Článek Rozhovor

PRAGUE MUSIC PERFORMANCE

Site-specific pocta Stockhausenovi ve hvězdné mezinárodní sestavě 

Letošní ročník Prague Music Performance zahájí již 26. dubna v DOX+ mimořádné uvedení rozsáhlé skladby Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen v podání jedinečného mezinárodního uskupení muzikantů. Site-specific provedení nabízí jinou rovinu uměleckého zážitku a jeho cílem je zbořit pomyslnou bariéru mezi umělcem a obecenstvem. Nabádá posluchače, aby se během provedení pohybovali, byli si vědomi svého okolí, chodili nebo si dokonce lehli a přemýšleli. Jsou při tom obklopeni muzikanty, takže nemusí svou pozornost zaměřovat na pódium. „Umělecký prožitek je kombinací zvuku, světla a prostoru jako takového. Během představení není nic statické; všechny umělecké prvky se naopak pohybují a navzájem doplňují.  Chceme návštěvníkům koncertu dopřát svobodu a dovolit jim prožít skladbu Karlheinze Stockhausena jiným způsobem,“ vysvětluje Jan Bartoš, ředitel Prague Music Performance.  

Skladbu odehraje hvězdný soubor umělců, který budou tvořit hráč na elektroniku Robin Rimbaud, bubeník Tomas Järmyr, Gareth Davis, Roland Dahinden, Dario Calderone, Agathe Max, a česká zpěvačka Markéta Schaffartzik. Ve snaze vdechnout tomuto dílu život v danou chvíli a na daném místě využije eklektická skupina muzikantů doplněná světelným designem Barbory Jágrové prvky experimentálního rocku, improvizace, jazzu a současné hudby.

Skladba Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen („Ze sedmi dní“, březen 1968) je reakcí na globální a osobní krize, které se udály v čase jejího vzniku. Tuto hudbu lze označit za „intuitivní“ v tom smyslu, že byla vytvořena primárně na základě intuice, nikoli techniky interpretů, a pokouší se vyřešit psychické problémy a výzvy procítěnou, přirozenou cestou. Ve světle událostí, které se odehrály v letech 2020-2021, lze bezpečně prohlásit, že tato skladba se stává znovu velice relevantní, neboť se zabývá tématy jako je sociální odloučení, nejistota a křehkost života a jeho hodnot.

Festival Prague Music Performance nabízí až do června sérii dalších koncertů. Po dva večery spojí síly s festivalem Americké jaro a společně nabídnou 10. května koncert jednoho z určujících tvůrců newyorské scény, amerického klavíristy a skladatele Uriho Cainea, který vystoupí společně s Moravskou filharmonií Olomouc v čele s dirigentem Davidem Robertem Colemanem. 23. května pak vystoupí smyčcový kvartet Attacca Quartet, držitele ceny Grammy. 10. června Prague Music Performance představí vůdčí osobnost na poli avantgardního jazzu a soudobé hudby Roscoe Mitchella, zakládajícího člena světoznámého Art Ensemble of Chicago, na společném koncertu s Jonem Irabagonem, Rolandem Dahindenem a PMP Ensemble. Ve čtyřicetičlenném PMP Ensemble figurují přední představitelé mezinárodní experimentální a improvizační scény, jakými jsou například Radim Hanousek, Didrik Ingvaldsen, George Cremaschi, Andrea La Rose, Pavel Hrubý, Marcel Bárta, Michal Wróblewski, a další. Na pozvání Prague Music Performance dorazí 21. června do Prahy a 23. června do Brna i kultovní kapela Crime and City Solution. V rámci festivalu bude také uveden v mimořádné předpremiéře dokumentární film Lucie Králové o skladateli Janu Kaprovi KaprKód s koncertem Kaprových děl. Zájemci se také mohou těšit na workshopy Uriho Cainea, Attacca Quartet či Roscoe Mitchella.

Vstupenky lze zakoupit na GoOut. Více informací na www.pmpif.org.

Robin Rimbaud

Je jedním z nejkreativnějších muzikantů na poli experimentální elektroniky. Rimbaud běžně vystupuje pod svým uměleckým jménem Scanner, protože při živých vystoupeních používá mobilní telefony a policejní skenery. Je také členem kapely Githead s Colinem Newmanem z Wire a Malkou Spigel a Maxem Frankenem z Minimal Compact.

Tomas Järmyr

Oceňovaný norský bubeník známý pro svůj osobitý styl hry na bicí nástroje, který se vyznačuje velkou jemností i intenzitou zároveň. V roce 2015 se načas připojil k italskému jazzmetalovému monstru Zu. Od roku 2017 je členem v mezinárodně uznávané kapele Motorpsycho.

Gareth Davis

Jeho široký a obecně neukotvený hudební vkus mu umožňuje podílet se na nahrávkách, projektech a vystoupeních, které zahrnují současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. Spolupracoval se skladateli jako Peter Ablinger, Jonathan Harvey, Toshio Hosokawa či Bernhard Lang a premiéroval jejich skladby. Vystupoval s rozličnými soubory a interprety (JACK Quartet, Neue Vocalsolisten Stuttgart), improvizátory (Elliott Sharp, Frances-Marie Uitti) nebo elektronickými umělci (Merzbow, Robin Rimbaud).

Roland Dahinden

Narodil ve švýcarském Zugu. Jako trombonista se specializuje na interpretaci soudobé hudby a jazzovou improvizaci. Koncertuje po celé Evropě, Americe a Asii. Spolupracoval s interprety jako Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz a Quincy Jones a se skladateli jako Peter Ablinger, Maria de Alvear, John Cage, Alvin Lucier a Christian Wolff.

Dario Calderone

Již téměř 20 let je propagátorem nové hudby. Na významných světových festivalech uvedl stovky skladeb pro sólový nástroj, komorní hudbu a soubor. Mezi jeho nejzajímavější sólové projekty patří provedení slavné Voyage that never ends Stefana Scodanibbia, úzká spolupráce s Giorgiem Nettim na UR a specifický výzkum v oblasti mikroamplifikace pro živou realizaci vlastních skladeb pro kontrabas.

Markéta Schaffartzik

Ve své interpretační činnosti se věnuje barokní a soudobé hudbě. Pravidelně vystupuje na festivalech jako jsou Ostravské dny, NODO (New Opera Days Ostrava), Hudební současnost a další. Externě spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským a Slezským divadlem v Opavě. Od září 2019 také vyučuje v rámci doktorského studia na Katedře hudební výchovy na Ostravské univerzitě.

Agathe Max

Hraje na elektrické housle v kombinaci s elektronikou a analogovými stomp boxy. Mezi její hudební spolupracovníky patří Rhys Chatham, Carla Bozulich, Alexander Tucker, Lucio Capece, Farewell Poetry a Animal Hospital, zároveň se podílela na tanečních projektech, včetně Carolyn Carlson Company a Joha Marsalo. Dále se věnuje také hudební tvorbě pro film, divadlo a instalace.

Termíny koncertů Prague Music Performance

26. dubna / DOX+ – STOCKHAUSEN: AUS DEN SIEBEN TAGEN

10. května / DOX+, Praha – URI CAINE, MoravskÁ filharmoniE OLOMOUC, DIR. David Robert Coleman

23. května / DOX+, Praha – ATTACCA QUARTET

6. a 7. června / kino Edison FilmHub, Praha – PŘEDPREMIÉRA FILMU KAPRKÓD

7. června / Kabinet múz, Brno – DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE

8. června / Divadlo Inspirace, Praha – DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE

10. června / Divadlo Archa, Praha – ROSCOE MITCHELL QUINTET, JON IRABAGON, ROLAND DAHINDEN, PMP ENSEMBLE

21. června / Lucerna Music Bar, Praha – CRIME AND THE CITY SOLUTION – HUGO RACE

23. června / Kabinetu múz, Brno – CRIME AND THE CITY SOLUTION – HUGO RACE

Partneři: Fondy EHP 2014-2021,hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Stadler-Trier Music Foundation, HAMU, MHF Americké jaro, DOX, Pamela Stacy Fund

Mediální partneři: Radio 1, Respekt, Harmonie, KlasikaPlus, OperaPlus, FullMoon, UNI

PRAGUE MUSIC PERFORMANCE

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a Zenon Fishbein z newyorské Manhattan School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu, do svých projektů integruje i další umělecké oblasti jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.
 
Během jedenácti let existence PMP vystoupilo na jeho akcích mnoho významných umělců např. Alfred Brendel, Anthony Braxton, John Zorn, Brad Mehldau, Murray Perahia, Ivan Moravec, Phantasm, Quatuor Diotima, Garth Knox, Barry Guy, Maya Homburger, Miroslav Srnka, Mahan Esfahani, Saleem Ashkar, Esperanza Spalding, Roland Dahinden, Dave Douglas, Greg Cohen, Joey Baron, Ikue Mori, Mary Halvorson, John Medeski, Marc Ribot, Kenny Wollesen, Julian Lage, Peter Evans, Thurston Moore, Adrian Belew, David Thomas, Einstürzende Neubauten, Jarboe, a mnoho dalších. 
 
Mimořádně talentovaným studentům PMP poskytuje možnost studovat pod vedením významných umělců a pedagogů. V návaznosti na workshopy poté studenti vystupují v rámci festivalových koncertů. PMP tak pomáhá mladým talentům zapsat se do povědomí široké odborné veřejnosti.

PMP úzce spolupracuje i s jinými uměleckými institucemi, jako je např. Česká filharmonie, Pražské jaro, Struny podzimu, Americké jaro, Národní galerie v Praze, Akademie múzických umění, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Národní filmový archiv, Rakouské kulturní fórum, Centrum pro současné umění DOX, Divadlo Archa ad.

Činnost Prague Music Performance podporují Fondy EHP 2014-2021, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond ČR, Magistrát hl. m. Prahy a Pamela Stacy Fund.

Rozhovor

25.4.2022 17:00

O Prague Music Performance si budeme povídat v pondělí 25.4. v 17 hodin, jako host přijde Jan Bartoš.

reklama
reklama
reklama