Článek

ROMANTICKÉ DRAMA SLON VSTOUPÍ DO ČESKÝCH KIN

Polská odpověď na Zkrocenou horu a Dej mi své jméno. Romantické drama Slon vstoupí 11. května do českých kin

Do českých kin míří dojemná polská queer romance Slon. Slavnostní premiéru, která se uskuteční 10. května od 19:00 v kině Edison Filmhub, osobně uvede režisér filmu Kamil Krawczycki. O den později, 11. května, snímek vstoupí do kin po celé ČR. Příběh filmu Slon se odehrává v odlehlé polské vesnici, kde spolu se svou matkou žije dvaadvacetiletý Bartek. Monotónnost jeho dní naruší příjezd charismatického Davida, který přijíždí vypořádat pozůstalost po svém odcizeném otci. Mezi mladými muži rychle vznikne silné pouto a Bartka tak čeká nesnadné rozhodnutí – zůstat v netolerantním prostředí a dále pečovat o svou matku a hospodářství nebo následovat své srdce?

Slon je celovečerním debutem režiséra Kamila Krawczyckého. Zatímco v kontextu mezinárodní kinematografie jsou queer romance běžným žánrem, v Polsku, a potažmo i v ostatních zemích Visegrádu, vzniká queer příběhů stále jen málo. Sám režisér se netají, že film Slon natočil právě proto, aby dal hlas queer lidem z Polska. „Příběhy jako tento přispívají k tomu, že polská queer kinematografie konečně začíná růst. Příběhy v našem jazyce, na našich loukách, v polskými postavami… nikdy bychom neměli zapomínat, jak důležitá je reprezentace,” nechal se slyšet třiatřicetiletý režisér. „Natočil jsem film, který jsem chtěl vidět před mnoha lety, ale tenkrát žádný takový neexistoval. Od chvíle, kdy jsem se rozhodl stát režisérem, což bylo před sedmi lety, jsem věděl, že můj první film bude jednoduchá love story s queer postavami. V polském jazyce,“ dodal Krawczycki.

Zápletka snímku Slon je sice poměrně prostá, film ale nikdy nesklouzává k banálnosti. Byť příběh pojednává o složitosti tragicky poznamenaných rodinných vztahů a netolerantní společnosti, která je stále silně prostoupena homofobií, je také plný naděje a optimismu. Zároveň pokládá řadu univerzálních otázek týkajících se rodinných i milostných vztahů. Opravdu musíme své rodiče bezpodmínečně milovat i v situaci, kdy jejich láska k nám podmíněná je? V domovském Polsku měl Slon téměř univerzálně pozitivní přijetí. Zpravodajský server Onet.pl o něm napsal „Slon je skromný, překrásný film. Používá vypravěčské vzorce, ale přeměňuje je v něco upřímného. Je jednoduchý, ale ne triviální. Vsází na empatii, ne na reportážní styl.

Film Slon měl národní premiéru na festivalu polských filmů v Gdyni, kde získal cenu za nejlepší nízkorozpočtový film. Následně cestoval po festivalech po celém světě, včetně přehlídek v Chicagu, Oslu a Melbourne. Zahraniční recenzenti ve svých recenzích neváhali snímek přirovnat k ikonickým queer snímkům jako Zkrocená hora a Dej mi své jméno. Snímek byl uveden i na 23. ročníku MFF Mezipatra, kde se též setkal s nadšenými ohlasy a stal se jedním z nejlépe divácky hodnocených filmů v programu.

Synopse

Bartek žije v malé vesnici v jižním Polsku. Jeho dny jsou jeden jako druhý: péče o hospodářství a milované koně, práce za barem v místní hospodě, výpomoc postarším sousedkám. Domácnost sdílí pouze s matkou, která se nikdy nevyrovnala s tím, že Bartkův otec před mnoha lety od rodiny náhle odešel. Monotónnost Bartkových dní rozetne příchod charismatického Dawida, který do vesnice přijíždí vypořádat pozůstalost po svém odcizeném otci. Bartek je Dawidem fascinován a mezi mladými muži rychle vznikne nerozlučné pouto. První láska s sebou ale přináší i nutnost učinit obtížné rozhodnutí. Zůstat, popřít sám sebe a dále pečovat o svou rodinu, nebo odejít a žít život podle svých představ s milovaným člověkem po boku? Strhující romance Slon režiséra Kamila Krawczyckéhoje upřímnou a něžnou výpovědí o lásce, rodině a sebepřijetí.

O režisérovi

Kamil Krawczycki vystudoval režii na filmové univerzitě ve Varšavě a také žurnalistiku a kulturní management. Brzy se začal věnovat natáčení videoklipů, v Polsku spolupracoval s celou řadou hudebních skupin a interpretů. Krátké filmy Mój koniec swiata (2017) a Ktos zostanie ostatni (2020) byly uvedeny na řadě polských i mezinárodních filmových festivalů. Krawczycki se podílel také na kolekci krátkých snímků Testosterone: Volume One (2017). Elefant je jeho celovečerní debut.

https://www.mezipatra.cz/queer-kino/filmy-v-distribuci/slon.html

reklama
reklama
reklama