My Street Films 2023: Nejlepší krátké filmy jsou autentické, odvážné a stylově pestré
Filmová soutěž My Street Films představila nejlepší krátké filmy roku 2023. Projekt už desátým rokem motivuje začínající filmové tvůrce k natáčení vlastních krátkých dokumentárních filmů, které vznikají na workshopech pod vedením filmových profesionálů. Vítězné snímky vybírala vedle odborné poroty rovněž porota studentská. Společně ocenily celkem pět krátkých filmů, které budou premiérově uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
My Street Films v první řadě otevírá cestu k filmu lidem, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti s filmovou tvorbou, ale přicházejí se silným tématem, které by chtěli zpracovat. Workshopy se letos konaly v Praze (pod vedením dokumentaristky Terezy Reichové a režiséra Martina Duška), Brně (pod dohledem režisérského a lektorského dua Kateř Tureček a Barbory Sliepkové) a nově také v Ostravě, kde se role lektora zhostil dokumentarista Jindřich Andrš, který zde natočil svůj oceňovaný celovečerní film Nová šichta. Všech 17 filmů natočených na workshopech automaticky postoupilo do soutěže My Street Films Award, která je zároveň otevřená široké veřejnosti – jediným omezením je dokumentární forma a délka filmu do 10 minut. Nejlepší filmy tohoto roku vybírala odborná porota, v níž zasedla režisérka, producentka a lektorka Tereza Tara, festivalový konzultant, kritik a filmový dramaturg Martin Horyna a lektorka, dramaturgyně a režisérka Viola Ježková. Vítězný film volila rovněž porota studentská, v níž se sešli studující nejrůznějších audiovizuálních oborů. Přihlášené filmy byly letos tematicky a stylově výjimečně pestré, porotci a porotkyně tedy vybrali celkem pět filmů, z nichž pouze jeden oceněný tvůrce neprošel některým z letošních workshopů.
V letošní soutěži se sešly snímky, které byly natolik nesouměřitelné, že se porota rozhodla ocenit autory*ky za jejich konkrétní filmový úspěch a nerozdělovat je na obvyklé první až třetí místo. Za odvahu obnažit bolest a transformovat ji v tvůrčím procesu ocenila film Ve tmě Anety J. Autorka se v něm vyrovnává s minulostí a bolestí spojenou se sexuálním násilím. Za vytříbenou bohatost kinematografického výrazu porota ocenila film Mezi… Bao Longa Lý, který ve své filmové eseji vypráví o prožitcích těch, kteří uvízli mezi dvěma kulturami. Za řízené tápání nitrem porota ocenila film Brno – Zábradlí Lucie Pozníkové, která v něm naráží na slepé uličky městského prostředí i vlastní duše.
Ve studentské porotě se sešli studující s bohatými zkušenostmi z nejrůznějších audiovizuálních oborů: Lumír Urban (studuje magisterské studium v oboru Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě), Liza Chakanava (v Bělorusku absolvovala práva, aktuálně studuje režii na pražské FAMU) a Tomáš Vobořil (absolvoval Filmová studia na Univerzitě Karlově a Ateliér dokumentární fotografie na FAMU, v současnosti studuje v Ateliéru video na FaVU v Brně a působí jako programový ředitel Marienbad Film Festivalu). Studentská porota udělila hlavní cenu snímku Smutek antropocénu, v němž se Lenka Veselá věnuje složitému tématu všudypřítomnosti chemických látek v životním prostředí a našich tělech, což může mít vliv jak na naše fyzické, tak i duševní zdraví.
Odborná i studentská porota se navíc shodly na potřebě udělit zvláštní uznání filmu QIRIM Kateryny Khramtsové, která nás seznamuje s příběhem konkrétního člověka bojujícího na Ukrajině proti ruské agresi. Snímek není jen zprávou z bojové fronty, ale i připomínkou důležitosti národní kultury.
Všechny vítězné filmy budou premiérově uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě (seznam projekcí najdete níže). Pražská projekce se bude konat v sobotu 18. listopadu od 18 hodin v žižkovském prostor39. Filmová oslava pro všechny by měla být závěrečným večírkem pro ty, kdo se podíleli na letošním ročníku My Street Films – lektory a lektorky, začínající filmaře a filmařky, organizační tým a obě poroty, ale také pro všechny milovníky a milovnice krátkých filmů.
VÍTĚZNÉ FILMY MY STREET FILMS AWARD 2023:
Aneta J.: Ve tmě
Autorka ve svém osobním filmu nastiňuje vzpomínky a myšlenky ženy, která si v sobě nese bolestivou zkušenost prostituce a sexuálního násilí. Film vznikal na pražském workshopu pod vedením Terezy Reichové, která hlavní hrdinku a filmařku v jedné osobě podporovala ve snaze vyslovit nevyslovitelné. Porota autorku ocenila za odvahu obnažit bolest a transformovat ji v tvůrčím procesu. „Sugestivní výpověď na nás měla mocný, až devastující účinek. Jsme však přesvědčeni, že u osobního příběhu prosyceného bezradností, zármutkem a hledáním nové životní perspektivy by tomu nemělo být jinak,” vysvětlila své rozhodnutí porota.
Bao Long Lý: Mezi…
Bao Long Lý se ve své svébytné filmové eseji zamýšlí nad prožitky těch, kteří uvízli v nejistém prostoru mezi dvěma kulturami. Ocenění poroty získává za vytříbenou bohatost kinematografického výrazu. Utrpení spojené s uchopením vlastní identity se ve filmu proměňuje v komplexní, vizuálně a střihově strhující vyprávění. Bao Long Lý je studentem ostravského gymnázia a jako jediný z letošních oceněných tvůrců a tvůrkyň neprošel našimi filmovými workshopy.
Lucie Pozníková: Brno-Zábradlí
Autorka se vydává na filmový průzkum blízké tramvajové zastávky, která sestává z řady absurdních bariér. Porotu zaujala svým řízeným tápáním nitrem, které je funkční paralelou ke zkoumání městské infrastruktury. „S citem pro symetrii a detail zachycuje urbánní úzkost, která do životních zastávek přichází bez ohlášení,“ zmiňuje ve svém rozhodnutí porota. Snímek vznikal v rámci brněnského workshopu pod vedením Kateř Tureček a Barbory Sliepkové.
Hlavní cena studentské poroty:
Lenka Veselá: Smutek antropocénu
Krátký snímek Lenky Veselé získal hlavní cenu studentské poroty, která ocenila zpracování složitého a málo diskutovaného problému – všudypřítomnosti chemických látek, o nichž víme, že se hromadí v životním prostředí i našich tělech, ale už neřešíme, nakolik mohou ovlivňovat naše psychické zdraví. Porota ocenila jak samotný námět filmu, tak jeho zpracování, v němž se setkává důmyslná práce s montáží, originalita vizuálního vyjádření, intenzivní osobní výpovědi a přirozené provázání rozhovorů s obrazovou složkou. Tento film vznikal rovněž na brněnském workshopu.
Zvláštní uznání odborné i studentské poroty:
Kateryna Khramtsova: Qirim
V krátkém filmu se seznamujeme s osobností a příběhem Antoniny Romanové, která se v úvodu filmu představuje jako režisérka, performerka a herečka, aktuálně ovšem jako minometčice na ukrajinské frontě. Antonina je zároveň nebinárním člověkem, jenž po boku svého partnera bojuje za politickou i kulturní svobodu země, která ovšem dosud neschválila registrované partnerství. Odborná i studentská porota se shodly na udělení zvláštního uznání snímku, který není jen zprávou z fronty, ale důležitou připomínkou o důležitosti vlastní kultury. Snímek vznikal na pražském workshopu pod lektorským vedením Martina Duška.
SEZNAM PROJEKCÍ NA MFDF JI.HLAVA:
Aneta J.: Ve tmě
Pátek 27. 10., 22:00
DIOD
Kateryna Khramtsova: Qirim
Neděle 29. 10., 10:00
Kino DKO II
Lucie Pozníková: Brno-Zábradlí
Neděle 29. 10., 13:00
DIOD
Bao Long Lý: Mezi…
Neděle 29. 10., 15:30
DIOD
Lenka Veselá: Smutek antropocénu
Neděle 29. 10., 17:00
Kino Dukla – Reform
Od 29. 10. do 12. 11. budou filmy rovněž dostupné v rámci programu Ji.hlava online. Kolekce vybraných My Street Filmů bude od 13. 11. k vidění online také na streamovací platformě DAFilms.cz a všechny filmy na stránkách My Street Films.