Kulturní servis

Sobota 16/9/23

předchozí den
Zadejte datum:
následující den

Galerie | 1/2/2023 - 31/12/2023
František Bílek a Otokar Březina

Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.

Galerie hl. města Prahy: BÍLKOVA VILA
web

Galerie | 24/3/2023 - 31/12/2023
Myši patří do nebe

Připravujeme pro vás výstavu kulis, rekvizit a hrdinů animovaného filmu Myši patří do nebe. Film vypráví o dvou úhlavních nepřátelích, malé myšce Šupito a lišákovi Bělobřichovi, kteří se po nešťastné události spolu (ač neradi) znovu setkají ve zvířecím nebi. Díky absenci přirozených pudů a nezvyklému odstupu od pozemských věcí mezi nimi postupem času vznikne hluboké přátelské pouto. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. Pokud jste film viděli, s radostí si připomenete jednotlivé scény. A pokud ne, vůbec nevadí, ale věříme, že ho pak velmi brzy shlédnete. Výstava je určena primárně pro děti, ale dospělí se zde rozhodně nudit nebudou.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
web

Galerie | 2/4/2023 - 30/9/2023
Otevření jižní věže jezuitské koleje se zvony

Dne 1. dubna se pro veřejnost otevřela jižní věž kutnohorské jezuitské koleje, v níž sídlí Galerie Středočeského kraje. Návštěvníci tak mohou vystoupat až ke svatobarborským zvonům Michal, Ludvík a Barbora. První dva zmíněné, které pocházejí z přelomu 15. a 16. století, byly po rozsáhlých opravách znovu vráceny do věže v říjnu loňského roku. Po svém usazení zní opět Kutnou Horou spolu s mladší sestrou Barborou. Z jižní věže se zároveň návštěvníkům naskytne nádherný výhled na město Kutná Hora. Věž je zpřístupněna každý víkend od 2. dubna do 30. září 2023 vždy v celou hodinu od 10 do 17.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 2/4/2023 - 17/9/2023
Kateřina Štenclová: Na hladině času

V díle malířky Kateřiny Štenclové hraje hlavní roli barva, jejímž prostřednictvím v abstraktní formě vyjadřuje zejména vztah k prostoru. Tzv. prostorovou malbou se zabývá dlouhodobě, a to jak ve svých obrazech, tak v přesazích malby do site specific instalací vytvořených z igelitových podložek, které zachycují bezprostředně tvůrčí proces. Výstava představí výběr z posledních autorčiných prací a společně se site specific instalacemi vytvoří jednolitý vizuální celek.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 2/4/2023 - 17/9/2023
Jiří Surůvka: Strůjci války

Výstava Strůjci války představí tvorbu ostravského umělce, performera, fotografa, kurátora, vysokoškolského pedagoga, spoluzakladatele performativní skupiny „Předkapela Lozinski“, výtvarné skupiny „Přirození“ (1988–1992) a kabaretu „Návrat mistrů zábavy“, Jiřího Surůvku. V Přesazích grafiky budou prezentovány nejen jeho grafické práce, ale také autorova malířská a objektová tvorba. Jiří Surůvka prostřednictvím svých děl se sarkasmem a nadsázkou sobě vlastní podrobí společnost kritice. Zacílí především na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. Součástí výstavy proběhnou performance vystavujícího umělce.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 25/4/2023 - 29/10/2023
Hrdinové, géniové, symboly a múzy

Tentokrát půjde o sochařské skici a studie k pomníkům, památníkům a sochám ve veřejném prostoru. Naše sbírky disponují řadou z nich, některé mají k definitivní realizaci velice blízko, jiné jsou viditelně pouhým prvním krokem k hledání celkového výrazu. Najdeme zde také některé studie, které nebyly nikdy realizovány, protože vznikly pro pomníkové soutěže, ve kterých zvítězil některý ze soupeřů, nebo, jak už to u nás bývá, sehrála svou roli přízeň mocných. Pokusili jsme se představit celou řadu skvělých příkladů, které vedly ke vztyčení pomníků, dekorativních plastik nebo děl s volným námětem inspirovaných ženskými půvaby či úctou k obyčejnému řemeslu, ať už známých z našich parků a zahrad, nebo z fasád významných budov. Diváci se setkají s díly z rozmezí let 1880–1980 a s řadou věhlasných jmen jako Bohuslav Schnirch, Josef Václav Myslbek, Ladislav Jan Šaloun, Bohumil Kafka, Josef Mařatka, ale i se jmény autorů, kteří byli privilegováni v období socialismu – Jan Hána, Josef Malejovský nebo Jiří Kryštůfek.

Galerie hl. města Prahy: ZÁMEK TRÓJA
U Trojského zámku 4/1, Praha 7
web

Galerie | 26/4/2023 - 24/9/2023
VÝSTAVA EARTH

Výstava, která vychází přímo ze země. Záměrem projektu EARTH je představit nejběžněji využívané přírodní suroviny jak v jejich původní, tak především jejich průmyslové podobě. Smyslem je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá původní zdroje, jejich původní smysl a hodnotu. Partnerem výstavy je Hnutí Duha. Umělci: Dominika Jackuliaková, Richard Loskot, Ruta Putramentaite, Vladimír Turner, Aleš Zapletal. Kurátor: Fuczik.

Atrium na Žižkově
Čajkovského 12, Praha 3-Žižkov
web

Filmy | 1/5/2023 - 30/9/2023
Tmání - interaktivní film ve virtuální realitě

Zažijte první český VR film Tmání v unikátní instalaci vytvořené speciálně pro muzeum NaFilM. K netradičnímu filmovému zážitku ve virtuální realitě vás zavede 12 km provazů, které zaplňují promítací místnost. Na jediném místě v Praze tak budete mít příležitost zhlédnout ve speciálních VR brýlích počin nominovaný na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film. Autobiografický snímek režiséra Ondřeje Moravce dává skrze nové médium možnost nahlédnout, co se odehrává v hlavě člověka, který se vyrovnává se svými vnitřními démony. Spolu s hlavním hrdinou projdete interaktivním příběhem, v němž se můžete doslova dotknout jeho světa. Podáte mu pomocnou ruku a společně s ním objevíte i úlevnou sílu vašeho hlasu. Projekce budou dostupné po předchozí registraci kdykoliv během otevírací doby muzea až do 30. září.

Filmové muzeum NaFilM
Jungmannova 748/30, Praha - Nové Město
web

Galerie | 2/5/2023 - 29/10/2023
František Bílek v Chýnově

Výstava v Bílkově domě v Chýnově představuje především umělcova díla s husitskou tématikou a reliéfy z druhé poloviny jeho tvůrčího období. Další exponáty připomínají sochařovo přátelství s významnými českými básníky Juliem Zeyerem a Otokarem Březinou a spolupráci s chýnovskými hrnčíři. Atmosféru obytných interiérů dotváří Bílkem navrhovaný nábytek.

Galerie hl. města Prahy: DŮM FRANTIŠKA BÍLKA V CHÝNOVĚ
web

Galerie | 6/5/2023 - 31/12/2023
Trnkova Zahrada 2

Interaktivní expozice Trnkova zahrada 2 rozehrává a oživuje příběh nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada. Příběh, ve kterém se pět malých kluků objeví cestou do školy starobylou zahradu, v níž prožijí řadu nečekaných setkání a veselých dobrodružství. Expozice Trnkova Zahrada 2 převádí původní příběh do multimediální instalace s originální scénografií, rozehrávající ilustrace Jiřího Trnky do podoby kouzelné zahrady. Malí i velcí návštěvníci se v něm vtělí do postav 5 kluků z knížky a na vlastní kůži prožijí jejich dobrodružství. Setkají se všemi hlavními postavami z knihy: kamenným trpaslíkem, zlomyslným kocourem, dobráckými slony, přemoudřelou velrybou i zpívající psí smečkou. Důraz je přitom kladen na interaktivitu, práce s návštěvníkem a jeho zapojením do celého děje.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 17/5/2023 - 17/9/2023
Karel Teige: Deníky 1912-1925

Výstava spojená se stejnojmennou úspěšnou publikací vychází z patnácti osobních deníků ústřední postavy československé avantgardy Karla Teigeho a dává nahlédnout do uměleckého kvasu prvních dvou desetiletí 20. století.

Muzeum literatury
web

Galerie | 28/5/2023 - 17/9/2023
Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let 20. století

Necenzurováno je jedinečná průřezová výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. Jedná se o umění angažované a ponořené do dějinného kontextu, přesto i v dnešních souvislostech stále aktuální. V prostorách Galerie Středočeského kraje budou představena díla okolo šedesáti umělců, kteří během 80. let na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky. Kurátorem za GASK je Richard Drury.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 13/6/2023 - 15/10/2023
Jaroslav Beneš

Jaroslav Beneš (* 1946) začínal jako divadelní fotograf v plzeňském divadle Alfa. Později se stal archivářem a fotografem Pražských vodáren. Je spoluzakladatelem hned několika foto-grafických sdružení (Aktiv volné fotografie, 1989; Pražský dům fotografie, PHP, 1991; Český dřevák, 2000). Výstava je zamýšlena jako pocta další ze zakladatelských osobností PHP, v jehož prostorách nyní GHMP sídlí, které v rámci dlouhodobé koncepce v Domě fotografie představujeme.

Galerie hl. města Prahy: DŮM FOTOGRAFIE
web

Galerie | 17/6/2023 - 1/10/2023
David Böhm, Vladimir 518, Jiří Franta - NIC NENÍ PROBLÉM

Tři negativní slova NIC NENÍ PROBLÉM, kterými se lidé paradoxně snaží navodit atmosféru bezstarostnosti. Tři autoři tvořící společně jednu kresbu. Tři týdny práce v bytech obyvatel Humpolce. Tři místnosti s lightboxy, naplněnými pohledy do cizích interiérů. Tři hlavy. Tři štětce. 16 kreseb.

8SMIČKA HUMPOLEC
web

Galerie | 21/6/2023 - 31/10/2023
Protisvěty Ladislava Fukse

Důmyslně komponovaná výstava ke stému výročí narození velkého českého spisovatele 20. století Ladislava Fukse.

Letohrádek Hvězda
Obora Hvězda, Praha
web

Galerie | 28/6/2023 - 17/9/2023
Dragoljub „Raša“ Todosijević

Dragoljub „Raša“ Todosijević (* 1945) je srbský umělec patřící do první generace neoavantgardních umělců tzv. nové umělecké praxe sedmdesátých let. Společně s Marinou Abramović patří k nejvýraznějším umělcům bývalé Jugoslávie a dnešního Srbska. Témata a strategie Todosijevićových děl ze sedmdesátých let odpovídají zájmům našich umělců (Petr Miler, Petr Štembera a Jan Mlčoch) o práci s vlastním tělem v politickém smyslu. Jeho pozdější konceptuální práce se vztahují k rudimentálním otázkám historie a našemu vztahu k ideologiím v nejširším smyslu.

Galerie hl. města Prahy: Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 605/13, Praha - Staré Město
web

Galerie | 23/7/2023 - 16/9/2023
Výstava Excel

út-pá 14-20, so-ne 12-18 Výstavy rezidentek a rezidentů Pragovky Excel: Vystavující umělkyně/ci: Natalia Akovantseva, Karíma Al-Mukhtarová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová, Daniel Hanzlík, David Helán, Anežka Hošková, Jozefína Jonášová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, ka3ka3, Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Adéla Kostkanová, Veronika Landa, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Michaela Munzarová, Oldřich Navrátil, Petra Navrátilová, Robert Palúch, Anna Pleslová, Marcel Rozhoň, Štěpánka Růžičková, Zuzana Růžičková, Robert Slezák, David Strauzz, Michal Synek, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Ladislav Vlna, Lawrence Wells

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 3/8/2023 - 15/10/2023
Darina Alster: Bezčasí / Timelessness

Jádrem instalace je paměťové médium v podobě krabice diapozitivů, které před 30–40 lety používala Alena Alsterová, matka autorky, při svých přednáškách o barokním umění na FF UK. Dílo Timelessness je tvořené nekonečným sledem překrývajících se diaprojekcí. Skrze dialog abstraktních kompozic barokního tvarosloví s osobními vzpomínkami umělkyně, v souběhu časových vrstev, vyvstává okamžik zpřítomnění.

Galerie hl. města Prahy: ZÁMEK TRÓJA
U Trojského zámku 4/1, Praha 7
web

Galerie | 8/8/2023 - 25/9/2023
Artivist Lab: Art. do. Drag.

Art. do. Drag. je výstava současného umění zaměřená na téma „drag“ a to s mezigeneračním přesahem. Výstava poukazuje na to, že „drag“ je politický a patří na scénu současného umění.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Galerie | 17/8/2023 - 30/9/2023
Mishka Henner – EARTH WORKS

Výstava EARTH WORKS představuje unikátní díla renomovaného umělce Mishky Hennera, která jako primární zdroj využívají satelitní snímky. Výsledné velkoformátové fotografie zachycují současnou podobu industriální krajiny. Vizuálně úchvatné snímky stojí v opozici k alarmujícímu obsahu a podávají tak mimořádně silnou výpověď nejen o současném zemědělství či energetice, ale i o společnosti jako celku.

Galerie Fotografic
Stříbrná 2, Praha 1
web

Galerie | 27/8/2023 - 28/1/2024
František Štorm - Maldorör Disco

Název nejnovějšího projektu typografa, malíře, grafika, zakladatele legendární Střešovické písmolijny, ale i hudebníka a textaře v jedné osobě Františka Štorma Maldorör Disco spojuje zdánlivě nespojitelné – zcela v duchu příslovečného „náhodného setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole“. Autor dovolí návštěvníkům nahlédnout do svého ateliéru, kde práce kvasí zároveň na několika frontách – paralelně s hudebními experimenty, společnými zkouškami a demonahrávkami vzniká série divoce barevných psychedelických maleb, které tvoří podklad pro Štormovu grafiku s výrazným podílem autorského písma. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 30/8/2023 - 1/10/2023
Zdena Šafka – Hlavy, mosty, kapradí

Výstava malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky ve Ville Pellé má ambici zachytit a vystavit všechny podstatné malířské periody a také textilní práce této umělkyně, bude tedy svého druhu náznakovou retrospektivou. Zdena Šafka tak v roce svých sedmdesátin promísí obrazy a textilie, krajiny a abstrakce, oleje a akryly s pastely a akvarely. Barevný a citlivý pohled na přirozené věci, lidi a děje kolem nás, stejně jako jemné předivo představ, tvoří komplexní a provázáný soubor, který má v sobě letní esprit i melancholii, která patří k přírodě i k nadhledu nad životem. Barva je zde dominantní, stejně jako její tlumení a ztrácení se v nedohlednu. Estetická dominance není rafinovaností, ale nutností ke šťastnému prožívání přítomnosti.

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Galerie | 1/9/2023 - 28/9/2023
HYB4 Galerie: Garden

Rozvíjením motivu zahrady v pozadí nově vzniklého díla výstavy „Garden“ v HYB4 Galerii se David Krňanský skrze svou barevnou paletu metaforicky dotýká témat jako pomíjivost, budoucnost přístupů k malbě či sociální status jedince. Vstup zdarma.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Galerie | 1/9/2023 - 30/9/2023
Barbara Adamcová - Demons Inside Us

Výstava maleb DEMONS INSIDE US znázorňuje boj s našimi vnitřními démony. Jsou nenápadní, převlékají se, neurčitě si hrají s našimi myšlenkami. Nebojí se barev. Leckdy o sobě nedávají vědět, ale jsou tu. Rádi vás pak obejmou takovou intenzitou, že vás nepustí. Chtějí vás pohltit celou svou silou. Veškeré obrazy jsou malovány akrylem, ale spojené s různými technikami, kdy štětec není hlavní nástroj. Výstava je prodejní!

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Galerie | 4/9/2023 - 30/9/2023
Krenovka Inkubátor: Návštěva u sousedů

Naši milí sousedé z Inkubátoru poskytují zázemí mladým výtvarným talentům. Zveme Vás na vernisáž prací umělců*kyň, kteří Inkubátorem prošli za tři roky jeho působení. Výstava potrvá do 30. 9. 2023.

Čítárna Unijazz
Husitská 22, Praha 3
web

Galerie | 5/9/2023 - 5/11/2023
Rychlé šípy a tajemství Stínadel

Až do 5.11.2023 můžete navštívit výstavu s dobrodružnou zápletkou Rychlé šípy a tajemství Stínadel, která zpracovává fenomén komiksu Rychlých šípů z pohledu ilustrace a počátků české komiksové tvorby. Seznamuje návštěvníky s kultovními postavami autora Jaroslava Foglara a nejznámějšími kreslíři tohoto komiksu. V kulisách zámeckého sklepení pak zažijete atmosféru tajuplných Stínadel a možná rozluštíte i záhadu ježka v kleci.

Chvalský zámek
web

Galerie | 6/9/2023 - 27/10/2023
Vladimír Kopecký - PROSTOR

Profesor Vladimír Kopecký (*26. 11. 1931, Svojanov) je proslulý jako mistr sklářského umění experimentátor malíř divokých velkoformátových obrazů i střídmých kontemplativních kreseb ale i autor objektů instalací a realizací ve veřejném prostoru. Jeho dílo již dnes patří k nepostradatelným kapitolám českého poválečného umění. Je to solitér osobnost nenaplňující škatulky persona rozpolcená. Je znám tím že jeho tvorba má vždy dvě polohy rozkročené mezi bouři a klid prostor a plochu krásné a ošklivé hodně a málo. Vladimír Kopecký získal ocenění od zlaté medaile na Expo 58 až po cenu v soutěži Grafika roku 2013.

BUBEC
Tělovýchovná 748, Praha - Řeporyje
web

Galerie | 6/9/2023 - 3/10/2023
Martin Šárovec - POP HEROES

Proč lidé potřebují své hrdiny? Proč se lidé chtějí hrdiny stát? Symbol hrdinství jako zástupný element určitého vzoru chování tu byl přítomen odnepaměti. V průběhu posledních 70 let však vlivem multimediální kultury hrdinové vznikají či zanikají v monstrózní gigantičnosti, mnohé nestíháme vnímat, navzájem se mezi sebou inspirují a zároveň pohlcují. Je to nepřeberný vesmír, který častokrát v nás i hrdinech samotných navozuje pocit marnosti, zmaru, nezvratné dočasnosti. Hrdinové jsou hvězdy v nekonečném kosmu, s různou délkou životnosti. Pokud se dostaví úspěch a hvězda září v moři pop ikon, na jak dlouho bude takto viditelná? Co proto všechno musí udělat, co obětovat? Bude pak skutečně šťastná? Nestane se parodií samu na sebe? Není její rytmus života zničující pro ní i pro ostatní? Nestává se někdy určitým vizuálním a všudypřítomným „monstrem“, i když je nádherná a nadpozemsky charismatická?

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Galerie | 6/9/2023 - 20/9/2023
Libor Kaláb – Dosud neprozkoumané

Malíř a pedagog L. Kaláb je dlouholetým členem boxerského spolku Palaestra, který v průřezu generací sdružuje mnoho osobností současné výtvarné scény. Jeho výstava obrazů a kreseb je projekcí malířské tvorby odkazující na symbolistické a mystické tendence v umění a je zároveň hledáním adekvátního vyjádření faustovské cesty k ukrytým pravdám a pramenům. Autor se snaží vést diváka pomocí skrytých a záhadných symbolů ke svému pochopení hermetismu v současné době. Zároveň je logicky ovlivněn nejen dramatickými ději kolem nás a svojí pedagogickou činností na VŠUP, ale i dlouholetým působením ve spolku Palaestra. Autorova pozoruhodná tvorba je odrazem prolnutí jeho osobního rozvoje v umění a ve sportu.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 7/9/2023 - 1/10/2023
Tereza Laznová - URBAN ECLIPSE

Výstava URBAN ECLIPSE reflektuje život ve velkoměstě a obecně shon soudobé společnosti, která se čím dál více noří do virtuální reality. Zaobírá se skrytými pocity jednotlivců v narůstajícím chaosu, kolísající mezi nepřetržitým vnímáním a prezentací vlastní osoby. Upozorňuje na možný civilizační defekt a postupný přerod do nového, složitějšího a zároveň pohodlného světa, který nám usnadňují nové technologie. Hovoří jak z pohledu třetí osoby, tak napříč generací, jenž se přizpůsobuje měnícímu se systému. Včetně toho také zahrnuje promítání prožitých událostí a vzpomínek, co se prolínají s přítomností. Vernisáž k výstavě proběhne 6.9. od 18:00.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 8/9/2023 - 29/10/2023
Jakub Janovský: Ptáček v kleci

Samostatná výstava představující autorovy nové obrazy, sochy a pohyblivý obraz ve vzájemném instalačním propojení.

Trafo Gallery
Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7-Holešovice
web

Ostatní | 9/9/2023 - 17/9/2023
EHD - Dny evropského dědictví 2023 na Novoměstské radnici

Během EHD NR nabízí slevu na výstup na věž, prohlídku několika výstav, a další zajímavý program. Téma letošního ročníku: Život v památkách.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 9/9/2023 - 14/1/2024
Markéta Váradiová - Denní snění

Sochařka a multimediální umělkyně Markéta Váradiová (*1973) se věnuje objektům a instalacím pracujícím s fyzikálními jevy, které využívá pro vytváření specifické vizuality podporující divákovu imaginaci. Prostřednictvím této hry rozkrývá další úrovně prostoru či místa. Pro Experimentální prostor GASK připravuje dvě zdánlivě nesourodé instalace. Jejich společným jmenovatelem je princip ambivalentnosti, nejednoznačného výkladu primární vizuální situace a jejích významových posunů – jedno téma zpracované na dvou místech dvěma odlišnými metodami. Dalším společným prvkem obou instalací je zrcadlo – jako médium, které dokáže obraz jednoduše reflektovat, nebo významově posunout jeho původní premisy. Výstava bude mít přesah i do exteriéru galerie, kde se objeví zrcadlový objekt „Ratolest“ pracující s architektonickým kontextem. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 9/9/2023 - 14/1/2024
Jaroslav Prokeš a Petra Vlachynská - K dispozici

Společný výstavní projekt Petry Vlachynské a Jaroslava Prokeše s lapidárním, a přitom dvojsmyslným názvem K dispozici vychází důsledně z místa a specifického prostorového rozvrhu přízemí severního křídla Galerie Středočeského kraje. Obě instalace reagují v elementárních formách na prostorové osy někdejší jezuitské koleje, Petra Vlachynská na horizontální pohled chodbou severního křídla a Jaroslav Prokeš na sklenuté prostory vlevo od hlavního vchodu ze Smíškovy ulice. Práce do místa vstupují s ohledem na jeho kulturní i duchovní historii. Spíše klidně, kontemplativně, a přesto sochařsky a instalačně důrazně transformují prostor a jeho vnímání. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 13/9/2023 - 18/10/2023
Jiří David - Oheň vyhasl, vlci zůstali

Jiří David vystavuje od 13.9. do 18.10. 2023, své poslední obrazy pod názvem Oheň vyhasl, vlci zůstali v novém prostoru galerie Sophistika v Kozí ulici 915 na Praze 1,. Jde o obrazy bez vděčného, podbízivého make upu. Jde o obrazy elementárně tiché. Jde o obrazy v odrazech tůní, v mlhách šerosvitu. Jde o obrazyv krajkách nehmotně prasklých útesů, zpoza dechu vůní i v duhách koitu. Jde o volně archetypální sestup do vrstev naší roztříštěné paměti.

Sophistica Gallery, Kozí 915/7, 110 00 Staré Město
web

Festivaly | 13/9/2023 - 17/9/2023
FALL: Festival umění, literatury a vzdělávání

Literatura, jak ji (možná) neznáte.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 14/9/2023 - 9/11/2023
Other Edges of the World

Výstava se zaměřuje na exil a vysídlení jak v hmatatelné, tak v imaginativní rovině. Překračuje dichotomii centrum-periferie a vstupuje do pole, které je neustále přepisováno, přetvářeno, současně mizí a znovu se objevuje. Vystavující: Kateryna Aliinyk, Ghazaleh Avarzamani , Eva Ďurovec, Darja Lukjanenko, Mina Nasr, Jura Shust.

Galerie MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 14/9/2023 - 15/10/2023
Robert Julian Hvistendahl & Epos 257: Zhroucení krajiny

Výstava Zhroucení krajiny rozvíjí témata vnitřních periferií, paměti místa a mizející krajiny. V rámci projektu Synapse Again probíhá již druhým rokem umělecká kolaborace mezi českým umělcem Eposem 257 a Norem Robertem Julianem Hvistendahlem. Oba autoři se rozhodli vytvořit společnou instalaci v MeetFactory – místě, které leží geograficky téměř na periferii Prahy, ale kulturně se nachází v jejím centru. Norské město Tromso, odkud pochází Hvistendahl je podobnou geografickou periferií Norska – přestože leží až za polárním kruhem, je centrem kulturního dění v této oblasti. Výstava bude zároveň v obecné rovině pracovat s tématy paměti místa a proměnou krajiny. V prostoru Galerie Kostka jsou stále patrné stopy původní sklářské pece, která byla součástí rafinérie a skláren Josef Inwald. Ze střechy původní pece a nynější galerie se divákům v rámci instalace naskytne pohled na části Smíchova okolo Lihovaru, které odhalí nynější nevratné změny vlivem developerské zástavby této městské části. Staneme se pozorovateli rozvoje a rozmachu města z útrob ruin po bývalé sklárně. Autoři nám díky instalaci dají možnost proměnit se v kritické pozorovatele proměny krajiny v okolí MeetFactory a sledovat ji z „pozorovatelny” umístěné uvnitř i vně Galerie Kostka.

MeetFactory: Galerie Kostka
web

Galerie | 14/9/2023 - 11/2/2024
Za slovy

Výstava Za slovy zkoumá způsob, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 15/9/2023 - 30/10/2023
JOSEF KOTRBA

Radost ze života, optimismus a veselé svěží barvy. To vše najdeme v obrazech naivního malíře Josefa Kotrby (1896–1984). Srdečně zveme na prodejní výstavu jeho obrazů nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba, kterou pořádáme od 15. září do 30. října. Najdete nás na adrese Goetheho 17/2 na Praze 6 - Bubenči. Otevřeno denně (včetně sobot a nedělí) od 11 do 18 hodin. Doufáme, že touto výstavou obohatíme všeobecné povědomí o nový fenomén našich kulturních dějin.

Arthouse Hejtmánek
web

Festivaly | 15/9/2023 - 16/9/2023
Zlatý voči

Mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize Zlatý Voči se vrací a letošní již 28. ročník se uskuteční 15. a 16. září 2023. Nabitý dvoudenní program se bude odehrávat v multifunkčních prostorech vršovického komplexu Petrohradská kolektiv na adrese Petrohradská 438/13. Letošním tématem festivalu je BIZAR.

Petrohradská kolektiv
web

Divadlo | 15/9/2023 - 16/9/2023
Volná jízda vol.2 - festival čisté improvizace

pátek od 17:00, sobota od 14.30 hod. - Divadlo, které vzniká doslova a do písmene teď a tady. Inscenace, která se utváří přímo před vašimi zraky. Žádné kategorie, žádná disciplína, volná jízda. Žádná domluPerformeři vstoupí na jeviště a začnou se dít věci. Jen improvizátoři, diváci a čas!va, žádná zkouška, žádný text. Vystopí například divadlení soubor Vosto5, České nárdní improvizační divadlo, My kluci, co spolu chodíme, nebo Dekadentní divadlo Beruška.

Vzlet
Holandská 669/1, Praha 10
web

Ostatní | 15/9/2023 - 17/9/2023
Mezinárodní kongres zdraví

3. Mezinárodní kongres zdraví 2023 Praha 15.–17. září 2023. Motto: Úspěchy a současné trendy TCIM pro 21. století – Kulturní dědictví minulosti pro budoucnost. -přední světoví odborníci -řada oborů -zajímavá témata -pomoc v péči o Vaše zdraví .

Soukenická 21, Praha 1
web

Divadlo | 16/9/2023
Divadlo Minor

15:00 + 16:30 Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Divadlo Minor
Vodičkova 674, Praha - Nové Město
web

Filmy | 16/9/2023
KINO PILOTŮ

10:30 Mezi živly 10:40 Oppenheimer (English friendly) 11:00 Céčko: Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo 12:50 Asteroid City (English friendly) 13:00 Céčko: #annaismissing 14:00 Portrét královny / Portrait of the Queen (English friendly) 15:00 Indiana Jones a nástroj osudu / The Dial of Destiny (English friendly) 15:20 Céčko: Houria 15:50 Mavka: Strážkyně lesa 17:30 Céčko: Zázračný aparát (English friendly) 17:40 Oppenheimer (English friendly) 18:00 EOS: Vermeer – největší výstava Příběhy z Tokia (English friendly) 19:20 Céčko: Aftersun (English friendly) 19:50 Fremont (English friendly) 21:00 Přízraky v Benátkách / A Haunting in Venice (English friendly) 21:20 Céčko: Minulé životy 21:40 Barbie (English friendly)

Kino Pilotů
Donská 168, Praha 10 - Vršovice
web

Tančírny | 16/9/2023
ALTEZA NIGHT

23:00 Coexist, Ghost Rider, Omiki, Reality Test

Roxy
Dlouhá 33, Praha - Staré Město
web

Ostatní | 16/9/2023
ZELENOHORSKÁ POŠTA NEPOMUK – Zelenohorské vinobraní

Už desátým rokem připravujeme oblíbenou hudebně-sommeliérsko-gastronomickou akci s historickým přesahem a sousedským rozměrem. Dobré víno, výtečné jídlo a skvělá hudba! Hudební program: 14:00 BJB (písničky); 16:00 Ganifim (klezmer, gypsy, balkan); 18:00 St. Johnny (jump up blues); 20:30 Sisus Ralsis (swing punk); 22:00 Nepal sound system (afterparty)

Zelenohorská pošta v Nepomuku
web

Koncerty | 16/9/2023
Zažít město jinak

14:00 Oblíbený sousedský festival se po roce opět vrací na Krenovku! Společně s Tancem Praha a Inkubátorem Krenovka chystáme bohatý program pro velké i malé. Těšit se můžete na komentované prohlídky budovy, taneční performance, koncerty projektů Astor pije sólo (francouzský šanson), Marley Wildthing (indie pop), Monte Carlo Strippers (grunge/alternative rock/indie) a mnohem víc!

Čítárna Unijazz
Husitská 22, Praha 3
web

Koncerty | 16/9/2023
Outward, NonTox (DE), Gorelem (DE)

19:30h

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Divadlo | 16/9/2023
Divadlo Fígl - Mauglí, Příběhy z džungle

15h

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Divadlo | 16/9/2023
HYB4 Divadlo: gomora ekocida | Chemické divadlo

20:00 Autorská divadelní esej – pamflet – báseň volně inspirovaná knihou Roberta Saviana Gomora. Scénicky a zvukově opulentní inscenace Chemického divadla v novém open air nastudování. Uvádíme ve 4 reprízách: 14., 15., 16. a 17. 9.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Ostatní | 16/9/2023
Zažít město jinak

"Program: Od 14“00 hodin – street art workshop pro děti 16:00 hodin – vernisáž výstavy PICK´N´MiX 17:00 hodin – koncert Red Torch"

BUBEC
Tělovýchovná 748, Praha - Řeporyje
web

Galerie | 16/9/2023
Komentovaná prohlídka výstavy Na hladině času Kateřiny Štenclové

16:00 V díle malířky Kateřiny Štenclové hraje hlavní roli barva, jejímž prostřednictvím v abstraktní formě vyjadřuje zejména vztah k prostoru. Tzv. prostorovou malbou se zabývá dlouhodobě, a to jak ve svých obrazech, tak v přesazích malby do instalací z igelitových podložek bezprostředně zachycujících tvůrčí proces. Site-specific výstavou provede její kurátorka Adriana Primusová společně s autorkou výstavy.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 16/9/2023
Komentovaná prohlídka výstavy Strůjci války Jiřího Surůvky

15:00 Jiří Surůvka prostřednictvím svých děl se sarkasmem a nadsázkou sobě vlastní podrobuje společnost kritice. Cílí především na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. Výstavou vás provede její kurátorka společně s autorem výstavy.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Filmy | 16/9/2023
Literatura ve filmu: Leonora addio

13:30 Projekce filmu

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Filmy | 16/9/2023
Literatura ve filmu: Skafandr a motýl

15:30 Projekce filmu

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Ostatní | 16/9/2023
Jak psát o válce

15:30 Je k umělecké reflexi války třeba přímá zkušenost s ní? Nebo to není podmínkou?

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Divadlo | 16/9/2023
La Putyka

19:30 hod -Legendární hospodský cirkus.

Jatka78
Jateční 1530, Praha 7-Holešovice
web

Divadlo | 16/9/2023
La Putyka

15:00 hod. -Legendární hospodský cirkus.

Jatka78
Jateční 1530, Praha 7-Holešovice
web

Tančírny | 16/9/2023
Cross Club

RIOT OVER RIVER (Conflict (Uk), Visions Of War (Bel), Xdregsx (Au), Adacta (Sk), Life Scars (Pl), Pisscharge (DE), Municia (SK), Social Crisis (PL), Empty Hall Of Fame, V.T. Marvin, Crossczech, Acid Row, Funkce Šroubu, Fabrika, Náv, Antigen, Idiocracy, Marne, Moral , Hangover, Bambulkyne Dobrodružstvá, Osliz, Gorc , Člověk V Plísni, River House, Ravachol, Až Naprší A Uschne, D.M.K., Rachot Fráni Šrámka) 161 TEKNO STAAGE (Suburbass (FR), Mikkim Flyp Fermentor - Live Set, Majkl, Samur Live Set, Werula ,Ahanata, Haluzomocnost) TECHNO AZYL AFTERPARTY (Skliba, Zí, TPR, Næm, Hrdina, Yuliya Fediv, Vera X, Sam Amvel)

Cross club
web

Filmy | 16/9/2023
Edison Filmhub

12:00 Kde je Anne Franková 14:00 Rodinná oslava 16:30 Přízraky v Benátkách 19:00 Sparta 21:30 Barbier

Edison Filmhub
Jeruzalémská 1321/2, Praha - Nové Město
web

Festivaly | 16/9/2023 - 17/9/2023
GHMP Art Book Fair 2023

Třetí ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair, který bude probíhat na Zámku Troja 16. a 17. září, přináší téma ekologie a udržitelnosti v knižním průmyslu. K dramaturgii doprovodného programu GHMP přizvala majitelku nakladatelství wo-men, Barboru Baronovou, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Galerie hl. města Prahy
web

Ostatní | 16/9/2023 - 24/9/2023
Nejisté situace

Projekt Nejisté situace představuje různé přístupy k interakci sluchového a zrakového vnímání. Díla ze sbírek Galerie hlavního města Prahy slouží jako základ pro nové kompozice součas-ných skladatelů, které poté novým způsobem „nasvěcují“ časové vnímání výtvarného díla. V Konírně a zámecké kapli budou představeny nové kompozice společně se svými výtvarnými předobrazy Prostor, Abstrakce 1,4 a 5 Jiřího Thýna a Kompozice, chrám Václava Ciglera. Au-tory kompozicí jsou skladatelé Jack Langdon (US) a Ian Mikyska (CZ).

Galerie hl. města Prahy
web

Tančírny | 16/9/2023
dMIT.RY

21:30h

Groove Bar
Voršilská 6, Praha - Nové Město
web

Galerie | 16/9/2023 - 3/3/2024
Jarcovjáková, Kolářová, Malich, Ságlová a Válová: “intimita, oddanost, vášeň“

Výstava "intimita, oddanost, vášeň" představuje první tvůrčí setkání. Libuše Jarcovjákové, Běly Kolářové, Karla Malicha, Zorky Ságlové a Květy Válové - pěti renomovaných českých autorek a autora v jedinečném výstavním prostoru Lidické galerie.

Lidická galerie
Tokajická 152, Lidice
web

Galerie | 16/9/2023
Sympozium Litomyšl

Vernisáž výstavy v sobotu 16. 9. 2023 v 17:00 hodin za osobní účasti umělců. Galerie Miroslava Kubíka pořádá již desátý ročník Sympozia Litomyšl. Letošní sympozium v Litomyšli se navrací ke koncepci vůbec prvního tvůrčího pobytu, který Galerie Miroslava Kubíka uspořádala v roce 2012 a zaměřuje se na výrazné mladé osobnosti z české výtvarné scény. Na sympozium naváže výstava, která představí jednotlivé účastníky a jejich díla, která v Litomyšli vznikla.

Galerie Miroslava Kubíka
Smetanovo nám. 71, Litomyšl
web

Ostatní | 16/9/2023
Apeirogon: Pravdivý příběh

17:30 Spisovatel Colum McCann a hlavní protagonisté jeho románu Bassam Aramin a Rami Elhanan v diskuzi. Bassam Aramin je Palestinec. Rami Elhanan je Izraelec. Svět se pro oba změnil poté, co v konfliktu znepřátelených stran oba ztratili své dcery.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Ostatní | 16/9/2023
Dehnel, Němec: Umění psát o umění

15:30 Jak psát román o životě slavných umělců?

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 16/9/2023
Komentovaná prohlídka výstavy Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let

14:00 Necenzurováno je jedinečná průřezová výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. Přijďte na komentovanou prohlídku s kurátorem GASK Richardem Drurym.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Ostatní | 16/9/2023
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

11:00-18:00, Již tradičně pořádáme Den otevřených dveří, se kterým se letos podruhé připojíme k sérii sousedských slavností Zažít město jinak, které se nejen pro obyvatele Smíchova bude konat v blízkosti divadla na Arbesově náměstí. Nenechte si ujít prohlídky divadla s našimi herci a herečkami, které vás seznámí jak s historií, tak s jednotlivými profesemi a zákulisním dění. Ve Velkém sále jsme si pro vás připravili ukázku z představení souboru Švandova divadla Kabaret Winton a ve Studiu se vám prostřednictvím krátkých skečů představí hostující studentský soubor Ductus Deferens. Těšit se můžete na soutěže, slevové akce na vstupenky i divadelní stánek. Zároveň pro vás otevřeme dveře nového komunitního centra – Tvůrčího domu Elišky Peškové. VSTUP ZDARMA

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, Praha 5
web

Tančírny | 16/9/2023
80’s & 90’s video party DJ Jirka Neumann

21h

Lucerna Music Bar
Vodičkova 36, Praha 1
web

Koncerty | 16/9/2023
Jazz Dock

19 h - Otto Hejnic Trio (modern jazz), 22 h - Charlie Slavík Revue & The Nightingales (real blues)

Jazz Dock
Janáčkovo nábř. 3249/2, Praha 5
web

Ostatní | 16/9/2023
Pražská produkce: Trh se vším, co roste a vzniká v Praze

9:00 Zelenina z komunitních farem, řemeslné pečivo, fermentované výrobky a k tomu přednášky, hudba a pohodová atmosféra sobotního trhu před Halou 22

Holešovická tržnice u Haly 22
web

Tančírny | 16/9/2023
CLAP!: djs Pavel Aeling, Teresi, Manntracs

23h

U Bukanýra
nábř. L. Svobody 1, Praha - Nové Město
web

Tančírny | 16/9/2023
REPUBLIC ARTISTS

22:00 Dance Club: DJs Rico Casazza (uk) & Lillou & Unjack, Chapeau Bar: KoKa, Underground Club: DJs Elektrabel & Icarian PB1 & Thomas Tesla

Chapeau Rouge
Jakubská 2, Praha - Staré Město
web

Ostatní | 16/9/2023
Zažít město jinak - Holandská

11:00 - 17:00 - Vzlet se letos již potřetí připojuje k slavnosti Zažít město jinak a rozžívá společně se sousedy Holandskou ulici. Tradičně se můžete těšit na pouliční program pro děti i jejich rodiče, tvořivé dílny a ochutnávky domácích dobrot od vršovických sousedů během celého odpoledne. Připojte se k nám a oživme společně Holandskou!

Vzlet
Holandská 669/1, Praha 10
web

Tančírny | 16/9/2023
FX Saturdays - Ladies special - OPENING!

23:00 Zbrusu nové sobotní urban music noci v Radosti FX! Od září 2023 se Radost FX vrací k osvědčenému konceptu pravidelných hip hop & rnb & reggaeton nocí každou sobotu. Line up: Djane Battle Lady, Djane Lumichell

Radost FX
Bělehradská 234/120, Praha
web

Galerie | 16/9/2023
1939–2021: Konec černobílé doby

Výstava nabízí v odvážném kurátorském výběru reflexi nedávné etapy i úvahy nad tím, jak si umění definujeme a jak se jeho vnímání mění v čase. K vidění je 323 vystavených děl od 266 umělců pochází výhradně ze sbírek NGP.

Národní Galerie Praha: Veletržní palác
web

Divadlo | 16/9/2023
Muzeum literatury

11:00 Loutkové divadlo Medař od souboru Fras vypráví o velké pouti malého nepálského mladíka za lékem pro jeho sestru.

Muzeum literatury
web

Koncerty | 16/9/2023
Moja reč /SK/

20h

Zach's Pub
Palackého nám. 31/2, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Festivaly | 16/9/2023 - 17/9/2023
Festival divadlo

Cíle festivalu: 1– Představit především mimořádné a pozoruhodné inscenace zahraniční a dále výběr českých inscenací, a to v široké škále tematické, stylové i žánrové (činohra, hudební, taneční, loutkové i pouliční divadlo). 2– Konfrontovat českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými inscenacemi zahraničními především evropskými se zvláštním důrazem na prostor Visegrádský, a přiblížit tak české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy jakož i u nás neobvyklé divadelní styly a inscenační postupy evropského a světového divadla, a přispět tím k naší integraci do evropských struktur. 3– Vytvořit prostor pro setkání divadelníků.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Ostatní | 16/9/2023
ZAŽÍT MĚSTO JINAK – ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ A ULICE ČAJKOVSKÉHO

Užijte si kouzlo své čtvrti a ducha sousedské pospolitosti! Seznamte se se sousedy i činností místních organizací, které pro vás společně připravují program v oblíbeném vnitrobloku Atria Žižkov a přilehlé ulici Čajkovského. Čeká vás lekce jógy, sousedský piknik, chill DJ musik, koncert i workshopy. Akce probíhá v rámci celorepublikových sousedských slavností Zažít město jinak.

Atrium Žižkov
web

Ostatní | 16/9/2023
Zažít Vozovnu jinak

13:00 Spolu s desítkami komunit po celé republice budeme i letos oslavovat život sousedským veselím. Strávit v KC Vozovna můžete celý den – slavnosti zahájíme otevřenou sousedskou snídaní, odpoledne se můžete těšit na koncert Anny Beckerové a Matěje Čapka, blešák hraček, autorské čtení účastníků kurzu tvůrčího psaní nebo kreativní aktivity pro děti s Farností sv. Vojtěcha.

KC Vozovna
Koněvova 2687/164, Praha
web

Koncerty | 16/9/2023
GymVod fest: Stříbrný Rafael, Sho Dawgs, Časovač, Evžen Hromosvod

17:30 Přijďte s náma odstartovat školní rok na další GymvodFest v Rock Café! Vemte kámoše, vaše drahý polovičky a nebo i učitele, ať si zajistíte dobrý známky.

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Ostatní | 16/9/2023 - 17/9/2023
SLAVNOST CIDERU

O víkendu 16. a 17. září proběhne v Radlické kulturní sportovně Slavnost Cideru 2023. Návštěvníci mohou ochutnat desítky druhů řemeslného cideru, cidry, sider, moštů a limonád z ČR i zahraničí, chybět nebudou ani zavedené značky. Dále se mohou těšit na dobré jídlo, hudbu, workshopy i zábavu pro děti.

Radlická kulturní sportovna
web

Koncerty | 16/9/2023
L1nkn P4rk / UK

19:00 L1nkn P4rk, britský tribute slavným Linkin Park, vyráží na svou největší tour a jednou ze zastávek bude i Futurum. V letošním roce uplyne 20 let od vydání alba Meteora a během koncertu se tak objeví spousta skladeb téhle éry, stejně jako všechny zásadní pecky, které vytvoří tu správnou nu metalovou párty.

Futurum Music Bar
Zborovská 7, Praha 5
web

Koncerty | 16/9/2023
QUARANTINES (cz), THE INTERLUDE (cz) + DJ E.R.T.

19h

Klub 007 Strahov
Chaloupeckého 1903/6, Praha 6-Břevnov
web

Ostatní | 16/9/2023
Storytelling u ohně / Zažít Libeň jinak

21:00 Zapalme oheň, nechme se ukonejšit jeho plameny a zaposlouchejme se do magických, hravých, děsivých i pohádkových příběhů z tvorby profesionálních vypravěčů a vypravěček ze spolku story-telling.cz. Vydejte se s námi na cestu znovuobjevení hluboce zakořeněné tradice vyprávění a probuzení vlastní fantazie.

Studio Alta
Libeňský pivovar, U Českých loděnic 4, Praha 8 – Libeň
web

Divadlo | 16/9/2023
Alica Minar & col. & raum4 e. V./ PERMEANCE / Zažít Libeň jinak

14:00 + 16:00 Skočit do vln, nechat se unášet hladinou, nebát se hlubin. Venkovní choreografie Alice Minar & col. zkoumá vztah člověka a vody a nadnáší nás až do stavu harmonie s přírodou i se sebou samými. Tahle taneční inscenace bude vaše srpnové kulturní vitamin sea.

Studio Alta
Libeňský pivovar, U Českých loděnic 4, Praha 8 – Libeň
web

Divadlo | 16/9/2023
Debora St.: Traces of Human Presence / Zažít Libeň jinak

10:00 + 13:00 + 15:00 Svým bytím v prostorech minulosti ovlivňujeme budoucnost. A co když ti cestu změním tady a teď? Paměť místa, to živé, co už odešlo a po čem nezbývá než záhada, dokud se po ní nezačneme pídit. Site-specific instalace a výzkum vycházející z autorčina dlouhodobého zájmu o přirozenost chování ve (veřejném) prostoru. Intimní zážitek, při kterém návštěvník skrze prostor a předměty v něm odhalí střípky minulosti.

Studio Alta
Libeňský pivovar, U Českých loděnic 4, Praha 8 – Libeň
web

Divadlo | 16/9/2023
Ufftenživot & Studio ALTA: WHOMAN / Zažít Libeň jinak

19:30 Jsem muž? Co smím? Co nesmím? Co musím? Kdo mi to řekne? Nová inscenace souboru Ufftenživot a Studia ALTA zkoumá stereotypy, normy a očekávání, které jsme se naučili, které jsme si nechali vnutit, které jsme si vytvořili, které jsme si zautomatizovali a snažíme se je odlupovat. O tom, o čem se často mlčí, protože je to považováno za trapné. O křehkosti, na niž mají právo i muži.

Studio Alta
Libeňský pivovar, U Českých loděnic 4, Praha 8 – Libeň
web

Ostatní | 16/9/2023
Macctime Trokeston

14:00 Přes den tetovací session pro veřejnost, od 19h koncerty a po 22h djs

Klubovna Povaleč
Generála Píky, Praha 6 - Dejvice
web

Divadlo | 16/9/2023
Kašpar: Romeo a Julie

19:30h

Divadlo v Celetné
Celetná 595, Praha - Staré Město
web

Koncerty | 16/9/2023
Eastern Block Showcase | Showcase ERNE100

Eastern Block Showcase přináší netradiční spojení artist z různých zemí. Na lineupu najdeš Erne100, který zde pokřtí svoje nové album, dále vystoupí i druhá půlka CMD tedy nikdo jiný než Joshua. Z oznámených jmen můžeš znát rapery Eddie Fresco, Ekhoe, J Swey, 99 Squad a Oskara s Rikkem

Storm Club
Tachovské nám. 290/5, Praha 3-Žižkov
web

Ostatní | 16/9/2023
Zažít Libeň jinak

Hned několik kulturních a odpočinkových libeňských míst se spojí v jeden celodenní nabitý program. Plno divadla i s divadelníky, přednášek, knížek a knih a programu pro dospělé i děti. Nová místa k objevení i libeňské stálice. Po stopách místní historie, naslouchání příběhům u ohně i bez a sousedská setkání, jaká Libeň zbožňuje. A bude i harmonikář.

Libeňské podzámčí
web
reklama