Článek

NOVÁ ŠICHTA – PŘEPROGRAMUJ SVŮJ ŽIVOT

Dokumentární tragikomedie NOVÁ ŠICHTA od 24. 6. v kinech

Dlouho očekávaný dokumentární snímek NOVÁ ŠICHTA konečně vstupuje do českých kin. Debutový film absolventa FAMU Jindřicha Andrše už má na kontě celou řadu cen: hlavní cenu Česká radost a Cenu diváků na MFDF Jihlava 2020, Cenu Innogy pro objev roku České filmové kritiky 2021 a dvě ceny na prestižním MFF v Lipsku (Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument).

Slavnostní premiéra proběhne 23. 6. v domovské Ostravě v letním kině Amfi v Porubě. Do kin vstoupí Nová šichta ve čtvrtek 24. 6. 2021.

Hrdina filmu NOVÁ ŠICHTA Tomáš Hisem se musel vyrovnat s razantní životní změnou poté, co byl v březnu roku 2017 uzavřen důl Paskov, kde celý život pracoval. Temperamentní Ostravák, fanoušek Baníku a Visacího zámku se nehodlal jen tak vzdát. Zapsal se do rekvalifikačního programu a pokusil se o něco, co mnohým připadalo jako naprosto nemožné: stát se IT specialistou! Jaká byla jeho cesta a za novým životem, a zda se mu podařilo nový životní sen zrealizovat, uvidíte ve filmu NOVÁ ŠICHTA.

Snímek, který vznikal téměř čtyři roky, je citlivě a s humorem natočená výpověď o člověku, který je nucen čelit velké životní výzvě. Hlavním hrdinou filmu o houževnatosti a důstojnosti je horník Tomáš Hisem, který celý život fáral v dole na ostravsku, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát se programátorem…

O REŽISÉROVI

Jindřich Andrš (1994) je debutujícím režisérem a producentem. Studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Za svůj krátký film Poslední šichta Tomáše Hisema obdržel Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2017 a další ceny. Nová šichta– intimní časosběrný portrét propuštěného horníka, který se rozhodl přeučit na programátora, je jeho celovečerním debutem. S Novou šichtou se zúčastnil mezinárodních workshopů Ex Oriente, Doc Incubator CZ a IDFA Academy.

Jako producent se Jindřich podílel na krátkém filmu Elišky Cílkové Pripyat Piano; tato filmová báseň z Černobylu obdržela v roce 2019 cenu Silver Eye Award a v roce 2021 nominace na Cenu české filmové kritiky v kategorii Krátký film a na cenu Český lev ve stejné kategorii.

Eliška Cílková je také autorkou originálního soundtracku k filmu Nová šichta. Hudba je nyní k dispozici online na hudebních serverech Spotify, iTunes, Apple Music a Amazon: A New Shift / Nova sichta (Original Score) by Eliska Cilkova. „Autorská hudba k Nové Šichtě je složena na kostelní varhany,“ říká skladatelka Eliška Cílková. „Během procesu hledání správného zvuku a témbru jsem vycházela z toho, že nejhlubší (a zároveň největší) píšťaly varhan znějí v určitých rejstřících nevšedně a vydávají zvuk podobný syntetickému hučení dolu. Mým záměrem bylo vytvořit hudbu minimalistickou, která by umožnila nacítění se na hlavní postavu a její vnitřní svět.“

SLOVO REŽISÉRA:

Čím vás nejvíc zaujal hlavní hrdina Tomáš? Proč jste si ho vybral jako hlavní postavu svého filmu?

Tomáš mě zaujal hned na prvním kurzu programování svou hornickou přímočarostí a charismatem. Ještě než někteří horníci nastoupili na rekvalifikaci, měli možnost si na kratší úvodní lekci vyzkoušet, jestli by je svět IT vůbec lákal. V rámci této hodiny si měli udělat jednoduchou webovou stránku sami o sobě s dotazníkem. Jedna z otázek byla: „Jaký máte vztah k počítačům?“ Měl jsem možnost si projít všechny odpovědi a jedna z nich mě opravdu překvapila. Zněla: „Asi dobrý, pokud tedy může člověk navázat vztah se strojem.“ Horníka, který tohle napsal, musím poznat, řekl jsem si. A tak jsem se seznámil s Tomášem. Tou dobou jsem ještě netušil, že naše vzájemné poznávání se bude trvat několik dalších let.

Jak dlouho jste film připravoval?

Film vznikal po dobu téměř čtyř let. Začali jsme intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před zavřením dolu Paskov. Což je i iniciační moment našeho příběhu – Tomášovi se zavřel důl, na kterém celý život pracoval a musí se rozhodnout, co bude dělat dál. Film nejprve vznikal jako studentský film FAMU, s obrovským nasazením spolužáků a studentů Tomáše Frkala, Augustíny Mickové, Šimona Herrmanna a Lukáše Janičíka. Asi v polovině natáčení se k nám připojil producent Miloš Lochman, který nám jej pomohl dofinancovat a spolu s podporou SFK a koproducenty Českou televizí a Studiem Bystrouška jej rozšířit do podoby profesionálního celovečerního filmu. Přesto film vznikal stále ve skromných, debutantských podmínkách, proto pro jeho postprodukci byla klíčová i úspěšná sbírka na platformě Hithit a podpora Moravskoslezského kraje. Pro všechny členy našeho tvůrčího štábu, kromě producenta, jde o celovečerní filmový debut.

Více o filmu najdete tady.

reklama
reklama
reklama