Článek Soutěž

KARAOKE BLUES – NOVÝ FILM AKIHO KAURISMÄKIHO

Svérázná komedie finské filmové legendy Karaoke blues se představuje v traileru

Finský režisér Aki Kaursmäki je ojedinělou postavou na poli evropské kinematografie. Jeho filmy oplývající poetikou zaplivaných putyk, rozbitých půlitrů a dělnických čtvrtí dokázali okouzlit diváky po celém světě. Jeho novinka Karaoke blues měla svou světovou premiéru na festivalu v Cannes, kde okouzlila místní, mnohdy značně cynické, publikum. Pomyslná čtvrtá část jeho Helsinské trilogie z prostředí pracující třídy z devadesátých let (Děvče ze sirkárny) sleduje nepravděpodobnou love story mezi ženou Ansou, jež se nebojí vzepřít každodennímu bezpráví, a dělníkem Holappou, jehož roztržitost mu přináší časté problémy. Kaurismäkiho typickým dead-pan humorem prosycenou romanci uvede do kin společnost Aerofilms již 16. listopadu. 


Láska k filmu i humoru

„Rozhodl jsem se natočit příběh o tématech, díky nimž by lidstvo mohlo mít budoucnost: o touze po lásce, solidaritě, naději a úctě k ostatním lidem, přírodě a všemu živému i mrtvému,“ říká o své možná trochu netradiční žánrové volbě šestašedesátiletý finský režisér. „S podmínkou, že si to toto téma zaslouží,“ dodává vzápětí. 

Z filmu prosyceného něžným humorem čiší Kaurismäkiho láska k filmovému médiu. „V tomto filmu nenuceně smekám svůj příliš malý klobouk před svými ikonami – Bressonem, Ozuem a Chaplinem,“ komentuje mnohočetné popkulturní narážky.  S humorem sobě vlastním však neotálí dodat: „A tak jsem za toto případné katastrofální selhání zodpovědný výhradně já sám.“

Nadšení střídá nadšení

Film měl svou světovou premiéru na Filmovém festivalu v Cannes, odkud si odnesl Cenu za režii a též se umístil na prvním místě v prestižním novinářském hodnocení, tzv. jury grid.Média nešetří chválou, „ryzí a okouzlující lovestory ,“ zní z úst magazínu Awards Watch. Deadline mluví jako o „naprostém festivalovém klenotu,“ Guardian zas jako o „neskutečně zábavné feel-good komedii v rytmu rock ‚n‘ rollu.“ Mezinárodní novinářská asociace FIPRESCI pak udělila Karaoke blues cenu za Nejlepší film roku. 

Film se s velkým úspěchem představil v předpremiéře publiku na Mezinárodním filmovém festival v Karlových Varech, kde sbíral nadšené ohlasy kritiků I diváků, kteří mu udělují velice vysoké hodnocení 84% na filmové databázi ČSFD. 

Popové blues

Film přijede na předpremiéru představit finská kapela duo Maustetytöt, jež se ve filmu objevuje. Duo, které tvoří Anna a Kaisa Karjalainenovy a jehož hudba je postavena na kytaře, klávesách a drum machine vypráví příběhy o práci i nezaměstnanosti, současné nouzi i hojnosti a o vyrůstání ve Finsku. Kapela vydala dvě alba, získala si oblibu u posluchačů i kritiků a překonala rekordy v prodejích i žebříčcích. 

Koncert spolu s projekcí filmu se uskuteční 14. listopadu v Kině Přítomnost. 

https://www.aerofilms.cz/karaoke-blues

Soutěž

V úterý 14.11. můžete soutěžit o dva vstupy na film ( 16.11., Bio Oko Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama