Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Hosté: Zdeněk Blaha, Ivana Formanová (Institut dokumentárního filmu) // Moderátor: Aleš Vojíř Které dokumentární filmy z poslední doby patří do kategorie “ty musíte vidět“? Na jakých netradičních místech se aktuálně promítají? Jakými tématy se daří tvůrcům oslovovat diváky? Ve kterých zemích se v poslední době natáčejí ty nejzajímavější a nejoceňovanější snímky? Co je to KineDok, Ex Oriente Film či East Doc Platform? Nejen o tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit se Zdeňkem Blahou, programovým ředitelem Institutu dokumentárního filmu, a Ivanou Formanovou, manažerkou mezinárodní projektu KineDok zaměřeného na promítání evropských autorských dokumentárních filmů na zajímavých místech.
  • Tracklist
  • - Host: Kateřina Šafaříková, zahraniční zpravodajka Moderátor: Aleš Vojíř // Proč má smysl jít k eurovolbám? Co lze jedním hlasem ze středu Evropy vůbec ovlivnit? V unii jsme právě dvacet let - co nám členství přineslo? A co se naopak moc nepovedlo? Jak chutná život v Bruselu, třeba ve srovnání s Prahou? A jak je těžké být zahraničním novinářem v době sociálních sítí a všeobecného informačního zahlcení? O tom jsme se v Zátiší bavili s Kateřinou Šafaříkovou, dlouholetou zpravodajskou v Bruselu, píšící nyní pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.
  • Tracklist
  • - Host: Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže Moderátor: Aleš Vojíř // Před 105 lety byl založen Československý červený kříž. Jakou roli při jeho vzniku hrála Alice Masaryková? Jak funguje spolupráce v rámci Mezinárodního červeného kříže? O čem konkrétně pojednávají Ženevské úmluvy? Je humanitární právo porušováno v aktuálních konfliktech více než třeba v době studené války? Jak konkrétně funguje Červený kříž ve válečných oblastech? A jaké aktivity zaměstnávají jeho členy a dobrovolníky v Česku? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem.
  • Tracklist
  • Co víme o historii země, do níž vtrhla před dvěma týdny ruská armáda, aby nad ní získala absolutní kontrolu? Odkud k nám prchlo před válkou zatím více než sto tisíc lidí? A jaká minulost spojuje největší národnostní skupinu v České republice, kterou tvoří zhruba padesát tisíc občanů našeho státu a dalších dvě stě tisíc Ukrajinců, kteří u nás žijí a pracují? Bylo by dobré, kdybychom alespoň v obrysech poznali dějiny Ukrajiny, které jsou úzce propojené s historií Polska, Běloruska, Litvy, Turecka, Rakouska-Uherska, Mongolska a samozřejmě Ruska. Právě to vnímá po staletí území Ukrajiny jako klíčovou oblast svého zájmu. Ostatně historie Ukrajiny a Ruska je spojená již od samotného vzniku prvních státních útvarů ve východní Evropě. Dějinami Ukrajiny nás v Zátiší provede historik, vysokoškolský pedagog a spisovatel Jan Rychlík, který je také hlavním autorem rozsáhlé publikace o dějinách země, o níž se v posledních dnech hovoří v médiích celého světa.
reklama
reklama
reklama