Článek

KELTSKÁ HUDBA V PRAZE

Keltská hudba pro 21. století. Do Prahy přijedou Brìghde Chaimbeul a John Francis Flynn.

Skotské dudy, harmonika i syntezátory – v hudbě irského folkaře Johna Francise Flynna i skotské skladatelky a hráčky na dudy Brìghde Chaimbeul se potkávají tradiční melodie a postupy jejich rodných zemí s inovativními přístupy a citem dnešní doby. Flynn a Chaimbeul se představí exkluzivně v jeden večer ve vršovickém prostoru Vzlet 22. dubna.

Irsko a jeho mýty jsou v našich představách často plné zelených kopců, obrů a svatých. John Francis Flynn si s touto vizí pohrává na svém loňském albu Look Over The Water, See The Sky, když se inspiruje starými příběhy a folklorem. Temné a surrealistické fantazie tu rozpracovává do osmi skladeb, které různým způsobem dekonstruují tradiční písně. Jednou Flynn zpomaluje tempo, jindy přidá dechy anebo propojí akustický zvuk se syntetickou elektronikou. Experimentální folk se na druhé nahrávce irského hudebníka stává nástrojem ke zkoumání emocí i meditací nad významem vlastního kulturního dědictví. Ve Vzletu nahrávku představí s kapelou.

Brìghde Chaimbeul si k nahrávání své loňské desky Carry Them With Us vzala na pomoc skotské dudy, nejsou jí ale cizí ani ty klasické. Její hudba čerpá z gaelského jazyka a s ním spojených tradicích, za pomoci původních nástrojů ji ale posouvá až k hranicím dronu nebo trancu. Šestadvacetiletá skladatelka už spolupracovala s různými žánrovými kolegy, jako jsou Aidan O’Rourke, Radie Peat z kapely Lankum nebo Colin Stetson a na své poslední album si ji přizvala i popová vizionářka Caroline Polachek.

Koncert Johna Francise Flynna a Brìghde Chaimbeul pořádají Heartnoize a Vzlet ve spolupráci s Earth Music v pondělí 22. dubna od 19:30. 

Vstupenky na akce koupíte na www.vzlet.cz nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou.   

–––     

Vzlet – kulturní centrum Prahy otevřely v roce 2021 tři pražské kulturní organizace – Divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. Sto let starý sokolský biograf tak po desítkách let opět pulzuje životem. Do Vzletu můžete vyrazit za divadlem, hudbou, výstavou, vzdělávacími programy nebo si zatančit na plese.     

www.vzlet.cz     

reklama
reklama
reklama