Článek Rozhovor

SNY O TOULAVÝCH KOČKÁCH: KOUZELNÝ VÝTVARNÝ SVĚT PETRA SÍSE V KINECH

Asociace českých filmových klubů  (AČFK) uvede 4. listopadu do kin dokumentární film Davida Síse  Sny o toulavých kočkách. Snímek o životním příběhu a tvorbě světově uznávaného výtvarníka Petra Síse patřil na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary mezi divácky nejoblíbenější snímky.

Na osamělé pláži před zábavním parkem na Coney Islandu se scházejí dva bratři. Chvíli hledí na stoupající vlny a potom se ten mladší zeptá: „Brácho, zajímalo by mě, jak tě napadne, co máš nakreslit?“ Starší se zamyslí a po chvilce odpoví: „Víš, že o tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlel?“

Tak začíná filmové putování režiséra Davida Síse po vnitřním a vnějším světě Petra Síse, vyprávění bratrsky důvěrné, přesto naprosto sdělné. Dokumentuje životní příběh autora a zároveň inspiraci, přetavenou v pečlivě vytvořené, výtvarně úchvatné a emocionálně oslovující kresby. Mezi Prahou, New Yorkem, Brnem a Paříží sledujeme Petra Síse a neodmyslitelnou černou kočku, symbol „věčného tuláka, hledajícího svůj pelíšek”, mezi reportážními záběry, ožívajícími kresbami a rozhovory s lidmi, kteří výtvarníka na jeho cestě provázeli anebo mu pomohli. Film doplňují výpovědi osobností, které ho v životě ovlivnily a které ovlivnil on (Miloš Forman, Madeleine Albrightová, Steven Heller ad.).

„Dokument o Petru Sísovi jsme měli v hledáčku od samotného začátku jeho realizace. Jsme totiž velkými obdivovateli křehké intimity jeho kreseb a humanistických hrdinů, snílků a objevitelů, které přináší dětem, a také proto, že film sliboval víc než jen přehlídku obdivně se vyjadřujících mluvících hlav,“ říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka AČFK.

A jak se zrodilo pojmenování Sny o toulavých kočkách? David s Petrem chtěli v době vzniku filmu adaptovat také pohádku z knihy Tři zlaté klíče. „Přepisoval jsem scénář, hledal jsem název a došlo mi, že v té knížce se pořád toulá ta kočička, jako leitmotiv. A najednou jsem si uvědomil, že chudáka Petra vykopli a řekli mu: musíš zůstat v Americe. Petr byl jako ta toulavá kočka, která se nemá kam vrátit,“ říká David Sís. „Přitom já kočky nesnáším. On je miluje. Ale je to dobrý název,“ dodává Petr Sís.

Po distribuční premiéře Snů o toulavých kočkách bude následovat tour s režisérem po vybraných filmových klubech. David Sís s kameramanem Vítem Bělohradským film postupně představí například v kinech v Kolíně (5. 11.), Brně (8. 11.) či Jihlavě (27.11.). Aktuální informace k tour budou dostupné na stránce filmu. Ve vybraných městech doplní delegaci také Petr Sís. Rozhovor s tvůrci, videa, obrazové i další materiály zprostředkovává stránka acfk.cz/film/sny-o-toulavych-kockach.

Miniprofily

Petr Sís se narodil v Brně jako syn filmového režiséra a od dětství projevoval výrazný výtvarný talent. Na konci 60. let si nechal narůst dlouhé vlasy a založil bigbeatovou kapelu. Stal se jedním z prvních československých DJs. Jako hudební publicista pořídil řadu rozhovorů s hvězdami tehdejší hudební scény. Je autorem tří desítek knih pro děti, k šedesáti dalším vytvořil ilustrace. Za svou tvorbu získal desítky ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena za celoživotní tvorbu. V roce 2020 se v pražské galerii DOX uskutečnila souborná výstava tvorby Petra Síse nazvaná O létání a jiných snech, kterou zhlédlo sto tisíc návštěvníků.

David Sís absolvoval katedru režie na pražské FAMU a především pro Českou televizi natočil několik desítek pořadů. Některé jeho snímky měly úspěch i v mezinárodním měřítku. Absolventský film Hat-Trick o dětském fotbalovém utkání v době nacistické okupace získal cenu na MFF v japonském Kobe a experimentální sci-fi příběh Malčik byl oceněn na festivalech v izraelském Tel Avivu a francouzském Poitiers.

Ohlasy

„Film je poctivým, detailním a místy i poetickým zpracováním nejen životní cesty Petra Síse, ale především jeho tvorby a inspiračních zdrojů … Činí tak zcela bez patosu – což platí, a to je skvělé, pro celý film.” – Veronika Bednářová, Reflex

„Velké poselství o svobodě, o klíčové hodnotě Sísova života, vyplouvá ve filmu průběžně krásně na povrch.” – Anežka Gavendová, Informuji

„Životní příběh Petra Síse je skutečně pozoruhodný.” – Adéla Hofmanová, TV Guru

„Sny o toulavých kočkách – fantastický dokument o Petru Sísovi v režii jeho bratra Davida.” – Emma Smetana

Rozhovor

Na rozhovor 2.11. ve 14:00  dorazí režisér filmu David Sís.

reklama
reklama
reklama