Článek

KRUH ZVE NA NOVÝ CYKLUS KONEČNĚ!

Konečně jsou tu! V rámci nového cyklu přednášek spolku Kruh se v Praze představí inspirativní osobnosti současné architektury

Spolek Kruh zahajuje již 23. rok úspěšných přednášek zaměřených na současnou architekturu a urbanismus. V novém cyklu s názvem Konečně! zve vybrané odborníky z oboru architektury, kteří v minulých letech nemohli z různých důvodů své pozvání přijmout, aby představili českému publiku svůj přístup k současné architektuře. Vrcholem cyklu bude přednáška Rogera Dienera, zástupce švýcarské minimalistické architektury. Jarní cyklus celoročních přednášek se uskuteční od března do června 2023 vždy jeden čtvrtek v měsíci.

V tradičních přednáškových a kurátorsky vybraných večerech, věnovaným převážně evropské architektuře, vystoupí v Praze osobnosti z oboru architektury, které v průběhu desítek let naše pozvání z různých důvodů odmítly – časová vytíženost, nové role na akademické půdě, covid atp. Jarní část představí etablované a inspirativní osobnosti z oboru architektury.

V březnu zahájí nový cyklus německý architekt Thomas Burlon, dříve společník progresivního ateliéru Brandlhuber+ Emde, Burlon, spolu s berlínským umělcem Berndem Trasbergerem na téma kolektivního autorství staveb, ale i výtvarných děl.

Zajímavou formou povídek přiblíží v dubnu svou tvorbu český architekt a pedagog Ivan Kroupa, mezi nimiž bude i nově vznikající projekt smuteční síně v Týnci nad Sázavou.

Zástupce švýcarské minimalistické architektury Roger Diener se v květnu představí ve velkém sále kina Světozor. Kancelář Diener&Diener Architekten z Basileje reprezentuje jednoduchý a čitelný přístup k architektonické tvorbě. Zaměřuje se převážně na návrhy městských budov a domů s okny.

V červnu zakončí jarní část cyklu německý zástupce progresivní kanceláře Schlaich Bergermann partner (sbp) – statik Boris Reyher, a to s úvodní prezentací českého architekta Petra Teje. Oba se kromě navrhování subtilních konstrukcí věnují projektům s výtvarnými umělci. Kancelář sbp se mimo jiné podílela na několika dílech umělecké dvojice Christo a Jeanne-Claude. Petr Tej spolupracuje např. se sochařem Janem Hendrychem a je autorem několika oceňovaných lávek a mostů. Jedním z těchto návrhů je i pražská lávka HolKa, která vznikla ve dvojici s Markem Blankem.

Všichni vybraní hosté se zabývají progresivní a autorskou architekturou. Diváci sedmi inspirativních večerů budou mít možnost poznat výběr zevropské architektonické scény, od Česka, Německa, Švýcarska, až po Velkou Británii. Většina z pozvaných zároveň reprezentuje významné školy architektury a zprostředkovávají tak českému publiku isměřování voblasti vzdělávání,” říká k novému cyklu Konečně! Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku a dramaturgyně přednášek.

Akce jsou pořádaný v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny. Základní vstupné je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč.

Přednášející a jejich hosté v jarním bloku 2023:
Čt 2. 3. 19.30, Thomas Burlon /DE + Bernd Trasberger /DE + BE

| Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
Čt 13. 4. 20.00, Ivan Kroupa /CZ | CAMP Praha
Čt 4. 5. 19.30, Roger Diener /CH | kino Světozor
Čt 1. 6. 19.30, Boris Reyher /DE + Petr Tej /CZ | CAMP Praha

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

WEB: kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz

reklama
reklama
reklama