Článek

NEFESTÍK JE PO ROČNÍ PAUZE ZPĚT

Po roční pauze se v Nepomuku na jižním Plzeňsku opět uskuteční multižánrový festival Nefestík. Na dvou scénách se představí přes dvacet vystupujících z oblasti hudby, divadla, slampoetry i autorské poezie. Festival má široké žánrové rozpětí na poli alternativní kultury. Tak jako každý rok i letos se soustředí na nové zajímavé objevy či interprety, kteří v Nepomuku zatím nevystoupili. Nefestík je benefiční a jeho výtěžek letos poputuje na podporu samotných vystupujících. Vstupné je dobrovolné.

Ve dnech 18. a 19. června se v malebném poutním městečku Nepomuku přímo v areálu historické Zelenohorské pošty, kde sídlí mimo jiné i Museum veteránů, uskuteční již po jedenácté tradičně netradiční přehlídka nezávislé tvorby Nefestík. Jedná se o nejpestřejší kulturní událost, které se v tomto městě odehrává.

Oproti předchozím ročníkům se na formátu akce podepíše aktuální situace. Festival proběhne pouze v pátek a v sobotu. Taktéž počet scén bude omezen na dvě, a to venkovní živou stage, kde vystoupí především hudební projekty spolu s několika divadelními uskupeními, a takzvanou Stable stage, která je umístěna v prostorách bývalých historických stájí. Dramaturgie této scény je oproti předchozím ročníkům výrazně pestřejší a návštěvníci zde budou mít možnost vidět a slyšet komorní hudební vystoupení, divadelní improvizace, dětská divadelní představení, slampoetry či čtení autorské poezie. S ohledem na vládní opatření je více než pravděpodobné, že se neuskuteční DJské afterparty, jak bývalo zvykem. Vlastní program festivalu bude doplněn například uměleckou expozicí přímo v budově Zelenohorské pošty.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu zjeví nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného.

V letošním roce proběhne festival ve formátu, kdy se program na jednotlivých scénách nebude překrývat, a návštěvníci tak budou mít možnost navštívit kompletní program.

Festival zahájí duo The Most Naked Men, které je živoucím důkazem, jak skvěle může fungovat spojení alternativního rocku, folku, rapu s art-popem. Následuje Improwoo, improvizace v podání Jitky Osičky za doprovodu didgeridoo mága Ondřeje Glogara. Na hlavní scéně poté vystoupí plzeňská punk-rocková kapela Velký Voči a večer uzavře Yedhaki:Nautika, uskupení vzniklé spojením pouličních umělců Ondřeje Glogara a perkusionisty a hráče na handpan Juraje Hellebrandta. Návštěvníky čeká neuvěřitelně energická atmosféra, která přímo vybízí k extatickému tanci. Stable stage v pátek uzavře Barbora Polyxena Nowak se svým netradičním improvizačním vystoupením na piano. Sobotní program nabídne opět žánrově velice pestrý program. Ústav úžasu potěší dětské návštěvníky divadelním představením Cirkus Prdítko, divákům dospělým poté rozvibruje bránice v Nepomuku zbožňovaná Divadelní jednota Brázda se svým pásmem divadelních skečů. Z hudebníků vystoupí folkoví BJB, písničkářka Eliška Sýkorová, žánrově těžko zařaditelné, ale o to lepší dívčí trio viah s jejich fúzí živě hrané elektroniky a krásných vokálů, reggae uskupení Rising Spirit, které přenese návštěvníky do slunného Karibiku, aby je následně psychedeličtí Marcel Gidote’s Holy Crab vzali na cestu do jejich nitra i do jiných vesmírných dimenzí. Na své si přijdou i hip-hopoví fanoušci, na něž čekají přeštičtí De Curz, ale také příznivci tvrdších kytarových riffů, které v kotli přivítá skvělá českobudějovická folk punková partička Pirates of the Pub. Hudební produkci na hlavní scéně doplní divadlo v podání proslulých a kritikou oceňovaných Teatr Novogo Fronta s jejich novým představením H.I.T. Na několikaletou tradici naváže slampoetry exhibition tentokrát v sestavě Dr. Filipitch, Pangumpán a Michal Kubala. Pořadatelé pro návštěvníky připravují ještě dvě hudební překvapení.

Tak jako každý rok, i letos budou na Nefestíku podávány rozmanité vegetariánské a veganské pokrmy, ale nebude chybět ani buřtotéka u ohniště. Milovníci kvalitních chmelových nápojů jistě ocení, že na čepu potečou piva z regionálních řemeslných pivovarů.

Nefestík se koná s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje a města Nepomuku.

Vstupné bude, jako tradičně dobrovolné. Akce je opět benefiční a výtěžek letos poputuje na podporu samotných vystupujících, jejichž fungování bylo pandemií silně zasaženo. Konečně akci pořádá z.s. Nepal.

Kompletní program Nefestíku naleznete na webu www.nefestik.cz

reklama
reklama
reklama