Článek Rozhovor

RESPECT FESTIVAL PROBĚHNE NA ROHANSKÉM OSTROVĚ

Respect Festival, 25. ročník – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů. Tvůrcem letošního vizuálu festivalu je výtvarník Petr Nikl. 

Zahajovací koncert Respect Festivalu proběhne ve vršovickém Vzletu a bude patřit Ensemble Nist-Nah, indonéskému gamelanu kořeněného západní avantgardou. Azerjazz  představí Isfar Sarabski se svým triem. Sarabski je fenomenální ázerbájdžánský pianista, jehož virtuozitu kritika srovnává s Tigranem Hamasyanem nebo japonskou klavíristkou Hiromi. V kině Přítomnost vystoupí Tenores di Neoneli, sardinské pastýřské zpěvy, tzv. canto a tenore, jeden z nejpozoruhodnějšíh příkladů středomořské polyfonie, která vznikla napodobením zvuků přírody. V Atriu na Žižkově vystoupí David Rothenberg, profesor filozofie a hudby, zabývající se mezidruhovou komunikací, který nahrává s hmyzem, ptáky i savci. Na kontě má také oceňované nahrávky s Marilyn Crispell nebo Ivou Bittovou. V listopadu do Prahy přijede Mariza, diva, která portugalskou hudbu vynesla na světový vrchol. 

Mezi hlavní hvězdy open airu 18.–19. června na Rohanském ostrově patří královna africké hudby, malijská zpěvačka Oumou Sangaré. Letos konečně přivítáme i afro-futuristický experimentální dub Fofoulah z Londýna. Mauro Durante, který loni vystopil na Respect Festivalu s Justinem Adamsem, přijede se svou skupinou Canzoniere Grecanico Salentino (CGS), jejichž jihoitalský trans inspiroval i skladatele Ludovica Enaudiho. Současný pouštní blues přivezou Tamikrest z Mali, Nigeru, Alžírska a Francie. Také se představí Atine, ženský kvintet z Íránu, Francie a Palestiny, jejichž tvorba vychází z klasické íránské poezie. Nakibembe Xylophone Troupe z Ugandy přijedou s obřím xylofonem embaire, na který hraje souběžně osm hudebníků. Will Guthrie & Ghassen Chiba představí zpěvy a rytmy Tuniska a Alžírska a dalších zdrojů od severní Afriky až po Indii, v kombinaci se západní avantgardou. Benin International Musical, magická fúze z rodiště rituálů voodoo, která je směsicí autentických kořenů afrobeatu i současných vlivů jako je hip-hop, electro i rock. Strhující expresivní kontrast etiopského soulu s jemnými ornamenty kytary a kontrabasu přiveze Etenesh Wassie se svým triem.

Doprovodné festivalové koncerty:

Po 2. 5. Ensemble Nist-Nah (Austrálie, UK, Francie) Vzlet

Čt 12. 5. Tenores di Neoneli (Itálie) Kino Přítomnost

Ne 22. 5. Isfar Sarabski Trio (Ázerbájdžán) Koncertní sál Pražské konzervatoře

Čt 26. 5. David Rothenberg (USA) Atrium na Žižkově

Út 1. 11. Mariza (P) Lucerna Velký sál

Respect Festival, open air, 18.–19. 6., Rohanský ostrov

Sobota 18. 6. 

Oumou Sangaré (Mali)

Benin International Musical (Benin)

Fofoulah (UK, Senegal, Gambie)

Atine (Írán, Palestina, Francie)

Will Guthrie & Ghassen Chiba (Austrálie, Tunisko)

Neděle 19. 6. 

Etenesh Wassie (Etiopie, Francie)

Tamikrest (Niger, Mali, Alžírsko, Francie)

Nakibembe Xylophone Troupe (Uganda)

Canzoniere Grecanico Salentino (Itálie)

Více informací na https://rachot.cz/respect-festival/

Toto vše, a mnoho dalšího, můžete zažít během dvoudenní open air přehlídky či na jednotlivých koncertech ve Vzletu, koncertním sále Pražské konzervatoře a na dalších místech. Na Respect Festivalu ale nejde jen o hudbu. Rodinný ráz téhle akce zdůrazní bohatý dětský program, najdete zde i výtvarné instalace. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat.

Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. Více informací na rachot.cz.

Rozhovor

14.6.2022 14:00

V úterý 14. června si ve 14:00 budeme povídat o Respect Festivalu s Borkem Holečkem.

reklama
reklama
reklama