Článek

KRUH – PŘEDNÁŠKA ARCHITEKTA IVANA KROUPY

Spolek KRUH pokračuje v novém cyklu přednášek s názvem Konečně! Dubnová událost se tentokrát zaměří na českého autora Ivana Kroupu, který představí čtyřmi příběhy a velkoplošnou projekcí své realizace a projekty. Akce se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna od 19h30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP Praha.

Ivan Kroupa patří mezi výrazné autory současné české architektury. Téměř dvě dekády také působil jako pedagog, během nichž ovlivnil celou řadu studentů.„Své projekty Ivan navrhuje a přizpůsobuje vždy novým podmínkám. Každá stavba je jiná, ale v jádru je spojuje jednoduchost a práce s prostorem, světlem i přírodními materiályříká k dubnové akci nového cyklu Konečně! dramaturgyně přednášek a zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová.

Ivan Kroupa vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze, na kterou navázal zahraničními praxemi v Londýně, Paříži a Barceloně. V začátcích své tvorby na sebe upozornil autorskými rodinnými domy, které se značně lišily od tehdejší produkce architektů, a to hlavně prací s prostorem a světlem.

Nejvýznamnější realizací jeho ateliéru je Centrum současného umění DOX z roku 2008, které je příkladem úspěšné konverze nevyužitých industriálních objektů v pražských Holešovicích. Výrazný rukopis rekonstrukce budovy přispěl k jejímu zařazení do publikace Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture mezi nejvýznamnější stavby světa. Jeho dalšími počiny jsou např. tiskárna v Českých Budějovicích z roku 2001 s výrazně přiznanou heraklithovou fasádou, hemodialyzační centrum Bulovka B. Braun, urbanistické řešení Bažantnice Pražského hradu nebo spolupráce na mostu Høse v Norsku. Nejnovějším projektem ateliéru Ivana Kroupy je vyhraná architektonická soutěž na výstavbu obřadní síně v Týnci nad Sázavou. Odvážná betonová konstrukce oválného tvaru vytváří otevřený prostor pro poslední rozloučení. Pohyblivé skleněné stěny umožňují propojení s přilehlým borovým hájem.

Ivana Kroupu lze zařadit i mezi významné pedagogy. Začátkem nultých let vyučoval na Fakultě architektury ČVUT a mezi roky 2007–2021 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze jako vedoucí ateliéru Architektura II. Pro tuto školu také navrhl nové Technologické centrum UMPRUM Mikulandská. Radikální přestavba historické základní školy zásadně rozšiřuje potřebné prostory a technické vybavení uměleckých dílen a zároveň nabízí otevřené prostředí pro mezioborovou inspiraci a společenské akce.

V roce 2019 obdržel za svou práci Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury. Ivan Kroupa jako jeden z mála českých autorů získal i zahraniční ocenění Berliner Kunstpreis a také nominaci na prestižní Mies van der Rohe Award.

Přednáška architekta Ivana Kroupy se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna 2023 od 19h30 v CAMP Praha. Základní vstupné na akci je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. Další akce spolku Kruh proběhne ve čtvrtek 4. května v kině Světozor, ve které vystoupí významný švýcarských architekt Roger Diener.

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: České komory architektů

Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Hlavní partneři: FORBO FLOORING, mmcité a. s., LAUFEN CZ

Partneři: SOMFY spol. s. r.o., ARCHICAD, PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SIPRAL a. s., Wiesner-Hager, MDA Praha s. r. o., BUILDING Shutter Systems s.r.o.

Design partner přednášek: Vitra Koncept, s.r.o.

Hlavní mediální partner Kruhu: Dolce Vita

Hlavní mediální partner přednášek: EARCH.cz

Mediální partneři: Architect+, ArtMap, Artyčok.tv, CZECHDESIGN, ELLE decoration, ERA21, informuji.cz, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, STAVBA, stavbaweb.cz


Facebooková událost
ZDE

Vstupenky v síti GoOut ZDE


Více informací na
www.kruh.info

reklama
reklama
reklama