Čtyři světy současného výtvarného umění
Centrum současného umění EPO1 v Trutnově přináší během letošního léta jedinečný výstavní program, který představí čtyři výrazné umělecké projekty. Návštěvníky láká na osobité pohledy čtyř různých přístupů k současnému výtvarnému umění – od ironické kritiky společnosti přes vizuální poezii a křehké meditace až po temné postavy z podsvětí. Nové výstavy nabídnou silné vizuální i myšlenkové impulzy pro všechny, kdo chtějí zažít současné umění v jeho nejživější podobě. K vidění budou do 5. října.
Každá z výstav je jiná, dohromady ale tvoří výjimečnou mozaiku současného umění v jednom z nejzajímavějších výstavních prostor v Česku. „Letní cyklus výstav slibuje umělecký zážitek, který propojuje industriální prostředí bývalé elektrárny s aktuálními otázkami lidské existence, paměti i společnosti. Zveme všechny, kdo chtějí zažít umění v jeho mnoha podobách – hravé, temné, niterné i monumentální,“ doplnil Jan Kunze, ředitel galerie EPO1.
V prostoru bývalé prvorepublikové elektrárny na úpatí Krkonoš uvádí EPO1 čtyři výstavy, které tematicky i formálně pokrývají široké spektrum současného výtvarného umění:
Topič elektrárenský – výběrový soubor děl legendy ostravské výtvarné scény Jiřího Surůvky. Jeho tvorba, oscilující mezi ironií, groteskou a společenskou kritikou, reaguje s humorným nadhledem na aktuální témata i historii.
„V industriální strojovně EPO1 a přilehlých black boxech autor rozehrává hravý dialog mezi protiválečným apelem, společenskou kritikou a osobitým humorem. Vedle slavného objektu Otcovství či záznamů performancí alter ega Batmana výstava přináší i cyklus Strůjci války, v němž Surůvka pomocí bizarních postav odhaluje absurditu násilí a manipulace. Jeho umění, oscilující mezi performance, objektem a novými médii, reflektuje svět skrze pokřivené zrcadlo, které ale ukazuje realitu o to přesněji,“ upřesňuje Jan Kunze, ředitel EPO1 a kurátor výstavy.
Oči mezi horami – výstava malíře Patrika Hábla, jednoho z nejvýraznějších českých malířů střední generace, představí velkoformátové monumentální malby a dosud nevystavený cyklus inspirovaný ženskými tvářemi. Velkolepá instalace v Turbínové hale překročí rámec obrazu a stane se prostorem samotným.
„Výstava jeho děl je vizuální a duchovní konfrontací mezi monumentalitou malby a intimitou ženského pohledu. Hábl akcentuje ženskou tvář jako univerzální znak – tvář poutnice, zjevení, nositelky paměti, emocí a ticha. Oči žen se vynořují z monochromatických struktur jako vědomá, tichá přítomnost – neoslovují, ale jsou vidoucí a přetrvávají. Cyklus ženských tváří vznikal několik let a tvoří jeden koherentní obraz, složený z jednotlivých obrazových pixelů,“ upřesňuje Jan Kunze, který je zároveň kurátorem výstavy.
Křehkost a síla vlákna – průřezová výstava Evy Damborské, významné představitelky českého textilního umění. Ve svých dílech pracuje s jemností, rytmem a strukturou přírodních i recyklovaných materiálů a vytváří objekty, které připomínají organické struktury, pavučiny či hnízda.
„Její výstava zdůrazňuje paradox vláken – jsou téměř neviditelná, a přesto drží tvar, spojují, chrání. V tomto jemném médiu se zrcadlí ženský princip, jehož odolnost vychází z empatie, vytrvalosti i schopnosti proměny. Instalace vytvořená pro industriální prostor Turbínové haly staví do kontrastu křehké materiály a masivní architekturu. Eva Damborskápoužívá látky, nitě, papír, drátky i celofán, které vrství, vyšívá, kombinuje a komponuje do vizuálních partitur ticha a soustředění,“ přibližuje další z výstav Jan Kunze, kurátor.
Máme v revíru pytláka – téma postav z podsvětí v podobě pytláků, opilců a prostitutek, ale i mytických převozníků a vládců podsvětí prostupuje vizuálním uměním od nepaměti. Malíře, sochaře, básníky i spisovatele odjakživa zajímaly osudy lidí, pohybujících se na hraně společnosti, v pomyslném podsvětí. Výraz podsvětí má však dvojí význam – a stejně silně přitahuje umělce i jeho ztvárnění coby mytologického místa, kam po smrti odcházejí duše.
Expozice představuje díla současných autorů, kteří obě zmíněné roviny motivu podsvětí zpracovávají svým specifickým výtvarným jazykem. „Vystavená díla zobrazují jak zloděje a dealery, tak převozníky a bohy. Široká nabídka děl i různorodost jejich pojetí potvrzují, že podsvětí není jen jedním motivem z mnoha, ale trvalým zdrojem inspirace,“ dodal Petr Hájek, kurátor výstavy.
V rámci expozice Máme v revíru pytláka vystavují: Patrik Adamec, Andrea Baštýřová, Jiří Baštýř, Aleš Brázdil, Andros Foros, Martin Gerboc, Petr Hajdyla, Tomáš Jetela, Alžběta Josefy, Tomáš Kurečka, Filip Kůrka, Martin Mulač, Nikola Emma Ryšavá, Tomáš Roubal, Jan Slanina, Tomáš Skála, Emil Taschka, Jan Uldrych, Annemarie Vardanyan, Jan Vytiska.
Centrum současného umění EPO1 zve také na stálou výstavu Fresh Power – přehlídku nejmladší generace autorů, která představuje současné směřování českého a slovenského sochařství.
https://www.epo1.cz/
O výstavách si budeme povídat ve čtvrtek 29.5 v 17 hodin, hostem bude Jan Kunze, ředitel EPO 1.