premiéra na Mezinárodním festivalu ve Vancouveru v Kanadě. Již nyní se chystá na dalších 20 mezinárodních festivalů”, říká Miloš Lochman, producent filmu.

“Měla jsem tu čest vidět film ještě předtím, než dostal ocenění v Locarnu. Snímek mě velmi zasáhl, protože je plný témat, kterými se sama zabývám, ať už se týkají nerovnoprávnosti, sexuálního násilí na ženách nebo násilí na dětech. Proto jsme neváhali ho s naším Nadačním fondem Propolis33 podpořit. Je důležité, aby se o těchto tématech ve společnosti mluvilo. Jsem nadšená, že film získal cenu Zlatého leoparda na festivalu v Locarnu a Tereze a celému týmu moc gratuluji,” dodává Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis33

Film se natáčel ve slovenských horách a v hlavních rolích uvede Natálii Germáni, Evu Mores a Ivu Bittovou. Film vznikl v koprodukci BFILM a moloko film Miloše Lochmana a byl také podpořen Státním fondem kinematografie. 

Děj filmu:

Třicátnice Šarlota se vrací do rodné vesnice hluboko ve slovenských horách. Před mnoha lety odsud za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření, po celou dobu ji považovali za mrtvou. Bojí se, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích.

TEREZA NVOTOVÁ

Biografie

Tereza Nvotová je absolventkou pražské FAMU žijící v Praze a New Yorku. Mezinárodní publikum zaujala svým hraným debutem ŠPÍNA (2017), který měl premiéru na Mezinárodním festivalu v Rotterdamu a získal přes 20 ocenění doma i ve světě. Film ŠPÍNA byl nominován na 8 Českých lvů, čeští filmoví kritici ho vyhlásili za nejlepší film roku 2017 a byl uveden na 40 festivalech po celém světě. Tereza má na svém kontě má několik úspěšných dokumentů, včetně filmu MEČIAR (HBO Europe), který byl v roce 2017 nejnavštěvovanějším dokumentem ve slovenských kinech a dostal se do výběru Evropské filmové akademie. Tereza momentálně připravuje slovensko-český film OTEC, dvě televizní minisérie CONVICTIONS a SUCK MY DICK PUTIN, a film THE NURSE v americké produkci AGBO.  Více o projektech a plánech Terezy Nvotové na www.terezanvotova.com

Rozhovor

5.10.2022 14:00

O filmu Světlonoc si budeme povídat ve středu 5. října ve 14 hodin. Naším hostem bude režisérka filmu Tereza Nvotová.

Soutěž

V pátek 14.10. můžete soutěžit o 2 vstupy na film.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama