Článek Rozhovor Soutěž

MYŠLENÍ OBRAZEM V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

myšlení obrazem: vizuální události miroslava petříčka

4. 10. 2023 – 28. 1. 2024

Galerie hlavního města Prahy

Městská knihovna, 2. patro

Mariánské náměstí 1, Praha 1

út–st, pá–ne 10–18 h, čt 10–20 h

Kurátorka: Jitka Hlaváčková

Spoluautoři koncepce: Jitka Hlaváčková, Miroslav Petříček, Kateřina Štenclová

„Obrazy jsou jména toho, co nedokážeme pojmenovat.“

Miroslav Petříček

Přední český filosof Miroslav Petříček se zabývá reflexí vizuálního umění několik desetiletí. Své postřehy shrnul mimo jiné i v knize Myšlení obrazem. Průvodce současným filosofickým myšlením pro středně nepokročilé (2009), která se stala impulzem pro vznik současné výstavy, již Galerie hlavního města Prahy připravila do svých výstavních prostor v Městské knihovně. Současná výstava Myšlení obrazem s podtitulem Vizuální události Miroslava Petříčka je rozsáhlým projektem představujícím díla více než 40 umělců. Zároveň je výsledkem mnohaletého setkávání kurátorky Jitky Hlaváčkové, filosofa Miroslava Petříčka a umělkyně Kateřiny Štenclové. Myšlení obrazem je výstavou,na které je návštěvník vyzýván k přemýšlení, třeba nad tím, co je to obraz, ale i k fyzickému prožitku, který pomáhá navodit architektonické pojetí od Studia Richard Loskot.

Podoba výstavy je z velké části určena výběrem z tvorby umělců, jimž se Petříček ve svých textech dříve věnoval. Hlavní ideou výstavy se pak stal předpoklad, že setkání s obrazem je především VIZUÁLNÍ UDÁLOSTÍ. Chceme ukázat, že jazyky slov a obrazů jsou si blízké, ale jejich materiál je odlišný: obraz či výraz nelze jednoduše překládat do pojmů. Obraz nic nepředvádí, nýbrž cosi způsobuje. Není jen ilustrací ani vizuálním zprostředkováním myšlenky, nýbrž specifickým způsobem, jak podnítit myšlení myslet namalované. MYŠLENÍ OBRAZEM je pak odpovědí na setkání s vizuální událostí.

Vysvětlující komentáře jsou proto v naší výstavě nahrazeny prostorovou koncepcí, která má schopnost propojit tělo a myšlení. Architektura zde vytváří imerzivní prostředí, do nichž se lze tělesně vnořit, i místa tranzitivní – průhledy, poskytující prostor pro různé formy setkání a reflexe. Výstava provádí diváka labyrintem vizuálních událostí od abstraktního smyslového vjemu přes hledání tvaru a pojmu až po konstruování ideje: od tajemných hranic chaosu a řádu nebo světla a tmy k metaobrazům současného světa. Výstavní prostor je strukturován také prostory MEZI, tvořícími rámce, přechody i hranice, v nichž návštěvník hledá svůj POSTOJ k dílu a kde se imanentně vznáší stín a ozvěna slov filosofů.

Rádi bychom, aby se výstava stala PROSTOREM RADOSTNÉHO MYŠLENÍ, který návštěvníku zprostředkuje vizuální událost jakožto transformativní estetickou zkušenost podněcující emoce, imaginaci i myšlenky, podobně jako se to dělo našemu autorskému týmu při její přípravě.

K výstavě vychází publikace s texty Miroslava Petříčka, Jitky Hlaváčkové, Václava Janoščíka, Mileny Bartlové a Jiřího Přibáně.

Kurátorka: Jitka Hlaváčková

Spoluautoři koncepce: Jitka Hlaváčková, Miroslav Petříček, Kateřina Štenclová

Vystavující umělci: Karima Al-Mukhtarová, Ateliér radostné tvorby (Marie Kúsová, Lukáš Paleček, Vojtěch Proske, George Radojčić), Zbyněk Baladrán, Mária Bartuszová, Jana Bernartová, Rudolf Fila, Tomáš Hlavina, Václav Janoščík a Adam Trbušek, Magdalena Jetelová, Magdaléna Kašparová, Michal Kindernay, Julie Kopová, Zdeněk Košek, Tom Kotik, Eva Koťátková, Václav Krůček, Kristina Láníková, Jiří Matějů, Maxmilián Aron Mootz, Pavel Mrkus, Jiří Načeradský a Jaroslav Nešetřil, Jaromír Novotný, Milan Paštéka, Ondřej Přibyl, Jiří Skála, Kateřina Šedá, Miloš Šejn, Adriena Šimotová, Josef Šmíd, Kateřina Štenclová, Dagmar Šubrtová, Eva Vápenková, Vladimíra a Miroslava Večeřovy, Martin Velíšek, Petr Veselý, Lenka Vítková, Martin Zet

Vstupné: 150 Kč plné / 60 Kč snížené / 20 Kč seniorské

www.ghmp.cz

www.facebook.com/ghmp.cz
www.instagram.com/ghmp.cz

DOPROVODNÝ PROGRAM

Filmový program vznikající ve spolupráci s kinem Ponrepo je výběrem Miroslava Petříčka a bude opatřen jeho komentářem:

út 5. 12. 2023, 18 h

322, Dušan Hanák, 1969, 95 minut

Komentované prohlídky výstavy

čt 11. 1. 2024, 18 h

Filosofie pro děti

20. 1. 2024, 15 h

Připojte se k filosofickému workshopu pro děti ve věku 8–15 let, který je inspirován dílem významného českého filosofa a estetika Miroslava Petříčka. Během workshopu budeme zkoumat myšlenky spojené s vizuálním uměním a jeho vlivem na naše vnímání. Prozkoumáme, jak se obrazy stávají událostmi a jak nám umění může otevřít nové způsoby vnímání světa kolem nás. Na základě Petříčkových konceptů budeme diskutovat o tom, jak jazyk umění ovlivňuje naše myšlení. Přijďte se s námi ponořit do světa obrazů a myšlenek.

EDUKAČNÍ PROGRAMY

Sobotní výtvarné workshopy

so 16. 12. 2023, 13.00–18.00, Transformace obrazu, Edukační centrum

Výtvarné dílny pro dospělé a seniory / integrační a mezigenerační programy

čt 2. 11. 2023, 15.00–18.00, Kresba, text a vzpomínky, Městská knihovna, 2. patro

čt 9. 11. 2023, 15.00–18.00, Kresba, text a vzpomínky, Městská knihovna, 2. patro

ne 5. 11. 2023, 11.00–14.00, Proměny a hry s barvou, Edukační centrum

ne 5. 11. 2023, 15.00–18.00, Proměny a hry s barvou, Edukační centrum

ne 12. 11. 2023, 11.00–14.00, Proměny a hry s barvou, Edukační centrum

ne 12. 11. 2023, 15.00–18.00, Proměny a hry s barvou, Edukační centrum

Interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy škol i další věkové a zájmové skupiny s možností následné výtvarné reakce ve formě vlastní tvorby. Akce přizpůsobujeme časově, tematicky i úrovní náročnosti konkrétním požadavkům každé školy.

Kontakt: edukace@ghmp.cz

Pro termíny workshopů a nabídku dalších edukačních aktivit zaměřených na ostatní cílové skupiny, jako jsou například znevýhodnění návštěvníci nebo rodiče s dětmi na rodičovské dovolené, sledujte ghmp.cz/edukace.

Rozhovor

14.12.2023 00:00

O výstavě si budeme povídat ve čtvrtek 14. prosince v 17 hodin. Z GHMP dorazí Jitka Hlaváčková.

Soutěž

V úterý 12.12. můžete soutěžit o roční kartu MEMBER, poskytující neomezený vstup do všech výstavních prostor GHMP.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama