Jonathan Glazer má na svém kontě sice pouhé čtyři celovečerní filmy, každý z nich se však výrazně zapsal do světové kinematografie. Deset let po formálně vytříbené minimalistické sci-fi Pod kůží se triumfálně vrací na plátna kin s novinkou Zóna zájmu. Snímek inspirovaný stejnojmenným románem Martina Amise sleduje každodenní rodinný život německých manželů Hedwigy a Rudolfa, který byl velitelem koncentračního tábora v Osvětimi. Mrazivé filmové zobrazení banality zla a lidské spoluviny vyneslo Glazerovi na Filmovém festivalu v Cannes Velkou cenu. Server BBC jej označuje za „originální mistrovské dílo”, britský deník The Times přirovnává zážitek při jeho sledování k „ráně kladivem do hlavy”. Jednoho z horkých kandidátů na letošní nejvýznamnější filmová ocenění uvede do kin distribuční společnost Aerofilms 15. února.
Děs neviděného
Film po formální stránce výrazně pracuje s (ne)zobrazováním samotného koncentračního tábora a jeho vězňů, naopak se plně soustředí pouze na rodinu Hössových. „Věděl jsem, že chci svým filmem naplno žít. Nemohl jsem proto rekonstruovat násilné scény a vzápětí vidět zbité herce v pruhovaných pyžamech vesele svačit jablka a pudink mezi záběry,” říká o svém režijním rozhodnutí britský tvůrce.
„Na to natočit násilný film ani nemám žaludek. Věděl jsem ale, že interpretace zvuku nám v hlavě ty děsivé obrazy, které jsme viděli ve škole, sama dokreslí,”odpovídá Glazer na otázku, proč se rozhodl ve filmu zaměřit právě na hudbu a zvuk.
Antagonisté všedního dne
Svůj námět představuje osmapadesátiletý režisér vcelku prostě: „Můj film je rodinným dramatem o muži a jeho ženě, kteří jsou velmi šťastní. Jen jsem vám zapomněl říct jednu věc, že on je to nacistickým velitelem v Osvětimi.”
„Chci, aby to byl film tak trochu i o nás. O tom, jak se nejvíce bojíme toho, že bychom mohli být jako Hedwiga a Rudolf. I oni byli lidskými bytostmi,” vysvětluje Glazer své rozhodnutí zobrazit Hösse a jeho rodinu v co možná nejcivilnějším světle. „Můj film by měl diváky zneklidňovat pouhou myšlenkou, jak blízko můžeme emocionálně mít k pachatelům takových zvěrstev. Zóna zájmu není dojemný film. Naopak, zanechá vaše oko suché, ale plné hlubokého zármutku,” dodává režisér ke svému netradičnímu pojetí filmu o holocaustu, které můžete v kinech spatřit již 15. února.
V pondělí 12. 2. můžete soutěžit o dvě vstupenky na premiéru filmu ( 13. 2., 20,30 hod, Světozor Praha).
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.