Zvláštní způsob života Pedra Almodóvara zahájí 18. ročník festivalu Pragueshorts
Kompletní program Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, který se uskuteční od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Atlas a Kino Pilotů, je zveřejněn. Jádro programu festivalu organizovaného již 18. rokem pod hlavičkou MFF Karlovy Vary tvoří tři soutěžní sekce: Národní, Mezinárodní a Labo, věnovaná experimentálním snímkům. Dnes zveřejněný program Mezinárodní soutěže čítá 27 filmů, včetně snímků oceněných na festivalech v Cannes, Berlíně i Locarnu. Dále se diváci mohou těšit například na oblíbenou, živě moderovanou Brutal Relax Show, ve které se představí mimo jiné film Čerstvá krev s Clarou McGregor v hlavní roli, blok Pragueshorts dětem nebo retrospektivu filmů Jiřího Mádla. Pro slavnostní zahájení, které se uskuteční 28. února v Biu Oko, si dramaturgický tým nachystal speciální selekci šesti snímků včetně události loňského festivalu v Cannes, posledního krátkého filmu Pedra Almodóvara Zvláštní způsob života s Ethanem Hawkem a Pedrem Pascalem v hlavních rolích. Vybrané snímky z programu Pragueshorts budou od 3. března, posledního dne fyzické části festivalu, ke zhlédnutí na VOD platformě KVIFF.TV. Online část Pragueshorts potrvá do 17. března. Vstupenky do kin jsou již v prodeji.
Program a předprodej vstupenek zde.
Krátké filmy oceněné v Cannes, Berlíně i Locarnu
Mezinárodní soutěž letos představí celkem 27 filmů v pěti promítacích blocích. Tradičně nebudou chybět snímky oceněné na těch nejprestižnějších mezinárodních festivalech. Z Cannes na Pragueshorts přijíždí Zlatou palmou ověnčený animovaný snímek 27, nezvykle otevřený a provokativní generační autoportrét od talentované režisérky Flóry Anny Budy. Hlavní cenu na Berlinale získala pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulost, složitá současnost i ženská témata. Vítěz festivalu v Locarnu Studie o empatii zpochybňuje v lehce ironickém tónu naši skutečnou schopnost vcítit se do druhých. Dále diváci uvidí například temně humorný western s šokujícím finále Zlatá horečka od oscarového režisérského dua Toma Berkeleyho a Rosse Whitea nebo na cenu Evropské filmové akademie nominovaný surreální snímek Prázdniny plné slunce, ve kterém si britští teenageři užívají na španělských Baleárách slunečních paprsků a věnují se nebezpečnému fenoménu zvanému balkónování. Mezinárodní porota udělí v rámci sekce jednu hlavní cenu, spojenou s finanční odměnou 3000 eur, a dvě zvláštní uznání.
Horor s Clarou McGregor a Ethan Hawke a Pedro Pascal jako zamilovaní kovbojové
Dramaturgové festivalu si pro návštěvníky připravili několik tematických programů. Na slavnostním zahájení, které se uskuteční ve středu 28. února v Biu Oko, se představí speciální výběr šesti filmů – exkluzivně zde bude promítán Zvláštní způsob života Pedra Almodóvara. Ve snímku, jehož světová premiéra se uskutečnila na festivalu v Cannes, hrají Pedro Pascal a Ethan Hawke kovboje, kteří se po 25 letech znovu shledávají. Večer 29. února bude patřit populární, živě moderované Brutal Relax Show. V komponovaném programu béčkových, parodických, bizarních a ztřeštěných snímků diváci uvidí například horor Čerstvá krev režisérky Emmy Westenberg s Clarou McGregor v hlavní roli nebo krátký dokument Jana Soldata Mrtě smrtí, jenž ukazuje přes 70 scén, ve kterých postavy ztvárněné ikonickým záporákem Udo Kierem dramaticky umírají.
Jiří Mádl in Shorts
Herec, scenárista a režisér Jiří Mádl chystá letos do kin svůj třetí celovečerní film. Než se tak stane, nabízí Pragueshorts možnost seznámit se s méně známými polohami tohoto talentovaného tvůrce. Retrospektiva Jiří Mádl in Shorts představí čtyři krátké snímky: absolventský film Vojtěcha Kotka Ctrl Emotion, vizuálně poutavé drama Karla Šindeláře Dřevo na příští zimu, Cenou české filmové kritiky oceněný snímek Petra Januschky Ostrov svobody a Miluji tě, Pucinko, který Mádl režíroval v období lockdownu. „Retrospektiva mě potěšila a trochu i překvapila. Krátké filmy má člověk tendenci trochu upozaďovat vůči těm celovečerním. A já to taky v rámci své filmografie podvědomě asi dělám. Když mě organizátoři oslovili, došlo mi, že mám z toho výběru radost a považuji ty filmečky za docela povedené. A třeba Ctrl Emotion vyloženě rád po takových letech zase uvidím,“ říká Mádl.
Experimentální sekce Labo
Soutěžní sekce Labo, pravidelně představující neotřelé a inovativní přístupy k filmovému jazyku i formám vyprávění, letos čítá sedm děl. Snímek AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, oceněný na festivalu v Sundance Zvláštní cenou poroty za nejlepší režii cizojazyčného krátkého filmu, zkoumá šikanu bující na hranici mezi skutečným a virtuálním světem. Ve virtuálním světě se odehrávají i dva další snímky: Kinderfilm od uměleckého kolektivu Total Refusal, jehož děj je zasazen do počítačové hry GTA, a Buďme kamarádi Arna Coena a Rodgera Werkhovena, jehož protagonisty jsou umělou inteligencí vygenerovaní herci. Film Zahalené město, sci-fi symfonie inspirovaná velkým smogem, který postihl Londýn v roce 1952, kombinuje realitu a fikci a snaží se představit tuto událost v kontextu současné klimatické krize. Tuzemskou tvorbu zastupuje Zákon času Adély Babanové, který tematizuje naše podvědomí, strachy i sny vztahující se k budoucnosti. Výběr sekce Labo završují surreální muzikál plný lásky, hanby a krve Hideous a hořce humorný krátký dokument Tam jsem taky byl ukazující bezduchost masového turismu.
„Dlouhá noc s krátkým filmem“ a další filmový program
Pro rodiče s dětmi festival nachystal dva programy. Pragueshorts dětem, určený především dětem předškolního věku, představí pestrý výběr složený z animovaných i hraných filmů z celého světa, u kterých se pobaví nejen děti, ale i dospělí. Pro děti navštěvující první stupeň základní školy je připraven promítací blok Šortky. Geograficky i žánrově rozmanitý program bude doprovázen živým dabingem a doplněn debatou s dramaturgem festivalu. Téma maskulinity z různých úhlů pak prozkoumává pět snímků v tematickém bloku Beta Boys. Fyzická část Pragueshorts vyvrcholí v sobotu 2. března v Biu Oko Dlouhou nocí s krátkým filmem. Během netradičního večera budou mít diváci možnost zhlédnout jedenáct soutěžních filmů a k tomu vítěze mezinárodní soutěže a divácké ceny. Koncept Dlouhé noci s krátkým filmem měl loni na Pragueshorts premiéru a setkal se s velkým diváckým zájmem – čtyřapůlhodinový program si nenechalo ujít více než dvě stě diváků. V neděli 3. března, v poslední den fyzické části Pragueshorts, startuje online část přehlídky na KVIFF.TV. Až do 17. března zde bude ke zhlédnutí 50 snímků z festivalového programu.
V pondělí 26.2. můžete soutěžit o dvě vstupenky na zahajení festivalu (28.2.,20,30 hod, Bio Oko Praha) a jednu akreditaci na online část festivalu na KVIFF.TV.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.