Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Zveme Vás k poslechu autorského čtení a komorního povídání s českým písničkářem, básníkem, textařem a překladatelem Jiřím Dědečkem. V Zátiší bude řeč o hře se slovy, filozofických textech, kráse šansonů a také o daru humoru.
  • Tracklist
  • - Čím je inflace, jejíž dopady v různé intenzitě pociťujeme v posledních měsících při platbách za energie, pohonné hmoty, potraviny a některé služby? Jak s inflací souvisí cenová hladina a spotřební koš? A které faktory jsou pro a protiinflační? Právě o mechanismu vzniku, rozvoje a konci vysoké inflace budeme diskutovat v dnešním Zátiší, a to s Martinem Slaným, ekonomem a pedagogem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Cílem je debata zbavená nánosů méně či více šťastných návrhů k řešení současné inflace a pochopení tohoto často skloňovaného termínu, neboť to ve výsledku může vést k realističtějšímu a méně obavnému vnímání současné ekonomické situace.
  • Tracklist
  • Co víme o historii země, do níž vtrhla před dvěma týdny ruská armáda, aby nad ní získala absolutní kontrolu? Odkud k nám prchlo před válkou zatím více než sto tisíc lidí? A jaká minulost spojuje největší národnostní skupinu v České republice, kterou tvoří zhruba padesát tisíc občanů našeho státu a dalších dvě stě tisíc Ukrajinců, kteří u nás žijí a pracují? Bylo by dobré, kdybychom alespoň v obrysech poznali dějiny Ukrajiny, které jsou úzce propojené s historií Polska, Běloruska, Litvy, Turecka, Rakouska-Uherska, Mongolska a samozřejmě Ruska. Právě to vnímá po staletí území Ukrajiny jako klíčovou oblast svého zájmu. Ostatně historie Ukrajiny a Ruska je spojená již od samotného vzniku prvních státních útvarů ve východní Evropě. Dějinami Ukrajiny nás v Zátiší provede historik, vysokoškolský pedagog a spisovatel Jan Rychlík, který je také hlavním autorem rozsáhlé publikace o dějinách země, o níž se v posledních dnech hovoří v médiích celého světa.
reklama
reklama
reklama