Kulturní servis

Pondělí 28/11/22

předchozí den
Zadejte datum:
následující den

Galerie | 13/6/2022 - 31/12/2022
Lukáš Rais - Sculptures, světlo, hmota, tvar a Vy

Lukáš Rais je představitel generace českých sochařů, která na uměleckou scénu vstoupila na začátku jednadvacátého století. Během krátké doby se mu podařilo vybudovat vynikající renomé a svébytné postavení. Tvorba Lukáše Raise se vyznačuje neobyčejnou monumentalitou, důmyslnou kompozicí, tvarovou kompaktností a zároveň rafinovaností. Do organických soch z nerezové oceli je vtělena harmonie a plasticta, vnímáme v nich zvláštní souzvuk tíhy a lehkosti, měkkosti a tvrdosti, tedy zdánlivě protichůdných jevů. Vyvolávají v nás zvědavost, chceme se k nim přiblížit, abychom je prozkoumali, ale stejně tak dodávají pocit bezpečí. Když do nich pohlédneme, zjistíme, že nás zrcadlí. Najednou jsme jejich součástí, jsme jimi pohlceni jako veškeré okolí. Propojují světy a září ve své mohutnosti jako neobyčejná tělesa plná emocí. Podstatné také je, že jsou na první pohled jasně zařaditelné, rozpoznatelné. Je to známka toho, že sochař si vybudoval vlastní svět, což je jednou z určujících podmínek, chce-li umělec vybočit z řady. Ani na nich nemusí být podpis a stejně víme, kdo byl u jejich zrodu. Díla Lukáše Raise jsou jako stvořena do veřejného prostoru, do měst, parků, do nejrůznějších prostředí. Stávají se součástí architektury, pomáhající ji rozvíjet a obohacovat. Místu samotnému, do něhož jsou zasazeny, dodávají energii a posilují jeho genia loci. Představují orientační body, díky nimž si lidé postupně osvojují danou lokalitu: novodobé totemy. Jsou vesměs přijímána pozitivně, dělají radost. Přitahují pozornost, aniž by přitom byly prvoplánovými atrakcemi a jakkoliv se chtěly podbízet. To je vzácný úkaz. Mají v sobě totiž zakódováno něco archetypálního, něco, co je blízké i lidem, kteří jinak současné umění, zvláště pak abstraktně zaměřené, nevyhledávají. Především jsou však krásné.

Bastion Prague, Horská 1751/4, Praha 2
web

Galerie | 1/7/2022 - 31/12/2022
BÍLKOVA VILA

Pražská vila Františka Bílka (1872–1941) vznikla podle umělcova vlastního projektu v letech 1910–1911 v rámci zástavby hradčanských barokních bastionů. Bílek si úmyslně vybral největší a pohledově exponovanou parcelu, do jejíhož středu umístil své velkolepé obydlí evokující starověký chrám. Přestože se jedná o jeden z prvních tuzemských ro-dinných domů s plochou střechou, odráží jeho zevnějšek především Bílkovo hluboké náboženské založení. Jižní část Bílkovy vily obsahuje vysoký ateliér, zatímco v severní polovině se nacházel dvoupodlažní byt umělcovy rodiny. Autentickou atmosféru osobitých interiérů dotvářejí kromě originálního nábytku četné symbolicky koncipované detaily, které Bílek navrho-val a vytvářel v široké škále materiálů (kámen, štuk, dřevo, kov). V někdejší prostorné dílně jsou vystavena monumentální sochařská díla a figurální kompozice charakteristické svými organickými formami, výraznými siluetami a patetickými gesty. Nejpůsobivějšími jsou Bílkovy práce ve dřevě – materiálu, který jeho naturelu nejvíce konvenoval. Pozo-ruhodnou je rovněž umělcova grafická a keramická tvorba doplňující sochařská díla rozmístěná v prostorách rodinné jídelny, Bílkovy pracovny a v dalších místnostech, v nichž je tematicky prezentována umělcova raná tvorba, pomníkové návrhy a podobiz-ny

Galerie hl.města Prahy: BÍLKOVA VILA
web

Galerie | 1/7/2022 - 31/12/2022
František Bílek a Otokar Březina

Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.

Galerie hl.města Prahy: BÍLKOVA VILA
web

Galerie | 14/9/2022 - 11/12/2022
Emma Srncová 80

Výstava známé české výtvarnice a malířky Emmy Srncové k oslavě jejích 80. narozenin. Své dílo vystavovala na mnohých místech světa a na svém kontě má na 170 výstav.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 18/9/2022 - 17/12/2022
Urge

ÚT–ČT 14:00–20:00, PÁ–NE 14:00–18:00 V galerii The White Room na Pragovce kurátorka Jagna Domżalska spojila do projektu Urge tři samostatné výstavy. Výstava Agnieszky Grodzińské nazvaná Headquaters. The Act of Factocracy and Co-Desires analyzuje, jak se člověk vyrovnává s tím, že je umístěn v prostorách, kde jsou lidé seskupeni a kde se od nich očekává, že budou fungovat v určitém systému, jako jsou úřady, školy, nemocnice. Lovers of Leftovers je skupinová výstava o neustálé potřebě hledat krásu. Vasil Artamonov, Piotr Bosacki, Jan Domicz, Julie Chovin, Alex a John Gailla, Agnieszka Grodzińska a Miłosz Rygiel-Sańko vytvářejí sofistikované objekty z opuštěných materiálů s určitou posedlostí nebo nutkáním, přesto se zdá, že ve způsobu, jakým s nimi zacházejí, je něha. Babycraver uměleckého dua "Dublet" (Przemysław Piniak a Agnieszka Grodzińska) je multidisciplinární projekt, který spekuluje o narození dítěte neobvyklým potenciálním rodičům – dvěma přátelům, kteří netvoří pár: gayovi a heterosexuální ženě. Výstava se dotýká otázek jako je zpochybňování instinktů, nedostatek bezpečí či ochrany v konzervativním Polsku a také stereotypu, kdy je matka vnímaná jako měkká a milující, zatímco rolí otce je být ve výchově tvrdý a náročný.

Pragovka Gallery: The White Room
web

Galerie | 18/9/2022 - 17/12/2022
Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle

ÚT–ČT 14:00–20:00, PÁ–NE 14:00–18:00 Čím je médium textilu tak fascinující? Třetí a poslední dějství celoročního výstavního cyklu v Pragovka Gallery nazvané Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Vystavující umělci a umělkyně: Veronika Šrek Bromová, Petra Čížková, Viktor Fuček, Julia Gryboś a Barbora Zentková, Eliška Hanuš a Haštal Hapka, Vendula Chalánková, Petra Janda, Pille-Riin Jaik a Nazira Karimi, ka3ka3, Maud Kotasová, Tomas Kotík a Daniel Vlček, Judita Levitnerová, Petr Lysáček, Kristýna Manchart, Martina Nosková, Lucie Nováčková, Martin Pondělíček, Pavel Příkaský, Eva Rotreklová, Tomáš Samek, Beáta Spáčilová, Dominik Styk, Jakub Tajovský, Ondřej Trnka Kurátorky: Lucie Nováčková, Tereza Nováková, Petra Janda, Martina Fridrichová

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 7/10/2022 - 4/12/2022
Petr Franta: Význam souvislostí / Sense of Connection / v projektech dvou dekád 2000-2022

Autorská výstava česko-kanadského architekta, urbanisty, designéra, lektora a publicisty doprovázená publikací navazující na předchozí kritická období jeho práce na dvou kontinentech.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 12/10/2022 - 8/1/2023
John Wehrheim: Paradise lost

Fotograf John Wehrheim se ocitl v pravý čas na pravém místě. V roce 1969 se několik hippies usadilo na ostrově Kauai na Havaji, kde postupně vznikla širší komunita lidí. Základ tvořili mladí Američané z pevniny stíhaní za potulku, za které nabídl nejprve kauci, a posléze je pozval na svůj havajský pozemek bratr Elizabeth Taylorové Howard. Komunita tu fungovala a rozrůstala se celých osm let. Skládala se ze širokého spektra lidí od zmíněných hippies přes surfaře, volnomyšlenkářské rodiny až po veterány z Vietnamu. Ti všichni bydleli v domech na stromech a samozásobovali se potravinami. V roce 1977 se místní vláda rozhodla zlikvidovat tuto utopickou vesnici a realizovat na jejím místě veřejný park. Místní policie zapálila chatrné stavby a jejich 120 obyvatel muselo čelit novým životním podmínkám. John Wehrheim zachytil v sedmdesátých letech jejich život na více než stovce výjimečných snímků. O čtyři dekády později vznikla kniha a také film, který byl v roce 2019 aktualizován o výpovědi tehdejších obyvatel tohoto vysněného ráje. Výstava přináší kompletní soubor Wehrheimových fotografií a také dokumentární film na stejné téma, které v současné situaci může být dvakrát aktuálnější než před pandemií. Lidé zde utvořili soudržnou komunitu, aniž by byli sešněrováni oficiálními regulemi, a vedli pro nás velice inspirativní úsporný životní styl.

Galerie hl. města Prahy: Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 605/13, Praha - Staré Město
web

Galerie | 12/10/2022 - 31/1/2023
Gregor Hildebrandt: A Blink of an Eye and the Years are Behind Us

OTEVŘENO PO + ST-NE, ÚT - zavřeno. Rozsáhlá retrospektivní výstava českému publiku vůbec poprvé odhalí umělcův komplexní analogový vesmír obývaný obrazy z vinylů a starých magnetických pásek, z nichž dýchá melancholie kapel, jakými jsou např. kultovní The Cure. Chybět nebudou ani monumentální instalace v podobě černé opony ze starých VHS pásek či nadrozměrné šachové figury.

KUNSTHALLE PRAHA
web

Galerie | 13/10/2022 - 8/1/2023
Stavitelé chrámů

Výstava Jedinečně Svatopěstitelského Družstva, která předvede převážně kultickou a rituální stránku své činnosti

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 13/10/2022 - 8/1/2023
Vladimír Doležal: Ztracen v...

Průřez celoživotní tvorbou Vladimíra Doležela

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 18/10/2022 - 31/12/2022
Minulá budoucnost / Previous Future

Výstava je instalována ve vitríně ve vestibulu stanice metra Anděl – výstup Na Knížecí. Její ideou je poskytnout procházejícímu divákovi jiný úhel pohledu na materiály a umělecká díla skrze sci-fi a futuristické vize pražského metra. Pražské metro – především jeho části vy-budované do roku 1989 – obsahuje prvky, které připomínají různé záhadné artefakty z budoucnosti, z jiné dimenze nebo pozůstatky jiné civilizace. Těmito prvky jsou umělecká díla, architektura nebo její části. Výstava v metru vznikla ve spolupráci Galerie hlavního města Prahy s Dopravním podnikem hlavního města Prahy v rámci programu Umění pro město.

Galerie hl. města Prahy: Vestibul stanice metra Anděl – výstup Na Knížecí
Anděl, Praha 5
web

Galerie | 18/10/2022 - 15/12/2022
Jakub Nepraš: Viditelnost

Umělec Jakub Nepraš ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy v rámci programu Umění pro město vytvořil site-specific umělecké dílo s názvem Viditelnost, které bude po dobu jedno-ho roku osvětlovat podloubí Městské knihovny u křížení Mariánského náměstí a ulice Valen-tinská. Světelný objekt bude zachycovat a vyzařovat rojení informací a dezinformací součas-ného globalizovaného světa.

Galerie hl. města Prahy: Instalace v podloubí objektu Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí
Mariánské náměstí 98/1, Praha 1
web

Galerie | 18/10/2022 - 20/1/2023
PIŠTĚK & PIŠTĚK DVA SVĚTY

Výstava dvou výjimečných tvůrců, kteří se poprvé v historii představí společně v rámci unikátního výstavního projektu. Umělci tvoří celý život nezávisle na sobě a jejich témata se neprolínají, přesto je zajímavým pohledem na jejich tvorbu i vědomí pouta otce a syna. Teodor Pištěk proslul jako malíř, ale věnoval se také filmu a divadlu. V počátcích nalezneme velký zájem o asambláž, jejich tvorba představuje také jeho první významný vstup na výtvarnou scénu. V 70. letech se zaměřil zejména na malbu a stal se představitelem československého hyperrealismu. I zde je patrný jeho svébytný přístup přesahující hranice tohoto výtvarného směru k různým významovým přesahům. Theodor Pištěk svůj tvůrčí zájem projevil také v oblasti abstraktního umění, rozvíjející geometrické tvarosloví mezi jeho díly najdeme také tvorbu instalací, objektů a reliéfů. Je známý také jako kostýmní výtvarník.

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Galerie | 19/10/2022 - 28/2/2023
BLIK BLIK Lovci znaků

Nová interaktivní expozici v DEPO2015.Víte, jaký je největší objev lidstva? Přeci písmo! Svět znaků, symbolů a šifer ožije v nové interaktivní světelné expozici z dílny DEPO2015 BLIK x BLIK Lovci znaků.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 19/10/2022 - 15/3/2023
Nejkrásnější české knihy roku 2021

Výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2021 představuje výsledky 57. ročníku soutěže, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Soubor nominovaných a vítězných knih, jež ocenila mezinárodní odborná porota, doplňuje výběr studentské komise. Kurátorky a autorky grafické koncepce Tereza Hejmová a Adéla Svobodová nechávají návštěvníky procházet krajinou knih, se kterými se mohou osobně seznámit, prozkoumat jejich technické provedení, výtvarnou i grafickou podobu. Autorem architektonické koncepce je Daniel Pošta.

Muzeum literatury - Památník národního písemnictví
Pelléova 44/22, Praha 6
web

Galerie | 23/10/2022 - 26/2/2023
výstava Sběratel Roberta V. Nováka

Kdy a proč se člověk stává sběratelem a co všechno lze označit za sbírku? Jaký vztah mají artefakty sbírky k plynoucímu času a osobní paměti? Zrcadlí povaha a výběr materiálu osobnost a zájmy sběratele? Jak se mění status odpadu, pokud se stane předmětem sběratelského zájmu nebo součástí tvůrčího procesu? K těmto a mnoha dalším otázkám provokuje instalace výtvarníka, grafika, fotografa a sběratele Roberta V. Nováka.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 23/10/2022 - 26/2/2023
výstava Obyčejné věci Libora Lípy

Malíř, designér, grafik, hudebník a zakladatel Mikulovského výtvarného sympozia Libor Lípa (* 12. 9. 1963, Valtice) představí v galerijním prostoru u kavárny svou sérii nejnovějších velkoformátových maleb polévkových mís, které vznikly přímo pro GASK. Tato malířská kolekce bude doplněna o další doprovodné náměty, které souhrnně autor vetknul do názvu výstavy “Obyčejné věci“.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 23/10/2022 - 26/2/2023
výstava Kateřiny Adamové a Pavla Šimíčka

Umělecký výraz obou autorů spojuje křehkost, přesnost a specifické přesahování. Z odlišných pozic svých výrazových prostředků vyslovují obsahy niterné vyhrocenosti i únikové romantické imaginace, ustavují živý prostor jakéhosi permanentního křížení s řadou individuálních zastavení.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 25/10/2022 - 29/1/2023
Pražská Pallas a Moravská Hellas

Výstavní a publikační projekt, autorsky připravený ve spolupráci Galerie hlavního města Pra-hy, Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a Galerie výtvarného umění v Hodoníně, se bude poprvé systematicky věnovat „doprovodnému programu“, který byl Ro-dinovi připraven. Na základě nového studia archivních pramenů, tj. časopisů, korespondence, osobních archivů aj. se bude snažit zmapovat důvody, proč – a to je jedno z hlavních témat publikace – přijel August Rodin na Moravské Slovácko, kde navštívil Výstavu slovenských a moravských výtvarných umělců v Hodoníně a kde u příležitosti jeho návštěvy proběhla téměř celoslovácká slavnost („U obcí, jimiž jsme projeli, čekala představenstva obcí, školní mládež, vyparáděné děvčice a snad i celá dědina.“ Lidové noviny, 3. června 1902). Celá „slavnost“ byla uměle připraveným, objednaným počinem, nevážícím se na žádné konkrétní události v životě venkova, jako jsou hody či jiné církevní svátky.

Galerie hl. města Prahy: DŮM FOTOGRAFIE
web

Galerie | 1/11/2022 - 31/12/2022
Rozečtený svět

Nová stálá expozice Rozečtený svět představuje v deseti tematicky zaměřených výstavách sbírku Muzea literatury. Expozice nesleduje žádnou konkrétní vyprávěcí linii, zachycuje vybraná umělecká zprostředkování individuální i společenské zkušenosti v literatuře 19. a 20. století. Klade si otázku, co je literatura ve své rozmanitosti a jaké jsou možnosti její vizualizace.

Muzeum literatury - Památník národního písemnictví
Pelléova 44/22, Praha 6
web

Galerie | 3/11/2022 - 4/12/2022
Boundaries: Biography

Výstava fotografií 11. ročníku Mezinárodního fotografického sympozia Boundaries, v rámci kterého představí své práce také studenti Ateliéru fotografie Sutnarky. Letošní ročník se zaměřuje na příběhy a meta-příběhy, identifikaci a alter ega, realitu a fikci, rekonstrukci a dekonstrukci, proces a čas pod jednotícím tématem Biografie.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 3/11/2022 - 30/11/2022
Jiří Janda: Linoryty

„Takové to domácí rytí…“ Grafiky novináře a fotografa, inspirované především protagonisty hudební scény, vznikaly z prosté potřeby realizace v období covidových lockdownů

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Galerie | 4/11/2022 - 19/3/2023
Alexander Tinei: Funny Games

Výstava Funny Games představuje dílo moldavského malíře, bytostného figuralisty Alexandra Tineie.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 6/11/2022 - 12/3/2023
Tajnosti Šárky Trčkové

Výstava Šárky Trčkové Tajnosti představí křehké a bezprostřední akvarely, drobné malby i rozměrné grafiky této umělkyně, které vypovídají o její posedlosti prací, živelném vztahu k barvě a mistrném ovládnutí širokého spektra výtvarných technik

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 6/11/2022 - 19/3/2023
Jitka a Květa Válovy - Cesta předurčena osudem

V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se 6. listopadu otevře pro veřejnost výstava sester-dvojčat Květy a Jitky Válových s názvem Cesta předurčena osudem, která představí životní dílo těchto dvou výrazných osobností u příležitosti stého výročí jejich narození. Klíčovou součástí expozice budou ukázky z pozůstalosti obou sester, která byla v roce 2021 darována do sbírek galerie.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 7/11/2022 - 9/12/2022
Fajčíková, Chlastáková, Schreinerová: Tři v šestce

TŘI V ŠESTCE - Barbora Chlastáková, Eva Fajčíková, Tereza Schreinerová, mladé současné malířky s nezaměnitelným stylem, lze vidět v nové pražské galerii 6, Pod Kaštany 10, Praha 6, kousek od zastávky Hradčanská. Otevřeno pondělí až pátek od 15-18 hod. Přijďte se podívat na Tři v šestce!

Galerie 6
Pod Kaštany 10, Praha 6
web

Festivaly | 9/11/2022 - 4/12/2022
Pražský divadelní festival německého jazyka

27. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka přinese výběr výrazných německojazyčných inscenací z repertoáru Deutsches SchauSpielHaus Hamburg, Berliner Ensemble, Maxim Gorki Theater, Schauspiel Hannover či Volkstheater Wien. Představení budou uváděna s českými titulky. Chybět nebude ani atraktivní off-program s výstavou, moderovanými online-diskusemi s německojazyčnými divadelníky a dalšími tematickými akcemi.

různá divadla v Praze
web

Galerie | 9/11/2022 - 30/11/2022
Figurama 22

Úterý až sobota 13:00-20:00 Přehlídka figurální tvorby evropských uměleckých škol za účasti Polska, Česka, Slovenska a Maďarska v podání jejiích studentů i profesorů. Součástí slavnostního zahájení je udílení cen Egona Schieleho za nejlepší figurální kresbu roku. Vstup: Zdarma

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Galerie | 10/11/2022 - 14/12/2022
Výstava obrazů: David Strauzz – ODYZZEY

Odysseus, hrdina Homérovy Odyssey, který stráví 20 let na cestách, kdy se snaží dostat zpět domů z trojské války. Na této cestě zažívá neuvěřitelná dobrodružství, učí se nové věci o světě i sám o sobě. Sestupuje do podsvětí, hovoří s mrtvými a celá jeho cesta otevírá nové pohledy na lidský život. Odysea je tedy popisem jakékoliv dlouhé a komplikované cesty, často se jedná o hledání cíle nebo smyslu, může se jednat jak o duchovní cestu, tak skutečnu plavbu. Odysea Davida Strauzze je také dlouhá duchovní plavba, na které sbíral inspirace a pohledy na svět, které dokázal převést na plátna a další materiály, s nimiž tak rád experimentuje. Výstava se koná ve spolupráci s Korzo Národní v rámci oslav výročí 17. listopadu.

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Galerie | 11/11/2022 - 12/2/2023
Tmání

Autobiografický animovaný snímek Tmání, který k zobrazení autentických zážitků využívá virtuální realitu.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 11/11/2022 - 30/11/2022
Výstavy Eva Kořínková « Tváře Festivalu francouzského filmu » (v rámci Festivalu Francouzského Filmového)

Výstava fotografií Evy Kořínkové « Tváře Festivalu francouzského filmu » představuje významné francouzské filmaře, kteří byli v posledních deseti letech hosty festivalu v Praze.

Galerie 35 ve Francouzském institutu v Praze
web

Galerie | 12/11/2022 - 22/1/2023
JAKUB ROZTOČIL: SÓLO

Po deseti úspěšných výstavách humpolecká zóna pro umění 8smička přichází s novým cyklem výstav SÓLO. V prostoru galerie se budou prostřednictvím samostatných výstav jednou za rok představovat současní čeští umělci a umělkyně, kteří návštěvníky nechají zblízka nahlédnout do svého tvůrčího procesu. Jako první se návštěvníkům 8smičky představí sochař a malíř Jakub Roztočil. Jakub Roztočil (nar. 1979) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéru Monumentální tvorby profesora Aleše Veselého. Na jeho tvorbu mělo vliv i předchozí studium na Střední sklářské škole v Železném Brodě a studijní pobyt v holandském Haagu na tamější Královské akademii v intermediálním ateliéru Image and Sound. Všechny tyto zkušenosti, stejně jako spolupráce s jeho otcem restaurátorem, pak formovaly Jakubovu práci až do současné podoby, která se vyznačuje originálním a nezaměnitelným rukopisem. V 8smičce bude představena nejen jeho sochařská, ale i malířská poloha. Výstava tak postihne Jakubovu tvorbu v celé její šíři a komplexnosti.

8SMIČKA - zóna pro umění
Kamarytova 97, Humpolec
web

Galerie | 15/11/2022 - 31/12/2022
DIALOGY V ČASE / HOMMAGE À RICARDO BOFILL

Výstava vybraných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervencí do veřejného prostoru napříč republikou a především posledními roky, volně navazuje na výstavu Nové ve starém: Současná architektura a historické město (2010); část výstavy bude věnována pražským realizacím Ricarda Bofilla (1939–2022).

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5, Praha 1
web

Galerie | 16/11/2022 - 16/1/2023
Anna Ročňová, Jan Boháč: PAST

Instalaci dominuje kovová plastika obřího pavouka, hyperbolická imprese křehkého pavoučího těla, dotvořená pomalým procesem vrstvení sypané sádry. Zhmotňuje surreálnou představu autora: „Zahlédl jsem skrze klíčovou dírku velkou pavoučí nohu. Když vezmu za kliku a otevřu ty dveře, zjistím, že pokoj zabydlel obří pavouk, svoje dlouhé nohy sotva do místnosti složí. Jeho hlavohruď vidí všechno, co se jen pohne, v jeho očích se odráží cosi… mžourám, abych to rozpoznal, ale nakonec zjistím, že to byla past,“ přibližuje tuto svou fantazii Jan Boháč. Z jeho zorného pole ani tentokrát nemizí člověk a autentický osobní prožitek. Anna Ročňová nahlíží na pavouky skrze hlavní oblast svého zájmu – přírodu. Příroda je dlouhodobě jejím inspiračním zdrojem, zásobnicí materiálu a mnohdy i výstavním prostorem. Její díla, balancující na hranici mezi umělým a přírodním, se stávají útočištěm pro drobné tvory jak venku, tak v interiéru. Působivou instalací vytváří autorka vlastní křehkou krajinu, v níž se zdánlivě nic neděje, avšak třeba právě z pavoučí perspektivy jde o místo plné dramat. Oba sochaři nacházejí v osminohých tvorech nové možnosti, jak prohloubit svou dosavadní tvorbu, založenou na konfrontaci civilizace a přírody, umělého a přirozeného, inscenovaného a reálného. Celý proces se odvíjí zcela přirozeně: Na počátku stálo budování nového domova ve starém domě, jemuž se Ročňová s Boháčem rozhodli vdechnout život. S potěšením však zjistili, že biodiverzitu místa jen doplňují. A propadají kouzlu pavouků a jejich dokonalých pastí.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Očkova 5, Roudnice nad Labem
web

Galerie | 16/11/2022 - 16/1/2023
Učitel a žák

Jedním z hlavních témat výstavy je vliv učitele na jeho žáky. Poukázáno na něj bude prostřednictvím některých přímočarých příkladů, jakými jsou například žáci Julia Mařáka v oblasti krajinomalby, nebo okruh studentů Josefa Wagnera. Na tyto příklady bude navazovat i poněkud komplikovanější propojení, kde mezi autorem a jeho vzorem není přímý vztah, ba naopak pocházejí ze zcela jiného prostředí. Výrazná osobnost může inspirovat umělce i po staletích. Klíčovým exponátem výstavy je soubor třinácti drobných, leč velmi působivých kreseb Giorgia Vasariho (1511–1574), renesančního umělce, považovaného za nejvýznamnějšího žáka Michelangela Buonarrotiho. Vasari působil jako dvorní malíř a architekt Medicejského rodu ve Florencii. Zároveň je vnímán jako první umělecký historik, neboť již v šestnáctém století sepsal a vydal životopisy umělců, čímž detailně zaznamenal vznik a postupný vývoj renesančního umění v Itálii. Jeho teoretická práce je základním kamenem celého oboru dějin umění. Téma výstavy široce přesahuje oblast umění, neboť principy vzdělávání a inspirování lze přenést do jiných rovin i do běžného života. Roudnická galerie tuto výstavu věnuje památce Aleny Potůčkové (1953–2018) a Miroslavy Hlaváčkové (1942–2020), dvěma silným osobnostem a významným historičkám umění, které v porevolučním období stály v čele roudnické galerie a staly se inspirativními vzory mnoha dalším lidem. V obecné rovině je pak výstava věnovaná všem učitelům v širokém slova smyslu.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Očkova 5, Roudnice nad Labem
web

Galerie | 17/11/2022 - 31/5/2023
MYTHOS?: MÝTY, VÍRA A JEJÍ SYMBOLY VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ ZE SBÍRKY MUSEA MONTANELLI

Otevírací doba: St až Ne 14.00-18.00 Museum Montanelli otevře v listopadu výstavu pod názvem "MYTHOS?". Poprvé představí výhradně díla z vlastní sbírky a to jak současné, tak klasické umění a umělce, jejichž díla jsou inspirována nejrůznějšími mýty. Jejich obrazy, objekty a artefakty mají v expozici připomenout, jak důležitou roli v našem životě mýty, víra a její symboly hrají.

Museum Montanelli
Nerudova 13/250, Praha 1
web

Galerie | 19/11/2022 - 5/12/2022
Petr Nikl – Opičí poezie

Petr Nikl má slabost pro zvířata – už si pohrával s rybami, lvy, jeleny, dokonce i se zvěřincem nafukovacím, tentokrát se zaměřil na hravé akrobatky opice.Ve třináctém autorově svazku Opičí poezie ze sebe jednotlivé druhy lidoopů vyskládaly celou abecedu a vy si tak v knize můžete luštit jako v rébusu.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 19/11/2022 - 5/12/2022
Tak chutná Mana

Manamana je edice nakladatelství Meander zaměřená na vyprávění biblických příběhů, které zpracovala Ivana Pecháčková a ilustracemi je doplnili pečlivě vybraní mladí výtvarníci, čerství absolventi předních českých výtvarných škol.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 22/11/2022 - 2/4/2023
Výstavní projekt Neboj, neboj!

Neboj, neboj! je interaktivní výstava o strachu a o tom, proč se ho nebát. Víte dost o svém strachu? Výstava Neboj, neboj! provází malé i dospělé návštěvníky galerie strachem nejen jako obecným pojmem, ale i jako jejich osobní emocí. Nahlédněte na fenomén strachu z různých úhlů pohledu, hravě a kreativně, tentokrát za přítomnosti kurátora Fuczika a samotných umělců Lukáše Urbánka a Milady Rezkové.

Atrium na Žižkově
Čajkovského 12, Praha 3-Žižkov
web

Festivaly | 23/11/2022 - 30/11/2022
Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu, který byl založen v roce 1998, každoročně nabízí českým divákům zhruba třicet nejnovějších snímků z francouzské filmové produkce. Těšte se na Amélii, Climax, novinku Mikulášovy patálie a další.

Kino Světozor
Vodičkova 791, Praha
web

Festivaly | 24/11/2022 - 30/11/2022
FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

Filmy se promítají v originálním znění s českými titulky.

Praha (Kino 35 / Kino Lucerna / Kino Edison Filmhub / Kino Světozor ) - Brno - Ostrava - Ceske Budejovice - Hradec Kralove
web

Galerie | 24/11/2022 - 26/2/2023
Ivan Meštrović – Sochař a světoobčan

Výstava se bude zabývat místem chorvatského sochaře Ivana Meštroviće v kontextu sochař-ství střední Evropy na počátku 20. století. České země, ale především Praha, poutaly mezinárodní kulturní pozornost již od 90. let 19. století, například vzrůstajícím množstvím veřejných sochařských zakázek, stejně jako internacionálním a otevřeným kulturním prostředím. Zcela zásadní vliv na toto prostředí měl francouzský sochař Auguste Rodin. V zemích střední Evropy se po přelomu století objevila silná generace sochařů, kteří se s Rodinovým vlivem vypořádávali osobitým a inspirativním způsobem. Výstavní projekt si klade rovněž za cíl obnovit zájem o sochařské médium a otevřít národnostní otázky bývalé Jugoslávie ve vazbě na střední Evropu. Sochařské dílo Ivana Meštroviće, vznikající a umístěné nejen napříč Evropou, slouží jako případová studie umělecké praxe, kterou nedefinuje pouze lokální zakotvení, ale i přeshraniční témata, společenská poptávka a klima. Sledujeme minulá a současná centra, minulé a současné impulzy a determinanty. Výstava bude pojata jako mapa Evropy, v rámci níž Meštrović vystavoval a tvořil (Praha, Vídeň, Paříž, Cannes, Londýn, Ženeva, Bern, Řím, Benátky, Záhřeb, Bělehrad, Split, Cavtat, Dubrovník, Knin, Bukurešť, Krakov, Varšava). Kromě Evropy pracoval Meštrović i ve Spojených státech amerických (v New Yorku, Buffalu, Detroitu, Rochesteru, Chicagu, St. Louis, Bostonu a Clevelandu). U jednotlivých děl jsou většinou kromě datace uvedena právě i místa vzniku. Výstava si neklade za cíl sledovat u vystavených exponátů pouze kritérium umělecké kvality, ale bude se snažit přiblížit také praktické otázky fungování umělecké scény.

Galerie hl. města Prahy: MĚSTSKÁ KNIHOVNA, 2. PATRO
web

Galerie | 24/11/2022 - 30/11/2022
Karolína Kárníková: Elegie

Výstava Elegie představuje v rámci projektu Galerijní Laboratoř tvorbu vizuální umělkyně Karolíny Kárníkové, pro niž je charakteristická jemná atmosféra jejího autorského světa.  Na výstavě Elegie je představen soubor děl Karolíny Kárníkové v mediu koláže. První koláže vznikaly v době, kdy autorka zjistila, že ji pomáhají, kdy přiznává, že ji časem tyto koláže začaly sloužit jako vyjádření expresivních pocitů. Ke každé z koláží přiřazuje konkrétní pocit a důvod jejího vzniku. Autorka se zabývá tématy, jakými jsou např. láska, příroda, samota a přátelství. Ve svých kolážích zachycuje především motiv křehkosti a pomíjivosti. Díváme se na díla s motivem zranitelnosti, která přesto působí klidným dojmem. Myslím si, že tato tvorba je velice citlivá. Čím déle necháváme originály děl na sebe působit, tím více si je oblíbíme.

(A)void Gallery, Rašínovo nábřeží, kobka č. 10, Praha 2
web

Galerie | 26/11/2022 - 14/1/2023
Petra Janda, Anna Hulačová - Feeding the Soil

kurátorka Mariana Serranová

Pop-up galerie AVU
web

Festivaly | 27/11/2022 - 1/12/2022
KRÁL VON TRIER

Přehlídka filmů dánského režiséra Larse von Triera v kině Dlabačov

Kino Dlabačov
Bělohorská 24, Praha
web

Divadlo | 27/11/2022 - 28/11/2022
Micha Ela Dašková a kol.: AAIA / NTRCTC – premiéra

19:30 AAIA / NTRCTC je multimediální a pohybové představení. V AAIA se ocitáme na hraně udržitelnosti, klademe si otázky o vztazích člověka v roli diváka, tvůrce, vědce, nového biologického druhu, kamene… Uvažujeme o množství v představení používaných zdrojů (elektrické energie, světla, zvuku, vody, finančních, lidských). Co všechno můžeme vynechat a co vynechat nejde….. Navštěvujeme místa, kde chceš být a nechceš. Jak moc daleko je potřeba utéct, abychom se vrátili k sobě a odkud už se vrátit nejde? Bílá tma. Nesmíš zůstat sám!

Studio Alta
Sokolovská 136/24, Praha - Karlín
web

Filmy | 28/11/2022
Kino Dlabačov

15:00/ČESKÉ KINO SENIOR – Arvéd 17:00/KRÁL VON TRIER – Prolomit vlny 20:00/KRÁL VON TRIER – Idioti

Kino Dlabačov
Bělohorská 24, Praha
web

Divadlo | 28/11/2022
Kráska z Leenane

19:30h

Klubovna Kašpar
Jindřišská 23, Praha - Nové Město
web

Koncerty | 28/11/2022
Ovoce + host: Náhodný výběr

20h

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Divadlo | 28/11/2022
SMRT MU SLUŠÍ

19:00, Komedie napsaná přímo pro Švandovo divadlo je nekompromisním nahlédnutím do hloubi divadelních útrob, kde se hon za úspěchem rovná boji o přežití. Ušetřen není nikdo od dobrosrdečného vrátného, přes dramaturgyni toužící po lásce jak z kánonických titulů až po ředitele, jenž musí tvrdou rukou vést podnik, kde se ale všichni chtějí kamarádit. Zapomeňte na House of Cards – tohle je divadlo!

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, Praha 5
web

Galerie | 28/11/2022
Róza Vlachová – obrazy

18:00 vernisáž výstavy

Divadlo Dobeška
Jasná I 1181/6, Praha 4
web

Koncerty | 28/11/2022
Adventures

19:30h

Klubovna Povaleč
Generála Píky, Praha 6 - Dejvice
web

Tančírny | 28/11/2022
MONDAYS LIKE FRIDAYS!

22:00 Dance Club: DJs Mad Reba & Mad Arina, Underground Club: DJs Mad Zeze & special guest

Chapeau Rouge
Jakubská 2, Praha - Staré Město
web

Divadlo | 28/11/2022
Eli a kol./ Mirka Eliášová | MOMO

09h + 11h

Divadlo Ponec
Husitská 899/24A, Praha 3-Žižkov
web

Koncerty | 28/11/2022
COEUR DE PIRATE /CAN

19:30h

PALÁC AKROPOLIS
Kubelíkova 1548/27, Praha 3 - Žižkov
web

Filmy | 28/11/2022
KINO 35

17:30 Evženie Grandetová + Naši bratři

Kino 35 ve Francouzském Institutu
Štěpánská 644, Praha - Nové Město
web

Ostatní | 28/11/2022
Úkol Evropa | Montovna, nebo leader?

18:00 Je Česko Country for the Future? Kam český průmysl směřuje na cestě dlážděné Zelenou dohodou a vnitřním trhem EU? Vstupné: Zdarma

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Divadlo | 28/11/2022
Krajina s bažantem, zajícem a srnkou | Jan Mocek

20:00 Premiéra. Performance na pomezí country koncertu, vizuální instalace a divadla.

Alfred ve dvoře
Františka Křížka 495/36, Praha 7 - Holešovice
web

Filmy | 28/11/2022
KINO PILOTŮ

15:30 Menu (English friendly) 16:00 Kino seniorů: Arvéd 16:30 Kino za kilo na Céčku: Řeka / River (English friendly) 18:00 Il Boemo 18:20 Grand Prix 20:30 Fabelmanovi / The Fabelmans (English friendly) 20:45 Trojúhelník smutku / Triangle of Sadness (English friendly) 21:00 Kino za kilo na Céčku: Svatý pavouk / Holy Spider (English friendly)

Kino Pilotů
Donská 168, Praha 10 - Vršovice
web

Ostatní | 28/11/2022
Laboratoř mysli: Psychedelika v léčbě deprese a dalších duševních poruch

19:00 Promluví Tomáš Páleníček, který je autor klinické studie práce s psychedelickými látkami při léčbě deprese, a Filip Tylš, který se zabývá asistovanou psychoterapií s využitím psychedelik v kontextu léčby duševních poruch. Ve spolupráci s NÚDZ.

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web

Tančírny | 28/11/2022
Cross Club

20:00 LOS TEKKENOS vs TECHNO (Dr Looney a hosté)

Cross club
web

Ostatní | 28/11/2022
Mobilní aplikací proti domácímu násilí

14:00 Aplikace Bright Sky začala jako nápad britského policisty v důchodu. Od té doby se projekt rozšířil do jedenácti zemí a každý den pomáhá stovkám tisíc lidí po celém světě. Vstupné: Zdarma

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Divadlo | 28/11/2022
Losers Cirque Company: KOLAPS

19h

Divadlo BRAVO!
Branická 411/63, Praha 4-Braník
web

Divadlo | 28/11/2022 - 29/11/2022
Území nikoho: premiéra Příchozí

19:30 – Jejich země se nachází daleko od všech lidí. A nebo se ta dálka jenom zdá a bydlí hned vedle vás, za oknem světlíku, za zdí bytu? Je to území, které lze najít pouze s přesnými souřadnicemi. Prožívají v těchto vzdálených končinách celý život a málokdo o tom ví. Premiéra divadelního představení.

Vzlet
Holandská 669/1, Praha 10
web

Divadlo | 28/11/2022
J.W. Goethe: UTRPENÍ MLADÉHO WERTHERA

19:30 Současná adaptace milostného románu v dopisech. Všichni jsme Werther..? Uvádíme s dramaturgickým úvodem od 18:30!

Divadlo D21
Záhřebská 468, Praha 2
web

Divadlo | 28/11/2022
White rabbit red rabbit 20

19:30 hod - Rosťa Novák ml.: Jedna osobnost, jedna obálka, kapka improvizace a vždy jiný průběh večera!

Jatka78
Jateční 1530, Praha 7-Holešovice
web

Divadlo | 28/11/2022
Divadlo Minor

18:00 Festival Věčná naděje 2022: ... a bolelo nebe / host

Divadlo Minor
Vodičkova 674, Praha - Nové Město
web

Galerie | 28/11/2022
Otevřený depozitář Umění Asie

Navštivte Otevřený depozitář Umění Asie ve Veletržním paláci a seznámte se s výběrem více než 600 děl asijské provenience ze sbírek NGP. Vystaveny jsou převážně sochy a předměty uměleckého řemesla od nejstarších děl z archaického období až do 20. století.

Národní Galerie Praha: Veletržní palác
web

Divadlo | 28/11/2022
PLAY HAVEL

19:30 PREMIÉRA KNIHOVNA VÁCLAVA HAVLA A DIVADLO X10

Divadlo X10
Charvátova 39, Praha - Nové Město
web

| 28/11/2022
Pták rybák & Film o žížalách

20:00 Studenti dokumentární tvorby FAMU představují dva krátkometrážní filmy ze světa zvířat. Vstupné: Zdarma

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Filmy | 28/11/2022
Promítej i ty: NEMUSÍŠ S LÁSKOU, STAČÍ S CITEM

18:00 Pořádá Jeden svět Plzeň.

Moving Station v Plzni
Koperníkova 574, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Divadlo | 28/11/2022
Duše K - tentokrát o víře a duši kněze s Patrikem Antoniem Kokešem

19:30 Poutavé vyprávění Jaroslava Duška a jeho hostů s besedou s diváky.

Divadlo Kampa
Nosticova 634/2a, Praha - Malá Strana
web

Divadlo | 28/11/2022
Já, Feuerbach – veřejná zkouška

10:30h

CELETNÁ ART
web

Ostatní | 28/11/2022
S bojkou v zádech: Vztahology

19:30 Sled rychlých scének, které jsou spojeny klasickým příběhem vztahu mezi mužem a ženou. Od prvních schůzek, přes budování vztahu až po únavu ze stereotypu a nikdy nekončícího zápasu mezi oběma pohlavími. Jedná se o vtipný a jak již název napovídá, lehce alternativní kousek, ve kterém se, vězte, každý z vás najde.

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Ostatní | 28/11/2022
Akademie proti domácímu násilí

08:20 V pořadí čtvrtý seminář z této řady pořádaný pro zástupce firem a dalších institucí. „Zařaďte boj proti domácímu násilí do své péče o zaměstnance, ocení to. “ Vstupné: Zdarma

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Divadlo | 28/11/2022
DÁMSKÝ KREJČÍ

19h

Činoherní klub
Ve Smečkách 594/26, Praha - Nové Město
web

Koncerty | 28/11/2022
Jazz Dock

20 h - Andrea Šulcová: Křest debutového CD Opportunities (jazz – folk)

Jazz Dock
Janáčkovo nábř. 3249/2, Praha 5
web

Koncerty | 28/11/2022
Turnový háj 10

20:00 V průběhu večera proběhne čtení z nové knihy Turnový háj 10, zahraje kapela Eturnity a jako host vystoupí výrazná osobnost české hudební scény, muzikantka Radůza. Knihu pokřtí Vladimír Lábus Drápal, po oslích můstcích vás provede Igor Malijevský.

Divadlo Archa
Na Poříčí 1047/26, Praha - Nové Město
web

Filmy | 28/11/2022
Edison Filmhub

14:00 R.M.N. 16:30 Ach ty holky 19:00 Poslední střih 21:15 Pacifiction

Edison Filmhub
Jeruzalémská 1321/2, Praha - Nové Město
web
reklama