Článek

ŠVANDOVO DIVADLO UVEDE INSCENACI AI: KDYŽ ROBOT PÍŠE HRU

AI: Když robot píše hru. Futuristický Malý princ z doby postpandemické

Švandovo divadlo Vám představuje unikátní projekt. Tím je první česká hra, jejíž dialogy vygenerovala umělá inteligence. Inscenace s názvem „AI: Když robot píše hru“ vypráví o radostech a strastech každodenního života z pohledu robota. Přijďte prožít ke Švandům příběh robota, který po smrti svého mistra zůstal vydán na pospas nejrůznějším vzorkům z lidské společnosti a jenž balancuje na hranici absurdní černé komedie a existencionálního dramatu. Po skončení představení (nejbližší termíny 18. 3., 28. 4. nebo 6. 5) následuje debata s divadelními tvůrci a s odborníky na umělou inteligenci na dané téma.

Co je cílem projektu a kdo se podílel na spolupráci?  „Projekt vznikl ve spolupráci Švandova divadla, Matematicko-fyzikální fakulty UK a DAMU.  Cílem bylo prozkoumat, jak se vlastně umělá inteligence chová i nakolik je schopná vytvořit použitelný divadelní text. Já sám jsem byl k téhle představě nejdřív spíše skeptický, ještě víc jsem byl ale zvědavý, co nakonec z počítače vypadne,“ říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla, který inscenaci zároveň režíruje.

A jak hra vznikala? Počítač pod dohledem týmu informatiků v čele s počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou z MFF UK během několika měsíců generoval obrazy ze života hlavního hrdiny – robota čelícího každodenním radostem a strastem.  Jak robot pojímá základní lidské otázky jako je narození, umírání, hledání lásky, ale třeba i práci během koronavirové krize? Text vznikal v angličtině, do češtiny jej převáděl strojový překlad. Výsledkem byl soubor dialogů, které ve Švandově divadle seřadili tak, aby vyprávěly ucelený příběh putování robota lidskou společností. Ten může připomenout futuristickou verzi Malého prince.

Strasti autora-začátečníka

Podle dramaturga Davida Košťáka, který spolu s informatiky na celý proces dohlížel, lidé nejprve zadali počítači základní parametry: kdo, kde a s kým mluví a přidali dvě úvodní repliky. Ty pak počítačový autor dál rozvíjel. Coby dramatik-začátečník, navíc neživý, se ale bez lidské pomoci neobešel. „Občas prohodil ženské a mužské postavy nebo na něčem ulpěl, takže dialog ztratil smysl. Oříškem, který zatím s obtížemi louská, je také podtext – fakt, že nejde jen o to, co v divadelní hře postava říká, ale co tím ve skutečnosti myslí,“ vypočítává Košťák. „Na rozdíl od někdy svéhlavých živých autorů ale stačilo počítači ukázat místo, kde ztratil nit, a on začal od příslušného bodu hned vytvářet text nově,“ vtipkuje dramaturg. 

A jestli jednou chytrý software zcela nahradí živého dramatika? „Zatím to tak nevypadá, ale v budoucnosti by třeba mohl fungovat jako jeden z nástrojů, které má autor k dispozici,“ uzavírá David Košťák. 

Na jaké herce se můžete těšit? Robota, který vdechne život strojově vytvořenému textu, ztvárňuje Jacob Erftemeijer. V úlohách lidí, kteří ho obklopují, uvidíme Petra Buchtu, Oskara Hese (alternovaného Markem Frňkou), Annu Stropnickou, Andreu Buršovou a Tomáše Petříka

www.svandovodivadlo.cz

reklama
reklama
reklama