Článek Rozhovor Soutěž

MĚLNICKÝ KOMIKSFEST 2023

12.–17. 12. 2023

Městská knihovna | Masarykův kulturní dům | galerie Ve Věži | Turistické informační centrum

Mělnický Komiksfest, několikadenní festival komiksu se na Mělníku koná letos podruhé. Volně navazuje na multimediální festival, který od roku 2006 pořádalo nakladatelství Labyrint a Sequence, z.s., s cílem etablovat komiks jako plnohodnotné moderní médium schopné nést jakýkoli obsah.

„Mělnické kulturní centrum připravilo pro druhý ročník festivalu od 12. do 17. 12. bohatý tematický program, který se uskuteční napříč všemi čtyřmi jeho pobočkami. Návštěvníky čekají výstavy, dvě divadelní představení, komiksová čítárna, bookshop či fotostěna,“ zve k návštěvě festivalu spisovatelka Milada Rezková, vedoucí programového oddělení Městské knihovny Mělník, jedné z poboček Mělnického kulturního centra.

Mělnický Komiksfest zahájí 12. 12. v 18.00 vernisáž výstavy komiksů renomovaných českých autorů, Václava Šlajcha a Karla Jerie, v galerii Ve Věži. Výstava nese název Šlajch & Jerie: Tête à tête a vypráví příběhy o vzájemných inspiracích v komiksové tvorbě mezi dvěma uznávanými autory komiksové scény. Mělnická výstava dokazuje, že je spojuje možná víc, než by si i oni sami dokázali připustit. V minulosti se oba autoři mnohokrát společně účastnili kolektivních výstav. Toto je však vůbec první výstava, kde oba umělci stanou sobě tváří v tvář. Plakát k výstavě je první vlaštovkou vzájemné spolupráce těchto bravurních kreslířů. Výstava potrvá do 25. 2. 2024.

Ve středu 13. 12. ožije komiksem Masarykův kulturní dům. V 17.00 se koná vernisáž kolektivní výstavy komiksů Pocta rychlým Šípům. Putovní výstava připomíná 85 let od vydání prvního komiksu o Rychlých šípech, který poprvé vyšel 17. prosince 1938 v časopise Mladý hlasatel, a 25. výročí úmrtí Jaroslava Foglara (zemřel 23. ledna 1999). Padesát skvělých ilustrátorů a scénáristů z Česka i Slovenska nabízí prostřednictvím svých komiksů různorodý pohled na Rychlé šípy a jejich odkaz v dnešní společnosti. Výstavu připravila Skautská nadace Jaroslava Foglara, s realizací pomohla společnost Svět knihy, s.r.o. V rámci její kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou výstava putuje po knihovnách a dalších místech v celé České republice. Výstava v MKD potrvá do 12. 1. 2024.

V 18 hodin rozvine téma Rychlých šípů z alternativního pohledu divadelní představení Činoherního klubu města Ústí nad Labem nazvané Bratrstvo kočičí pracky.

Komiksfest v Městské knihovně Mělník se zaměří zejména na prezentaci komiksových rozmanitostí. Škálu různých komiksových zpracování představí od 14. 12. výstava ukázek adaptací děl jednoho z největších světových autorů Williama Shakespeara – William Shakespeare v komiksu. Na výstavu v pátek 15. 12. v 19 hodin naváže divadelní představení Romeo a Julie – Veronský případ, variace na nejznámější příběh o lásce až za hrob. Soubor hARanTi na prknech – Švehlíková, Zach, Dolanský, Čechák, Hlavica a další potomci slavných hereckých rodičů provedou rekonstrukci případu dvojnásobné sebevraždy přímo pod střechou knihovny v galerii Naproti. Představení je vhodné pro diváky starší 12 let.

Japonskému komiksu manga, grafickému románu a dalším populárním odnožím komiksového umění se nadšenci mohou oddat 14. a 15. 12. v čítárně a bookshopu, kde si lze knihy prohlédnout či zakoupit.

Komiksová fotostěna pak čeká na návštěvníky Turistického informačního centra Mělník. Ti si tu mohou pořídit zábavné selfie a vyzkoušet si, jak by jim to slušelo na plakátu výstavy, až do 17. 12. 2023.

https://www.mekuc.cz/

Rozhovor

7.12.2023 17:00

O Mělnickém Komiksfestu si budeme povídat ve čtvrtek 7.12. v 17 hodin. Do studia Radia 1 dorazí Milada Rezková z organizačního týmu.

Soutěž

V pondělí 11.12. můžete soutěžit o dva vstupy na představení Činoherního klubu Ústí n.L. (13.12. 18,00, Masarykův kulturní dům Mělník).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama