Článek Rozhovor

NA MUSIC INFINITY SE PŘEDSTAVÍ THYLACINE A BOWRAIN

Music Infinity 2023 uvádí:
THYLACINE (FR)
support: BOWRAIN (SI)
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
Pátek 19. května 2023 19:30h

Francouzský hudebník Thylacine pozve posluchače v Paláci Akropolis na své zvukové výpravy a společnost mu bude dělat slovinský objev Bowrain

Své skladby natáčí na cestách a míchá v nich vlivy trip hopu, minimalismu a jazzu. Francouzský producent Thylacine dorazí 19. května do Paláce Akropolis jako host Music Infinity a představí zde své nejnovější album 9 Pieces, které ho zavedlo na sever Norska, do Istanbulu nebo do Versaille. Na večeru vystoupí i slovinský hudebník Bowrain se svými něžnými kompozicemi, které míchají klavír a elektroniku.

Thylacine je původní zoologické jméno pro Tasmánského vakovlka, masožravého vačnatce, který žil v Austrálii a jehož poslední zástupce zemřel před sedmdesáti lety. Francouzský hudebník William Rezé si vypůjčil jeho jméno, aby pod ním dělal hudbu, která je zcela unikátní, a kdyby náhodou vymřela, tak nám bude chybět. Progresivní elektroniku míchá s vlivy minimalismu a trip hopu, všechno ale ještě navíc ředí svojí láskou k jazzovému saxofonu, na který hraje od dětství. Mluvit ale v souvislosti s Thylacinem o škatulkách, je dost zavádějící. Jeho hudba je především dobrodružství, ostatně vzniká skoro výhradně na cestách.

Rodák ze západofrancouzského města Angers cvičil na saxofon od svých sedmi let. Elektronickou hudbu prý Thylacine objevil, když mu bylo dvacet a hned jak se naučil skládat tracky, věděl, že se chce stát profesionálním hudebníkem. To se mu splnilo v roce 2014, kdy vydal první EPčko Blend na Intuitive Records, v té době už žil v Paříži. Jeho vzorem vždy byli géniové minimalismu Steve Reich a Philip Glass, miloval ale také experimenty s jazzem od Johna Zorna nebo náladové kompozice Massive Attack, Four Teta nebo Moderat. Thylacineova hudba se nachází na průsečíku ohledávání niterných nálad a zvukových inovací. Pohyb vpřed je ostatně zapsaný v DNA jeho hudby.

Debutové album Transsiberian natočil Thylacine v roce 2015 během dvou týdnů, které strávil na Transsibiřské magistrále. Vznikl přitom i dokument francouzské stanice France 4. „Dělal jsem zastávky a občas strávil pár dní ve městech nebo vesnicích podél magistrály. Potkával jsem lidi, objevoval okolí a nahrával zvuky a pak jsem se vrátil do vlaku a skládal z nich skladby,“ říká Thylacine o svých „sonických výletech“ a dodává: „Zjistil jsem, že chci skládat hudbu ovlivněnou přírodou a rytmem života těch, kteří žijí ve vlaku.“ Podobně vznikla o čtyři roky později i deska Roads nebo ještě o rok mladší Timeless.

Globální pandemie v posledních třech letech mu trochu zkřížila plány na větší cesty, jeho zatím poslední album 9 Pieces tak vznikalo na kratších výletech obvykle jen po Evropě. Objevuje na nich prostory Versailleského zámku, Bosporský průliv v Istanbulu nebo cestuje lodí na sever Norska. „V Thylacinových rukou se tracky propojují do patchworkové koláže, která nakonec odhalí jednotnost ve své lidskosti,“ napsal o desce portál Loud and Quiet.

Společnost mu na večeru bude dělat slovinský hudebník Bowrain. Ten absolvoval hudební vzdělání v Holandsku a USA, debutoval v roce 2014 albem Far Out a do dnešního dne vydal tři dlouhohrající desky, na kterých něžné klavírní skladby doplňuje decentní elektronikou. Bowrain natáčel nebo hrál s hudebníky jako jsou Shabaka Hutchings, Tom Herbert, Simon Goff nebo Denis Beganović a vytvořil hudbu divadlo, výstavy či jiné performace umění. Letos v dubnu vydal svou třetí, více post-moderně orientovanou desku Heal Me, na níž představuje hudbu jako léčivou sílu a náplast na traumata.

Thylacine a Bowrain zahrají své premiérové koncerty v České republice v pátek 19. května od 19.30h v Paláci Akropolis a dorazí do Prahy na pozvání koncertní série Music Infinity.

https://www.thylacinemusic.com/
https://www.bowrain.org/

Rozhovor

19.5.2023 14:00

O koncertu si budeme povídat v pátek 19. května ve 14 hodin, naším hostem bude Bowrain.

reklama
reklama
reklama