Vzdělávací expozice na téma lidské identity
Jak náročná je záchrana artefaktů z různých materiálů a historických etap vám ukáže výstava, která představí práci našich odborníků z oddělení konzervace a restaurování. Přiblíží postupy, které budou prezentovány přímo na konkrétních historických dílech, pomocí audiovizuálních prostředků či v rukodělných koutcích.
Příběh malíře Vratislava Nechleby (1885–1965) žije v českém kulturním prostředí hlavně díky povídkám Oty Pavla – jako legendární náladový malíř podobizen Nejezchleb. Jeho dílo je však – navzdory renomé žádaného prvorepublikového portrétisty – v odborných kruzích i u laické veřejnosti v podstatě neznámé. Ačkoli působil čtyři desetiletí jako profesor na pražské Akademii, několikrát i v pozici rektora školy, byl celý život solitérem a stál ostentativně stranou úsilí progresivně orientovaných generačních souputníků, usilujících o moderní výraz. Jeho díla spjatá s prostředím dobových elit byla obdivována pro dokonalou malířskou techniku i bravurní kresbu, suverénní malířský přednes, naturalismus a smysl pro detail. Kurátory této první velké retrospektivní výstavy jsou Vanda Skálová (GASK) a Milan Kreuziger.
Svatopluk Slovenčík (1934–1999) byl malířem, kreslířem a pedagogem, jehož dílo je dodnes neodmyslitelně spjato s fenoménem Zlína, kde se narodil a kde strávil podstatnou část svého života. Výstava Svatopluka Slovenčíka v GASK, která se koná v roce autorových nedožitých 90. narozenin, se zaměří především na jeho práce na papíře, v nichž se plně projevuje autorovo důkladné zkoumání zvolených témat prostřednictvím vymezených koncepčních cyklů. Autorem výstavy je vedoucí kurátor GASK Richard Drury.
Museum Montanelli se na několik měsíců proměňuje v magický kabinet kuriozit uměleckých pokladů několika staletí ze soukromé sbírky Patrika Šimona. V srdci Malé Strany se odehrává hostina pro všechny smysly. Uměleckou výjimečnost totiž reprezentují špičkové artefakty z časů gotiky, renesance, manýrismu a baroka nazírané přes spiritualitu a rozmanité formy vzájemných dialogů a interakcí. Těžiště výstavy spočívá v předvedení evropských malířských a sochařských pokladů od 14. do 18. století. Vzácné gotické sochy povedou dialog s mimořádnými artefakty – uměním starého Peru, západní Papuy, ale i Mexika, Afriky a solitérními ukázkami prehistorické, antické a keltské kultury. Nebudou chybět ani intervence ze současné umělecké scény.
Výstava fotografických děl Jaroslava Brabce, která zachycují řadu výrazných osobností výtvarného umění a fotografie
Dosud nejrozsáhlejší samostatná výstava sochaře Stefana Milkova představující výběr z děl, která vznikla v období 1989–2024.
Výstava kreslířky a grafičky Lenky Falušiové s názvem „Potkala jsem sebe v lese“ návštěvníkům představí nejaktuálnější autorčiny umělecké práce v různých formátech a výtvarných technikách: velkoformátové tušové malbě a kresbě, akrylové malbě a tisku z hloubky. Ústředním tématem všech děl je neurčitá, tichem naplněná lesní krajina, inspirovaná pocity a vzpomínkami autorky. Autenticita, intuice a preciznost autorčiny práce, v kombinaci s neutuchající touhou objevovat ukryté příběhy, přináší osobitou výtvarnou výpověď.
Jak rychle se proměňuje užívání slov v českém jazyce? A jak vypadá práce současné umělecké scény, která se věnuje kombinaci vizuálního ztvárnění se slovy a větami anebo hledá nové způsoby vyjádření skrze text? Interaktivní výstava – instalace pro všechny generace.
Výstava představí souborné dílo významné fotografky, která se pohybovala v různých pro-středích i na různých kontinentech. Fotografie Heleny Wilsonové (* 1937, Návarov, dnes Zla-tá Olešnice, † 2019, Toronto, Kanada) se vyznačují silnou empatií a snahou o důstojnou inter-pretaci každého, i sociálně vyloučeného prostředí. Celá jedna etapa její tvorby je významným svědectvím o neoficiální výtvarné scéně v době normalizace.
Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do výtvarného, konceptuálního i fotografického díla tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka.
Každý den 12-18hod
Výstava, která je zároveň záhonem bujícím životem skrze malířský přístup autorky, pro níž je zahrada dlouhodobou vášní. Různorodé formy života a zahradní esence v sérii obrazů malovaných za pomoci přírodních barev.
Výstava, která je zároveň záhonem bujícím životem skrze malířský přístup autorky, pro níž je zahrada dlouhodobou vášní. Různorodé formy života a zahradní esence v sérii obrazů malovaných za pomoci přírodních barev.
Výstava „Nechtěné umění/Unwanted Art“ představuje výběr děl od výjimečných umělců z různých koutů světa, jejichž díla rezonují s tématy odolnosti, identity a kulturní paměti. Mezi vystavujícími nacházíme grafiku španělského umělce José Ortega tradičně zobrazující španělský folklór, norského malíře Bjarne Rise, který ve své tvorbě zkoumá syrovou krásu severské krajiny a její emocionální hloubku a dílo od rumunského umělce Brădut Covaliu, jež zachycuje intimitu každodenního života v poválečné Evropě. ÚT-NE 9:00 – 17:00.
Jak funguje elektromagnetická indukce, černá díra nebo optické klamy? To a mnohem více se dozvíte na nové interaktivní výstavě, kterou jsme pro vás připravili na zámecké půdě ve spolupráci s libereckým vědecko-zábavným centrem iQLANDIA. Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu, která vás nejen pobaví, ale i poučí. Prověřte své znalosti, vyzkoušejte si svůj postřeh nebo hru na harfu bez strun a spoustu dalších interaktivních exponátů, které v sobě skvělým způsobem kombinují hru, zábavu i poučení.
Výstava představí dílo Jiřího Altmanna v celém spektru jeho tvorby – grafiku, malbu, kresbu, řezbu. Jeho tvorba je inspirována přírodou, poezií, historií i člověkem samotným. Byl představitelem tradiční výtvarné techniky - dřevořezu. Grafickou plochu často dotvářel vyřezaným textem, tím navazoval na starou tradici používanou ve 14. a 15. století. Po návratu z Essenu, kde pracoval v nakladatelství Girardet jako grafik, se zabýval především volnou grafikou a ilustracemi. Paralelně se věnoval malbě a kresbě – zejména portrétům a práci se dřevem. Vystavena budou i díla, která veřejnost dosud neměla možnost vidět.
Interaktivní výstava představuje autentické příběhy ukrajinských dětí, které zažily nucenou migraci, útěk před válkou a hledání bezpečí v České republice. Osobní artefakty dětí – dětské botičky – tvoří součást audio instalace, jež zkoumá stopy, osudy a výzvy integračních procesů. Vstupné: Zdarma
Představujeme díla ukrajinských studentů AVU a UMPRUM, kteří skrze umění zpracovávají osobní zkušenosti spojené s válkou – pobyt v úkrytech, útěk do bezpečí, čekání na nádražích, proměněnou každodennost i sny, jež je dodnes pronásledují. Vstupné: Zdarma
Co se odehrává na rozhraní světla a stínu, kde barvy i tvary v mlžném oparu splývají se vzduchem? Mezi jakýmikoliv dvěma fázemi je vždy určitá mezní situace, tajemná fáze nejasných kontur, v níž probíhá transformační proces vedoucí od jednoho stavu ke druhému. O samotných přechodových fázích toho nikdy moc nevíme a bez vymezení ve vztahu k předcházejícím a následujícím stavům je nedokážeme ani naznačit. Slovy Merleau-Pontyho na ně ale můžeme nahlížet jako na „mezery, jimiž dovnitř proniká poezie“. Právě přechodový horizont jevů se stal leitmotivem výstavy Iry Svobodové, v jejíž tvorbě se analytický přístup k médiu malby vždy přirozeně prolínal s úvahami nad lidským životem a s reflexemi psychologických stavů. Proto se také autorka ve svých malbách dlouhodobě obrací ke geometrizovanému tvarosloví ve spojení se subtilní barevností a s plochami efemérního materiálu papíru. Křehkost čistých, prosvětlených forem nyní ještě prohloubila práce s transparentními papíry a s fenoménem barevného stínu. V nových malířských cyklech dává Svobodová nahlédnout do skrytých dimenzí malby nejen skrze průsvitné plochy papíru, ale také přímým prořezáváním papírových ploch, do nichž pak vkládá další pruhy barevného papíru. Na jedné straně tedy malířka poodhaluje to, co bylo divákovi dosud skryté, na druhou stranu ovšem ve výstavě umisťuje své malby do shodně barevného prostředí, čímž naopak dominantní aspekty maleb potlačuje. Svobodová tak znejasňuje představu o tom, co je podstatné – jestli to, co nám přístupné na první pohled, anebo spíš to, k čemu se musíme trpělivě a soustředěně propracovat.
Imerzivní instalace umělkyně usídlené v Norsku proměňuje výstavní prostor do prostředí fiktivního veřejného bazénu. Absence vody společně s abstrahovanou dysfunkčností předmětů vytváří poetickou scénu, ve které kombinace pachu chloru, sytých nautických barev, keramických plastik a auditivního vyprávění umocňuje lidskou fascinaci tímto elementem. Kurátorkou výstavy je Eva Slabá. Otevírací doba galerie je út–pá 13–19, so–ne 12–18.
Michal Cimala (1975), sochař, malíř, designér a hudebník; vzhledem ke své generační příslušnosti, kterou charakterizuje bezprostřední zážitek sametové revoluce a změny režimu v roce 1989, patří mezi autory citlivě napojené na svou dobu a její transformační zvraty. Výstava pro prostory Villy Pellé je projektem bilančního, rozporuplného generačního pocitu.
Výstava rozsáhlého souboru akvarelových kreseb a také soch výtvarníka Marka Škubala.
Šimon Chyla vytváří monumentální mechanické instalace, které jsou charakteristické absurdním humorem i technickým vtipem, s nímž jsou realizovány. Na výstavě představuje dvě temně přízračné v čase zamrzlé dramatické scény – dětskou houpačku a autohavárii. Koncentrovaný, zacyklený děj lze číst jako osobní existenciální výpověď i metaforický odkaz tematizující celospolečenské jevy a problémy. Kurátorem výstavy je Milan Mikuláštík. Otevírací doba galerie je út–pá 13–19, so–ne 12–18.
Intermediální autor a dlouholetý resident Pragovky Vladimír Merta představí na své sólové výstavě dva cykly prací (Původ mimozemský, Velký energetický skandál), na kterých pracoval několik let v industriálním prostředí vysočanské Pragovky. Kurátorem výstavy je Pavel Ticho(ň). Otevírací doba galerie je út–pá 13–19, so–ne 12–18.
Skupinová výstava (S)měna vytyčuje pole našeho společného výzkumu. Stáváme se v ní kartografy neviditelného. Zaměřujeme pozornost na pomyslné hybatele našich kroků, kteří dennodenně, ač na to často zapomínáme, vymezují trajektorie našeho pohybu, definují naše rutiny i osobní či kolektivně sdílené tužby. Vystavující umělkyně/umělci: Zbyněk Baladrán, Petr Dub, Alena Kotzmannová, Artur Magrot, Janek Rous, Lucia Tkáčová a Anetta Mona Chisa, Daniel Vlček, Ivan Vosecký, Dušan Zahoranský, Ládví Kurátorka: Nina Moravcová Otevírací doba galerie je út–pá 13–19, so–ne 12–18.
Instalace aktuální malířské tvorby Jiřího Pitrmuce vyzývá k zamyšlení nad naším vztahem k plynutí času a jeho proměnou v současném společensky třaskavém prostředí pozdní globalizace.
362 jedinečných projektů, které se zúčastnily nejprestižnější evropské architektonické Ceny Miese van der Rohe. Pražskou verzi výstavy doplní interaktivní projekce a přehled všech tuzemských projektů, které se soutěže od jejího vzniku zúčastnily. Výstavu pořádá barcelonská Nadace Miese van der Rohe a Evropská unie.
Vystavující: Kryštof Brůha, Lenka Glisníková, Šimon Chovan, Ula Lucińska & Michal Knychaus, Most Dismal Swamp, Natália Sýkorová, Andrea Mikysková, Stanislav Zábrodský. V imaginární budoucnosti, kde člověk vymizel, se příroda prolíná s technologií do hybridních forem. Vybraní umělci a umělkyně kriticky zkoumají ekosystémy, digitální identitu a rozostření hranic mezi organickým a syntetickým.
Putovník se řídí vlastními rozhodnutími, nepodléhá konvencím, překračuje hranice, zřídka vítá kolemjdoucí a rozhodně nenosí bačkory. Výstava představuje sérii velkoformátových deníkových kreseb inspirovaných zapomenutými fragmenty z dětství, které se znovu vynořují v nečekaných souvislostech.
Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.
Před pár lety jsem objevil svou fotografickou vášeň pro tváře vyprávějící příběh. Tváře vrásčité, s úžasnou strukturou, osoby záhadné a charismatické i tváře lidí bez domova. Portréty sbírám v ulicích Prahy, kde dávám přednost přirozenému světlu. Jsem fotograf samouk. Mojí profesí je jazzový hudebník. Hraní v jazzových kapelách a jazzová hudba vůbec je určitě něco úžasného, stejně jako pouliční portrét. Obojí má syrové základy, jsou hrubé jako štěrk, ničím neomezené, ale zároveň sofistikované – a to vše vzbuzuje intenzivní emoce. Moje obrazy nejsou jen jednoduché portréty, ale svědectví o lidské osamělosti, vášni i utrpení v této drsné moderní době.
Ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek (1872–1941) reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let patří, vedle tématu Krista, k nejzajímavějším konceptům jeho rané mystické tvorby.
Výstava představuje prezentaci amatérských obrazů, vzniklých čistě pro radost. „Výstavou v Kaštanu se vracím do míst, kde se pod vedením paní Jitky Hilské rodila moje radost z malování. Obrazy vznikaly průběžně až do roku 2021, kdy jsem byla nucena pro těžký úraz, malování načas opustit,“ shrnuje autorka. „Pak jsem se opět k němu vrátila a každopádně z této činnosti dobíjím svou psychiku. Jako techniky ráda používám olej, akvarel, pastel a tuš. Zúčastnila jsem se asi osmi společných výstav pořádaných ateliérem Kaštan, a samostatně jsem vystavovala v Akademii věd, Faustově domě, Domově Svaté rodiny, faře v Cítolibech. V motivech mě přitahují jak krajinné výjevy, tak květiny, různá zátiší. Upřednostňuji akvarelovou malbu a celkově mám ráda v malování moderní pojetí.“
Výstava. Portréty inspirativních mužů je výstava fotografií Pavla Kořínka, které se objevily v knize rozhovorů Veroniky Kořínkové Jak vychovat chlapce, vydané nakladatelstvím Argo v červnu 2024. Portréty vznikaly během rozhovorů, v obývacích pokojích, pracovnách, na zahradách, ale i na zámku, na koncertech nebo na půdě Akademie Věd České republiky. Jana Sokola, Pavla Pafka, Karla Schwarzenberga, Jiřího Drahoše, Arnošta Goldflama, Michala Horáčka, Michaela Kocába, Petra Pitharta a Tomáše Sedláčka tak můžeme z fotografií vnímat v lidštějších úhlech, než jak je známe z médií. Na NEstylizovaných portrétech z míst, která jim jsou, nebo byla nejbližší.
Chvalský zámek zve na výstavu Fimfárum Jana Wericha, konanou u příležitosti 120.výročí jeho narození. V expozici uvidíte loutky a nejkrásnější scény ze všech tří celovečerních filmů Fimfárum, které byly natočeny v letech 2002, 2006 a 2011. Pro děti je pak ve sklepení zámku připravena velká Pohádková herna a malé kino, kde se po celou dobu výstavy promítá film Fimfárum Jana Wericha z r. 2002.
Na pomezí prezentace současného designu a vizuálního umění vzniká jedinečný výstavní projekt, který překračuje zavedené formáty galerijních přehlídek. Umělecké duo SHOTBY.US (Karolína Matušková a Lenka Glisníková) je známé svým expresivním a hravým přístupem k fotografickému médiu a schopností vytvářet vizuální narace. Pro výstavu transformují prostor Kunsthalle Praha v mnohovrstevnatou instalaci, která se stává platformou pro díla finalistek a finalistů letošní ceny Czech Grand Design.
Mark Ther představuje výstavu „Herren“, která bourá stereotypy a zve návštěvníky na neobvyklou cestu ze salonu starožitností do suterénu galerie - veřejných pánských toalet. Kurátorem výstavy je Mira Macík, a k vidění bude od 7. února do 30. března 2025.
Tomáš Rajlich je znám hlavně jako minimalistický malíř, na pražské AVU ale původně vystudo-val sochu. Výstava se zaměřuje na jeho ranou sochařskou tvorbu z dob působení v Klubu kon-kretistů, jehož byl zakládajícím členem, a před jeho odchodem do exilu do Nizozemí. Vystaveno budou kresby a sochy z let 1964–1969, částečně půjde o nově vytvořené autorské edice podle původní dokumentace. Umělci bude v době výstavy 85 let (5.3.).
Ačkoliv se v mnoha věcech spoléháme na digitální nástroje, zřídkakdy skutečně chápeme, jak fungují. Porozumět jim totiž není vždy možné. Zaprvé kvůli skutečnosti, že většinu technologií vlastní nějaká korporace. Zadruhé proto, že pochopit, jak pokročilá umělá inteligence dospěla ...
Nápaditě dopracované samorosty, honosné hodiny z překližky a budíku, nebo pestrobarevné nástěnné koberečky z chemlonu. To je jen pár artefaktů, které nepochybně patří ke vzpomínkám velké části naší populace. Jak velké bylo (a stále je) bohatství lidské fantazie a lidové tvořivosti.
Výstava, která bude otevřena od 14. února do 18. května 2025, nabízí hluboký pohled na propojení přírody, duchovna a lidských emocí. Autorka skrze obrazy přináší zamyšlení nad tím, co znamená stálost, klid a hledání rovnováhy v proměnlivém světě.
Druhý sólový projekt v 8smičce navazuje na cyklus výstav SÓLO a tentokrát uvádí umělkyni Pavlu Scerankovou. Řada jejích děl byla vytvořena speciálně pro tuto výstavu.
Český filmař a autor animovaných filmů Pavel Koutský na výstavě Čáry a názory s humorným nadhledem přiblíží své roční ohlédnutí. Prostřednictvím brilantních kreslených glos – grotesek se zamýšlí nad stavem světa, který nás bezprostředně obklopuje. Součástí výstavy budou také projekce jeho filmů a díla s těmito filmy spojená. Kurátory výstavy jsou Jiří Kubíček a Veronika Marešová (GASK).
Výstava s tajemným názvem Viscum album prezentuje práce Anežky Hoškové, etablované české umělkyně a průkopnice návratu romantických a emotivních tendencí do současného umění v Čechách. Její kresby, malby, vitráže a performativní instalace ji tematicky spojují s mezinárodním proudem mystické, asociativní tvorby a postinternetové estetiky. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.
Výstava V temnotách Kateřiny Simerové představuje monumentální velkoformátové snímky zvířat, často hledících přímo do čočky fotopasti, které jsou sugestivním svědectvím o nočním životě našich souputníků a jejich žhnoucí pohledy evokují původní označení očí vysoké zvěře – světla. Archetypální dojem ze zvířecích portrétů se střídá s dynamickou klipovitostí a street-artovou estetikou záběrů tanečníků a postav v maskách. Jako by se v jednom magickém prostoru setkávaly staré rituály lovců s moderní mytologií a nočními můrami velkoměsta. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.
Umělec Jaroslav Kučera, zakladatel designové značky KOW, představí svůj konceptuální šperkařský projekt Křížový řez ve specifické kontrastní instalaci. Součástí galerijní prezentace bude jak nejnovější kolekce broží Cross Section, tak i starší práce, a sice světelná kolekce Clouds. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.
20 h - Jazz Dock Orchestra (modern orchestral jazz)
19:00, Adaptace legendárního románu vypráví příběh vdané ženy, která se kvůli nově nalezené vášni rozhodla opustit svůj konformní život a riskovat trvalé ztráty. Vedle známého příběhu Anny Kareniny, který spíš než nový začátek přináší deziluzi z opakujících se partnerských vzorců a z mělkosti štěstí, které poskytuje zaslepená honba za romantickými ideály, je tu příběh Konstantina Levina, který také miluje, ale obává se o budoucnost svého národa, a přestože je plný sil a prostému štěstí nadosah, neustále přemítá o smrti. Známé dílo jako moderní realistické drama o partnerských vztazích, v němž nechybí vtip, sarkasmus i hluboké pochopení pro každou z postav.
22:00 - pravidelná pondělní party v rytmu hip hop a r'n'b se speciálními drinky za bezkonkurenční ceny
13:30 Dogman 13:50 ČERNÁK 15:30 Kino seniorů: Maria 15:40 Céčko: Život k sežrání 16:00 Kino seniorů: Vlny / Waves (English friendly) 17:20 Céčko: Architektura ČSSR 58-89 / Czechoslovak Architecture 58-89 (English friendly) 18:00 Na plech 18:30 Bob Dylan: Úplně neznámý / A Complete Unknown (English friendly) 19:45 Céčko: Vysvětlení všeho 20:00 Brutalista / The Brutalist (English friendly) 21:10 Nosferatu (English friendly)
20:30 Jan Zajíček natočil celovečerní výpravnou sondu do předrevoluční architektonické scény. Po projekci proběhne diskuze s autorem námětu Vladimirem 518.
19:30h
20:45h
19:00 Nechejte se strhnout časoprostorovým vírem bláznivé sci-fi komedie a vydejte se do světa divoké normalizace. Skupina přátel se omylem dostane do roku 1977, kde způsobí katastrofu. Podaří se jim zabránit vzniku alternativní reality? Dokážou napravit, co způsobili? Dožije se Václav Havel Sametové revoluce? Jak to mohlo být s Chartou 77? Mohli jsme nebýt? Příběh zcela neencyklopedický v režii Tomáše Dianišky.
21h
18h
„Za to, co jsem udělal, mě národ nazve zrádcem.“/ Zábavná revue, posmutnělá groteska i řízné dokumentární divadlo na téma EMIL HÁCHA.
19:00 Diskuze s jedním z nejuznávanějších autorů současnosti - s tureckým spisovatelem a nobelistou Orhanem Pamukem.
20:30h
16:00/ČESKÉ KINO SENIOR – Aristokratka ve varu (pokračování úspěšné komedie, 80 Kč) 18:00/ČESKÉ KINO – Na plech (nová černá komedie od Řezníka) 20:00/ČESKÉ KINO – Bez trenek (lehce erotická komedie)
20:00 Vojtěch Mašek v inscenaci Jedlík perel zpracovává téma, které částečně ohledával již ve své předchozí tvorbě, ať už na poli divadla, komiksu nebo filmu a tím jsou dezinformace a vytváření tzv. alternativních pravd a konspiračních teorií.
14:00 Hammarskjöld – Boj za mír 16:30 Chlad 19:00 Ty, krávo! + předfilm Hurikán (v rámci pravidelného cyklu "Movie Barf Monday"+ Q&A Jan Nevyjel)
18:30-22:00 Oslavte s námi 5 let herního studia Charles Games! Čeká vás bohatý program, informace ze zákulisí vývoje her, soutěž o drobné ceny i exkluzivní premiéra teaseru připravované hry We Grew Up in War.Vstupné: Zdarma