Článek

NA PRAGOVCE STARTUJE LETNÍ KINO

Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

Už v úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Stejně jako v minulém roce plánujeme celkem 13 projekcí. Téma letního kina se shoduje s tématem výstavního programu Pragovka Gallery a je jím růst a půst. Doplní ho pak tři snímky zaměřené na umění. Letní kino se v rámci areálu Pragovky přesunuje do haly MaxSpace, promítat se tak bude za každého počasí,“ uvádí jeden z dramaturgů Pavel Soušek.

Hlavní snímky budou doplňovat vybrané předfilmy z dílny FAMU Films a My Street Films. Německé filmy jsou promítány ve spolupráci s letní edicí festivalu Das Filmfest – Das Sommerkino a polské ve spolupráci s Bardzo fajný festival.

Po zahajovacím hravém fiktivním dokumentu Daaaaaalí! 18. června bude 25. června následovat film Jagna, který prezentuje široké veřejnosti román Władysława Reymonta Sedláci za pomoci techniky animované malby. Poetický film režiséra Wima Wenderse o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech Dokonalé dny uvidí diváci 2. července. 9. července je do programu zařazen film Pozdravy z Fukušimy. Příběh šedesátileté Mirky, která se svou zoufalou finanční situaci rozhodne vyřešit vyloupením banky, vypráví film Žena na střeše. Ten bude promítnut 16. července. 23. července uvidí diváci dokument talentované polské režisérky Bogny Kowalczyk Boylesque. 30. července bude na programu napínavý thriller o hackerských akcích Who am I. 6. srpen bude patřit filmu Balón, kde dvě východoněmecké rodiny toužící po normálním životě ve svobodné zemi v utajení připravují velký plán útěku na západ. Mrazivý snímek Jonathana Glazera o banalitě zla Zóna zájmu promítne letní kino na Pragovce 13. srpna. Následovat budou filmy Anatomie pádu 20. srpna a Láska mezi regály 27. srpna. Letní kino uzavřou dva aktuální dokumenty ze světa umění – Pozor, padá SNG! 3. září a Chybění 10. září.

Více informací najdete na www.pragovkagallery.cz. Letní kino je za dobrovolné vstupné.

Kompletní program letního kina na Pragovce:

18. 6. 21:15 Daaaaaalí!
25. 6. 21:15 Jagna
2. 7. 21:15 Dokonalé dny
9. 7. 21:15 Pozdravy z Fukušimy
16. 7. 21:00 Žena na střeše
23. 7. 21:00 Boylesque
30. 7. 20:45 Who am I
6. 8. 20:45 Balón
13. 8. 20:30 Zóna zájmu
20. 8. 20:15 Anatomie pádu
27. 8. 20:00 Láska mezi regály
3. 9. 19:45 Pozor, padá SNG!
10. 9. 19:30 Chybění

Anotace k jednotlivým filmům:

18. 6. 21:15 Daaaaaalí!
Daaaaaalí! je hravý a místy velmi vtipný fiktivní dokument se spletitým dějem, který se skládá z překrývajících se snových sekvencí, nepředvídatelných skoků v čase a kde samotného umělce ztvárňuje pět různých herců. Nervózní lékárnice, která se stala novinářkou, musí vymýšlet stále důmyslnější finty, aby ji Dalí, který si na oplátku klade stále bizarnější požadavky, poskytl slíbený rozhovor. Opakovaně se setkávají, jenže Dalí pokaždé rozhovor předčasně ukončí a požaduje, aby producent slíbil rozhovor natočený „největší kamerou na světě“. Mezitím mistr navštíví večírek, kde jistý kněz vypráví o neustále se opakujícím snu. Film se proměňuje v zábavnou noční můru, v níž je sen součástí filmu, film součástí příběhu a příběh součástí snu a tak dále stále dokola. Kdo jiný by mohl lépe natočit takto duchaplnou poctu slavnému surrealistovi Salvadoru Dalímu než francouzský mistr absurdního humoru Quentin Dupieux.

25. 6. 21:15 Jagna
Po celosvětovém úspěchu filmu S láskou Vincent se tentokrát dvojice režisérů DK Welchman a Hugh Welchman zaměřila na jedno z nejvýznamnějších děl polské literatury „Sedláci“. Román, za nějž jeho autor W. S. Reymont získal Nobelovu cenu. Ústřední postavou příběhu je krásná Jagna, nemajetná dívka, do které se zamiluje starý a bohatý sedlák Boryna. Přes protesty své rodiny se s ní ožení. Jagna však čelí rozhodnutí, zda je pro ni důležitější spokojený život v blahobytu nebo láska k Antkovi, synovi sedláka Boryny. Bohužel v zemi tradic se lásce nepřeje. Režiséři se ve filmu vrací k polským kořenům a román Władysława Reymonta prezentují široké veřejnosti za pomoci techniky animované malby, která si již díky filmu nominovaném na Oscara S láskou Vincent získala srdce sta tisíců fanoušků po celém světě. V Jagně se nevěnovali pouze samotnému románu, ale interpretovali do něj též obrazy významných představitelů hnutí Mladé Polsko, jako je Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc nebo Leon Wyczółkowski. Jak sami říkají, byla to pro ně další objevitelská cesta, jež jim umožnila hlouběji proniknout do emocionálních možností a estetické krásy, kterou může animace v podobě speciální olejomalby přinést do filmového vyprávění.

2. 7. 21:15 Dokonalé dny
Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Paříž, Texas) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role Kódži Jakušo byl na festivalu v Cannes oceněn za nejlepší mužský herecký výkon.

Pozdravy z Fukušimy

Marie cestuje jako dobrovolnice do Japonska, do prefektury Fukušima, kde chce pomáhat místním obyvatelům po jaderné katastrofě z roku 2011. Mladá žena, utíkající z Německa před bortícími se sny o vlastní budoucnosti, má pomoci přeživším, kteří i po letech žijí v nouzovém ubytování. Brzy ale poznává, že úkol není pro ni. Už je rozhodnuta vydat se znovu na útěk, ale potkává Satomi, svéhlavou ženu a poslední gejšu z Fukušimy, která se i přes zákaz rozhodla vrátit do svého zničeného domu v zakázané zóně. Začíná intimní setkání dvou rozdílných žen, z nichž se každá musí vyrovnat se svou minulostí.

Žena na střeše
Film vypráví příběh šedesátileté Mirky, které zbývají dva roky do důchodu, a je inspirován skutečnými událostmi. Hlavní hrdinka se ocitne v zoufalé finanční situaci a rozhodne se svůj problém vyřešit vyloupením banky.

Boylesque
Vesnické tancovačky pro seniory i gay kluby, Pride v Berlíně i sbírání hub v lese, vzpomínky na zesnulého partnera i randění s chlapy ze seznamky. Charismatický Andrzej, uměleckým jménem Lulla La Polaca, chce žít život naplno, je mu ale 82 a tělo, na rozdíl od ducha, slábne. Slábne i zájem promotérů, ačkoliv jako drag queen má Lulla La Polaca mladému publiku rozhodně stále co nabídnout. Snadné to nemá ani v osobním životě. Jeho vrstevníci už chtějí mít klid, a třicátníci, kterými se obklopuje, toho přeci jen zvládnou o dost více. A co teprve chlapi? Se ztrátou životního partnera se už vyrovnal, ale jak si Andrzej poradí s kulturou seznamovacích aplikací? Talentovaná polská režisérka Bogna Kowalczyk v citlivém dokumentu vypráví hořkosladký příběh, který publikum všech generací donutí zahodit předsudky o seniorech.

Who am I
Benjamin, outsider a počítačový génius, se připojuje ke skupině hackerů, kteří chtějí změnit svět. Společně s Maxem a jeho kamarády pořádají odvážné hackerské akce, ale jejich činy nezůstávají bez povšimnutí tajných služeb. Co začíná jako hra, se brzy změní v boj o přežití. Film Who Am I je napínavý thriller plný nečekaných zvratů, který vás udrží v napětí až do poslední minuty.

Balón
Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus?

Zóna zájmu
Rudolf, Hedwiga a jejich děti žijí ve velkém domě s krásnou, udržovanou zahradou. Každý den slaví společnou večeří, vzpomínají na milovanou Itálii, užívají si víkendové výlety k vodě a procházky s přáteli. Zpoza zdí jejich domova se však ozývají znepokojivé zvuky a občas něčí zoufalý křik. Rudolf Höss je totiž velitel koncentračního tábora v Osvětimi. Mrazivý snímek Jonathana Glazera o banalitě zla si díky svému výjimečnému zpracování odvezl Velkou cenu z festivalu v Cannes.

Anatomie pádu
Úspěšná spisovatelka Sandra žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je ale Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra, jejíž svéhlavá povaha z ní dělá hlavní podezřelou? Veřejné vyšetřování případu odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní a znepokojivé detaily jejich bouřlivého vztahu. Justine Triet natočila napínavé rodinné drama, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění Zlatou Palmu.

Láska mezi regály
Christian je rváč a muž s pochybnou minulostí, který svým zjevem evokuje pitbulla. Jednu etapu má za sebou, tu druhou začíná jako pomocná síla ve velkoskladu, kde je jeho nejzářivější perspektivou možnost obsluhovat vysokozdvižný vozík. Pro někoho, kdo sotva zvládá svůj vlastní život a vegetuje na sociálním dně, je i tohle velká výzva. Christiana se ujímá veterán Bruno a zasvěcuje ho do mikrokosmu, v němž se žije podle specifických pravidel a ve svérázných bublinách jednotlivých oddělení. Při jedné z pauz potkává Christian prostořekou a okouzlující Marion z oddělení lahůdek. Láska mezi regály je křehká, civilní a realistická romance z místa, kde není vidět na nebe.

Pozor, padá SNG!
Kafkovský proces rekonstrukce Slovenské národní galerie trval více než deset let. Příliš dlouho se zdálo, že světlo na konci tunelu a dokončení budovy zůstane v nedohlednu. Celé tyto roky bojovala ředitelka galerie Alexandra spolu se svým otcem, architektem rekonstrukce, a svými kolegy za splnění snu slovenské společnosti o moderní kulturní instituci. Bláznivý kolotoč politických nástrah, odkládání povolení a bojů se staviteli přivedl Alexandru nejednou k otázce, zda má její úsilí vůbec smysl.

Chybění
Poetický, vizuálně vytříbený dokumentární film vytváří intimní pomník nejúspěšnějšímu československému umělci počátku tisíciletí. Ján Mančuška zemřel tragicky ve věku 39 let. Vystavoval v MoMA a Centre Pompidou, ale ve své vlasti nedosáhl srovnatelné slávy. Rozsáhlé dílo, které po sobě zanechal, spojuje princip absence – to, co na obraze není, promlouvá s překvapivou intenzitou. Režisér Štěpán Pech přistupuje k Mančuškovu portrétu stejným způsobem a sleduje hranice jeho intimního, rodinného života a kulturní krajiny s nepřítomným středem.

O Pragovka Gallery:

Umělecká komunita v Pragovce začala vznikat na přelomu roku 2010 a 2011. Do tehdy opuštěného průmyslového areálu se začali stěhovat první umělci se svými ateliéry. Brzy v areálu zcela organicky vznikla živá umělecká komunita a s ní i první akce a výstavy.

V současnosti je hlavním hybatelem uměleckého dění v Pragovce Pragovka Gallery, kterou provozuje spolek Pragovka for Art. Kromě mezinárodního výstavního programu organizuje rezidenční program pro české i zahraniční umělce a edukační program pro školy i veřejnost, podporuje uměleckou komunitu v Pragovce a stojí za úspěšnými akcemi jako ArtFér či letní kino.

reklama
reklama
reklama