Článek Rozhovor

SCULPTURE LINE SLAVÍ 10. NAROZENINY

VELKÝ PRŮVODCE: 10 let projektu Sculpture Line. Ve kterých městech můžete zhlédnout umělecké instalace?

Sculpture Line slaví své 10. narozeniny. Původně pražský festival se během dekády proměnil ve významný mezinárodní sochařský projekt, do kterého se zapojují desítky renomovaných i začínajících umělců z Česka i zahraničí. Nejinak tomu je i letos. Mezi instalace, které v Česku můžeme zhlédnout, patří díla od Jana Kaplického, sira Anthonyho Cragga, Alexandry Koláčkové, Lukáše Raise, Jakuba Flejšara či Michala Gabriela.

Jubilejní ročník projektu Sculpture Line se ponese ve znamení velkých objevů a mezinárodních spoluprací. Sculpture Line letos píše skoro až neuvěřitelné příběhy, jako je tomu například u instalace Acquae od Jana Kaplického. Jsem také velmi rád, že zájem o zapojení se do projektu mají nejenom česká města, ale stále více jeho renomé rezonuje v zahraničí. Příkladem může být první spolupráce s německým městem Wunsiedel, kde se představí hned sedm umělců z Česka a Německa,“ říká Ondřej Škarka, zakladatel projektu Sculpture Line a kulturní instituce Art Lines.

Hlavní město Praha

V Praze je aktuálně vystaveno více než 30 instalací a jejich počet se postupně zvyšuje. Jedním z nejzajímavějších objektů je bezesporu ocelová kapka Acquae, kterou před více než 20 lety vytvořil pro Triennale di Milano architekt Jan Kaplický. Toto dílo bylo vystaveno ještě během festivalu Biennale di Venezia v italských Benátkách. Poté se na něj na dvě dekády zapomnělo, dokud ho v Miláně neobjevil renomovaný britský architekt Norman Foster. Ten byl v kontaktu s Eliškou Kaplický, která se rozhodla dílo zachránit. To se podařilo díky společnosti Art Lines, která Acquae převezla do České republiky a zajistila její restaurování. Toho se ujal tým sochaře Lukáše Raise. Acquae je vystavena na pražském Bastionu vedle dalších děl, jejichž autorem je Jakub Flejšar.

Lukáš Rais v Praze dále představuje doposud svoji největší realizaci ve veřejném prostoru. Instalace z ušlechtilé oceli s názvem Trichodon, která se nachází na náměstí Franze Kafky, propojuje abstrakci a realismus. Její tvary i použitý materiál jsou pro tvorbu Lukáše Raise typické. Procházku vyšehradským parkem pak zpříjemní nová instalace od Michala Gabriela. Pastevci žraloků, jak se sousoší nazývá, žije s návštěvníky. Na žraloky i postavy je možné si i sáhnout. Další díla jsou vystavena například u Tančícího domu, kde své instalace prezentují Aneta Filipová či Michal Trpák. Prohlídky soch pro veřejnost také organizuje Galerie Golf Hostivař. Praha toho ale nabízí ještě mnohem více.

Čechy

Do projektu Sculpture Line se zapojilo hned několik obcí v Čechách. Instalace je možné zhlédnout například v Plzni, Ústí nad Orlicí či v Broumově. Nově se také zapojily Mariánské Lázně. Zde jsou vystaveny dva unikátní objekty. První z nich je dílo sira Anthonyho Cragga s názvem Over the Earth, které v minulosti stálo například na půdě Harvardovy univerzity. Dalším objektem je socha Alexandry Koláčkové s názvem Pramen. Ta vyniká nejenom svými hravými barvami, ale její důležitou součást tvoří vodní prvek. Ten obyvatele města osvěží během horkých letních dní.

Sochy Alexandry Koláčkové najdou lidé i v Dolních Břežanech, kde vystavují i další umělci, například Jakub Flejšar. Ten zde představil sochu nazvanou Optimista. Jakub Flejšar patří mezi zástupce mladé generace výtvarníků. Zajímavostí je, že nemá pouze umělecký talent, ale je zároveň bývalým reprezentantem České republiky ve snowboardcrossu a bývalým trenérem olympijské vítězky Evy Adamczykové (dříve Samkové).

V Čechách najdeme ale i sochy od zahraničních autorů. Jedním z nich je německý sochař Martin Steinert, pro jehož tvorbu je typická práce se dřevem. Nejinak tomu je i v případě instalace Wooden Cloud, který aktuálně zdobí městys Davle. Jde o dílo s celoevropským přesahem. Další objekty ze série Wooden Cloud mohli zhlédnout například obyvatelé a návštěvníci Berlína a Paříže.

Morava a Slezsko

Kdo se vydá po stopách Sculpture Line, neměl by minout Olomouc, která nabízí ke zhlédnutí hned několik výjimečných objektů. V Opletalově ulici se vznášejí Andělé moří od Michala Trpáka, Antonín Kašpar u Kostela sv. Mořice postavil Trůn připomínající tisíciletou křesťanskou tradici v Evropě. Nejnovějšími instalacemi v Olomouci jsou Záchranné čluny od Johannese Pfeiffera, které v noci osvětlují Bezručovy sady a Klid stojící před hlavním nádražím, jehož autorem je Ladislav Sabo. Další zajímavé objekty nabízí také Mikulov, kde vystavuje Kurt Gebauer. Jeho instalace zahrnují díla Trubkoun či Radost.

Zahraničí

Do letošního ročníku se již zapojilo i několik zahraničních zemí. V rámci projektu RE-USE, který se zaměřuje na poselství udržitelnosti, vystavují mladí umělci svá díla například v italských Benátkách či na Islandu. Jedna z instalací tohoto projektu pak stojí v Ústí nad Orlicí. Sculpture Line působí i v sousedním Německu. Mezi vystavenými objekty zde mohou návštěvníci zhlédnout sochy od Alexandry Koláčkové, Anety Filipové a Martina Steinerta. Ty doplní díla výtvarníků jako jsou Anja Luithle, Johannes Pfeiffer a Dan Trantina s Jiřím Davidem. Druhý jmenovaný představuje svůj objekt také v Lucembursku. Spolu s ním zde vystavuje Lukáš Rais. V neposlední řadě se do Sculpture Line zapojuje i Slovensko, konkrétně Trnava, která nabízí hned 5 instalací.

Sculpture Line je živý projekt a další instalace stále přibývají. Jejich aktuální seznam naleznete na stránkách www.sculptureline.cz

Do projektu Sculpture Line se mohou umělci přihlásit online. Registrace jsou na tomto odkazu.

Celá fotogalerie ke stažení ZDE.

O Art Lines

Společnost Art Lines je zastřešující institucí pro poskytování služeb napříč kreativními a kulturními odvětvími. Zaměřuje se zejména na podporu umělecké činnosti profesionálních a začínajících mladých umělců, dále na podporu vzdělávání v umělecké oblasti a dalších kreativních odvětví. Svým klientům poskytuje společnost Art Lines poradenství i zprostředkování investic do umění a zajišťuje i odbornou správu soukromých sbírek. Mimoto se zabývá také uměleckým výzkumem, nabízí podporu grantové a projektové činnosti. Art Lines je současně organizátorem výstavních projektů v prostoru Art & Event Pointu Černá Labuť, projektu Sculpture Line a provozovatelem neziskové organizace Linky umění.

WEB: artlines.cz

Rozhovor

18.7.2024 14:00
Na rozhovor 18.7. ve 14 h dorazí Ondřej Škarka, zakladatel projektu Sculpture Line a kulturní instituce Art Lines.
reklama
reklama
reklama