Článek Soutěž

KLADENSKÉ DIVADLO NAVŠTÍVÍ STARÁ DÁMA

Do zkrachovalého Güllenu, kdysi prosperujícího městečka, přijíždí výstřední miliardářka a obyvatelé se již nemohou dočkat, až se jejich město opět postaví na nohy. Vždyť všude, kam miliardářka zavítá, staví jesle, nemocnice, útulky a pomáhá štědrými finančními dary. Tak proč by to nyní mělo být jinak. Jenže miliardářka má své zájmy, své plány a své představy o tom, co je to spravedlnost. Jeden z Dürrenmattových nejslavnějších příběhů vypráví příběh jedné velké křivdy, příběh o lidské slabosti, alibismu a sebestřednosti.

Inscenace Městského divadla Kladno v režii Jiřího Š Hájka, který je kladenskému publiku známý nejen jako oblíbený herec, ale i jako režisér inscenací Eva tropí hlouposti či Monty Python’s Spamalot, navrací Dürrenmattův ikonický text k žánru groteskní komedie, který je mu vlastní. „Návštěva staré dámy bývá vykládána jako silné, závažné psychologické drama. Jenže Dürrenmatt svou hru napsal s notnou dávkou humoru, je v ní obsažená i určitá divadelní stylizace, řada situací je úmyslně přehnaná a Dürrenmatt pracuje také s vtipnou zkratkou ve vyprávění i v dialozích. Jeho hra je mnohem víc groteska než tragédie.“ dodává k inscenaci dramaturgyně Adéla Vondráková. Tvůrčí tým inscenace doplňují dvě vpravdě renesanční osobnosti: scénograf David Janošek, herec, loutkář, řezbář, pedagog a současný umělecký šéf Divadla S+H, a autor hudby Ivo Sedláček, který je taktéž herec, loutkář, performer a společně s kolegou z kapely P/\ST také držitel hudební Ceny divadelní kritiky 2020.

Lidskost, pánové, je dobrá pro peněženky milionářů; můj finan

potenciál mi dovoluje uspořádat svět.”

Friedrich Dürrenmatt

Původem švýcarský dramatik, prozaik a výtvarník žijící mezi lety 1921 a 1990 patří nyní již mezi klasiky moderního dramatu. Po studiu literatury a filozofie na vysoké škole v Bernu a po dvou semestrech studia v Curychu, roku 1946 školu opustil aniž by ji řádně ukončil. Rozhodl se totiž, že se bude naplno věnovat psaní. Jeho první hru Psáno jest uvedl Schauspielhaus Zürich o rok později a její uvedení vyústilo nejen ve skandál, ale také v celoživotní přátelství s Maxem Frischem. Or doku 1947 publikoval Friedrich Dürrenmatt téměř každý rok nějaké dílo – ať už např. hru Romulus Veliký (1949), detektivní romány Soudce a jeho kat (1950) a Podezření (1951) nebo hru Manželství pana Mississippi (1952). Mezinárodní uznání mu však přinesl až rok 1956, kdy byla poprvé uvedena Návštěva staré dámy v Schauspielhaus Zürich. Návštěvu staré dámy posléze uvedla řada dalších divadel a své premiéry se dočkala i roku 1958 v New Yorku na Broadway v režii Petera Brooka. Následovala řada dalších textů, včetně her Fyzikové (1962), Play Strindberg (1969) či Komplic (1973). Roku 1980 byly všechny jeho divadelní hry vydány v souborném svazku, pro který je sám autor zrevidoval. Současně se svou bohatou literární kariérou rozvíjel také kariéru výtvarníka. Věnoval se malbě, kresbě, kolážím i rytinám, navrhoval také výpravu k inscenacím svých her. První samostatné výstavy se dočkal v roce 1976.

Friedrich Dürrenmatt

Návštěva staré dámy

Překlad: Jiří Stach

Režie: Jiří Š Hájek

Dramaturgie: Adéla Vondráková

Výprava: David Janošek

Hudba: Ivo Sedláček

Hrají: Zuzana Mixová, Miroslav Večerka, Jan Krafka, Jaroslav Slánský, Michael Vykus, Tomáš V. Hron, Anna Polcrová, Hana Doulová, Jakub Hubert, Ondřej Novák, Michal Kuboušek, Kryštof Dvořáček, Jiří Perůtka, David Bosh, Zuzana Fricová, Fedor Šamulka, Milan Pešička, Milan Soukup

Premiéra:

4. června 2022 od 19:00 v hlavním sále Městského divadla Kladno

Nejbližší reprízy:

6. června, 16. června

www.divadlokladno.cz

Soutěž

Ve čtvrtek 2.6. můžete soutěžit o dva vstupy na představení (19.6.).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama