Článek Rozhovor

NOC DIVADEL 2026

Noc divadel 2026 – Pravda, absurdita, odvaha

Kde dnes hledat pravdu? Kdo ji píše, kdo si s ní hraje – a kdo to vše jen mlčky sleduje z přítmí hlediště? Svět je občas jedna báseň, někdy připomíná absurdní tragikomedii, jindy špatně vypointovaný monolog. A na pozadí hlučných dějin promlouvá divadlo – aby nás rozesmálo, přimělo k zamyšlení, nebo nás třeba jen donutilo vstát a zatleskat, pokud možno v ten správný okamžik.

V sobotu 28. března 2026 po celé České republice proběhne již čtrnáctý ročník Noci divadel, tentokrát na téma Pravda, absurdita, odvaha.
Téma letošní Noci divadel je poetické i politické. Pátrá po pravdě, která se někdy schová za kulisy. Nasvěcuje absurditu, která se tváří smrtelně vážně. A oslavuje odvahu – odhodit masku na scéně i v životě. V roce, kdy by Václav Havel oslavil 90 let, necháváme jeho ducha tiše procházet mezi řádky. Protože kdo ví, kde má čmelák žihadlo, tomu nejsou kalhoty nikdy krátké!

Největší divadelní svátek každoročně nabízí prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení, performance a další zajímavý program, který diváci a divačky ve zbytku sezóny nezažijí a je nabízen zdarma nebo za symbolické vstupné.

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Termín Noci divadel se váže k Mezinárodnímu dni divadla (27. března) a připadá vždy na sobotu nejblíže tomuto divadelnímu svátku. Akci u nás koordinuje Národní institut pro kulturu již od roku 2013 a každoročně ji navštíví na desetitisíce diváků a divaček. Letos si návštěvnictvo může vybrat z bohatého programu 73 divadel a souborů z Čech, Moravy i Slezska. Jedná se tak o akci s mimořádným potenciálem na mnoha rovinách – regionální propojení, reprezentace rozdílných žánrových přístupů, prezentace kulturních aktivit a divadelních institucí či propojení tvůrčího a diváckého světa. Noc divadel je zkrátka divadelní událostí, která vítá každého. Stavte se do svého oblíbeného divadla a oslavte s námi divadlo a hodnoty, které přináší. 

Veškerý program najdete na www.nocdivadel.cz.

Rozhovor

23.3.2026 14:00

Rozhovor s Michalem Lázňovským, koordinátorem Noci divadel, se bude konat 23.3. ve 14 hodin.

reklama
reklama
reklama