Článek

PRAGUE MUSIC PERFORMANCE- ROSCOE MITCHELL VYSTOUPÍ V ARŠE

Hudební vizionář Roscoe Mitchell ovládne pražskou Archu

Festival Prague Music Performance nabídne již 10. června v pražské Arše koncert předního představitele avantgardního jazzu a soudobé hudby Roscoea Mitchella. Legendární 81letý saxofonista, skladatel a inovátor Roscoe Mitchell zanechal nesmazatelnou stopu v hudební historii již v 60. letech minulého století, kdy se stal jedním ze zakládajících členů světoznámého Art Ensemble of Chicago, a jeho inovativní přístup na poli improvizace jej na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby.

V Arše slavný americký hudebník uvede českou premiéru skladby Wha-Wha, která zazní v podání americko-filipínského saxofonisty Jona Irabagona a padesátičlenného mezinárodního ansámblu PMP Ensemble pod vedením švýcarského dirigenta a trombonisty Rolanda Dahindena. Členy PMP Ensemble jsou mimo jiné Marcel Bárta, George Cremaschi, Luan Goncalves, Jan Jirucha, Elia Moretti nebo Michal Wroblewski. V druhé polovině večera stane Mitchell v čele svého aktuálního mezinárodního Roscoe Mitchell Quintetu, jehož členy jsou violoncellistka Tomeka Reid, kontrabasistka Silvia Bolognesi, zpěvák, perkusista a flétnista Dudu Kouate a bubeník Tani Tabbal.

Koncert začíná ve 20 hodin a vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut nebo pokladně Divadla Archa. Více informací na www.pmpif.org.

Roscoe Mitchell je zakládajícím členem světoznámého Art Ensemble of Chicago, souboru AACM: Association for the Advancement of Creative Musicians a Tria Space. Mezinárodně uznávaný hudebník, skladatel a inovátor zahájil svou úctyhodnou kariéru v Chicagu v energií nabitých 60. letech minulého století. Má výrazný podíl na vzkříšení dlouho opomíjených dřevěných dechových nástrojů, jeho inovace v roli sólového interpreta i prosazení návratu skladatele k tradiční formě improvizace ho na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby. Nahrál 87 alb a složil více než 250 skladeb, od kompozic plných nespoutaného a energického free jazzu až po ornamentální komorní hudbu. Přes 35 let také pracoval na naprosto detailně vycizelovaném bicím nástroji zvaném Percussion Cage, který zahrnuje různé nástroje z Ameriky, Číny, Tibetu, Afriky, Austrálie, Švýcarska, Francie, Německa, Itálie a Turecka a také mnohé náhodně nalezené nástroje. Je držitelem četných vyznamenání a ocenění, mimo jiné ceny The American Music Center Letter of Distinction, The International Jazz Critics Poll, či od časopisu Down Beat Magazine.

Filipínsko-americký saxofonista, skladatel a absolvent jazzových studií na Juilliard School Jon Irabagon se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizované menšiny a zároveň nechat promluvit svůj vlastní hudební hlas. Časopis Time Out New York ho označil za jednu z „25 jazzových ikon“. Spolupracoval s legendami, jako jsou Lou Reed, Herbie Hancock a Wynton Marsalis, jakož i s některými z nejvýraznějších a nejorginálnějších hráčů na současné scéně: Davem Douglasem, Mary Halvorson, Barrym Altschulem a kapelou Mostly Other People Do The Killing.

Roland Dahinden je švýcarský trombonista, dirigent a skladatel. Specialista na soudobou hudbu a improvizaci koncertuje v různých zemích Evropy, Ameriky, Asie i Afriky a vystupoval s takovými osobnostmi, jako byli či jsou Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz, Quincy Jones. spolupracuje s mnoha výtvarníky, architekty, vytváří zvukové instalace.

Nadžánrový PMP Ensemble se zaměřuje na různé formy řízené improvizace, kombinuje klasickou notaci s grafickými partiturami, vypsanými, aleatorickými i zcela improvizovanými pasážemi. V mezinárodním téměř padesátičlenném ansámblu figurují přední představitelé experimentální a improvizační scény, najdeme zde osobnosti jako jsou Marcel Bárta, George Cremaschi, Luan Goncalves, Jan Jirucha, Elia Moretti nebo Michal Wroblewski. Vedle Mitchellovy premiérové skladby Wha-Wha v jejich podání zazní i řízená improvizace Language Type Music Anthonyho Braxtona.

Termíny koncertů Prague Music Performance

10. června / Divadlo Archa, Praha – ROSCOE MITCHELL QUINTET, JON IRABAGON, ROLAND DAHINDEN, PMP ENSEMBLE

21. června / Lucerna Music Bar, Praha – CRIME AND THE CITY SOLUTION

23. června / Kabinetu múz, Brno – CRIME AND THE CITY SOLUTION
24. června / Jazz Dock, Praha – KRESTEN OSGOOD

Partneři: Fondy EHP 2014-2021,hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Stadler-Trier Music Foundation, HAMU, MHF Americké jaro, DOX, Pamela Stacy Fund

Mediální partneři: Radio 1, Respekt, Harmonie, KlasikaPlus, OperaPlus, FullMoon, UNI

PRAGUE MUSIC PERFORMANCE

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a Zenon Fishbein z newyorské Manhattan School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu, do svých projektů integruje i další umělecké oblasti jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.
 
Během jedenácti let existence PMP vystoupilo na jeho akcích mnoho významných umělců např. Alfred Brendel, Anthony Braxton, John Zorn, Brad Mehldau, Murray Perahia, Ivan Moravec, Phantasm, Quatuor Diotima, Garth Knox, Barry Guy, Maya Homburger, Miroslav Srnka, Mahan Esfahani, Saleem Ashkar, Esperanza Spalding, Roland Dahinden, Dave Douglas, Greg Cohen, Joey Baron, Ikue Mori, Mary Halvorson, John Medeski, Marc Ribot, Kenny Wollesen, Julian Lage, Peter Evans, Thurston Moore, Adrian Belew, David Thomas, Einstürzende Neubauten, Jarboe, a mnoho dalších. 
 
Mimořádně talentovaným studentům PMP poskytuje možnost studovat pod vedením významných umělců a pedagogů. V návaznosti na workshopy poté studenti vystupují v rámci festivalových koncertů. PMP tak pomáhá mladým talentům zapsat se do povědomí široké odborné veřejnosti.

PMP úzce spolupracuje i s jinými uměleckými institucemi, jako je např. Česká filharmonie, Pražské jaro, Struny podzimu, Americké jaro, Národní galerie v Praze, Akademie múzických umění, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Národní filmový archiv, Rakouské kulturní fórum, Centrum pro současné umění DOX, Divadlo Archa ad.

Činnost Prague Music Performance podporují Fondy EHP 2014-2021, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond ČR, Magistrát hl. m. Prahy a Pamela Stacy Fund.

reklama
reklama
reklama