Článek Soutěž

FESTIVAL ŽONGLOBALIZACE V PLZNI

V Borském parku vyroste v květnu cirkusové Šapitó

Již 12. ročník festivalu nového cirkusu Žonglobalizace oživí v termínu 16.-22. 5. celou Plzeň.  Po dvou předchozích ročnících poznamenaných pandemií covidu se ředitel festivalu Jiří Misař těší na velké změny: “Největší letošní novinkou a lákadlem je určitě pravé cirkusové šapitó, které se na festivalový týden zabydlí v Borském parku. Program jsme pečlivě vybírali, aby byl pro diváky atraktivní a připravili jsme i speciální představení pro školy. Určitě bych chtěl plzeňany pozvat na špičku českého nového cirkusu Losers Cirque Company s jejich novinkou Konkurz, poprvé v Česku představíme i kvarteto německých umělců s jejich dechberoucím propojením nového cirkusu a výtvarna Galleria Secchia.” Díky spolupráci s Plzeňskými dopravními podniky zahájí 16. 5. festival atraktivní jízda cirkusovou tramvají, kterou se budou moci diváci zdarma svézt na trase U Synagogy-Slovany a ve vybraných časech shlédnout u konečné zastávky Slovany cirkusový kabaret. Týden nového cirkusu vyvrcholí o víkendu 21.–22. 5. V Borském parku množstvím otevřených workshopů a představení pro širokou veřejnost. Záštitu nad 12.ročníkem festivalu převzal ministr kultury pan Mgr. Martin Baxa.

Tématem letošního ročníku je “No limits” – v překladu bez limitů.  Dramaturgie bourá mantinely jednotlivých disciplín a organicky se navzájem prolíná s dalšími způsoby uměleckého vyjádření. Diváci se tak budou moci setkat s novým cirkusem a výtvarným uměním, hudbou, tancem a digitálními technologiemi. Nový cirkus nezná hranice, boří limity. Poslední dva roky jsme si všichni vyzkoušeli různá omezení a restrikce –  právě téma spojení, prolínání a osvobození se od definovaných „škatulek“ nabídne divákům komplexní umělecký zážitek. 

Programové novinky

Šapitó v Borském parku 17.-22.5.

Ano, je to tak. Poprvé v historii festivalu budete moci nový cirkus zažít pod střechou šapitó! Všechna letošní představení se odehrají právě zde! Aby si diváci představení užili s kompletní atmosférou, už od středy na ně bude čekat hned u šapitó také náš bar „U zlomené kuželky“ a růžová chill zóna. Vstupenky na jednotlivá představení v předprodeji na goout.net nebo na místě

Představení a workshopy pro školy

Nový cirkus je skvělým a moderním nástrojem ve vzdělávání –  a to nejen během hodin tělocviku. Edukativní rozměr nového cirkusu chceme školám přiblížit nabídkou zvýhodněných představeních pro děti v šapitó a specializovaných workshopů v našem cirkusovém centru Cirkulárium.

Program:

PONDĚLÍ 16.5.

Cirkusová tramvaj a Minikabaret | Žongléros Ansámbl

15:00 | Nám. Milady Horákové – U Synagogy 

Račte vstoupit, dámové a pány, smát se a hlasitě povzbuzovat v naší cirkusové tramvaji do-vo-le-no. Na sedadlech, u madel i na schodišti ve voze potkáte žongléry, akrobaty i další performery, kteří vás společně vypraví na celotýdenní festivalovou jízdu.

Přidejte se v pondělí 16. 5. na náš zábavný a barevný výlet kdykoliv mezi 15. a 18. hodinou. Speciální Žonglobalizační tramvaj budete moci potkat na trase od zastávky „U synagogy“ a za doprovodu cirkusových kousků vás električka dopraví až na konečnou zastávku Nám. M. Horákové. Zde u Kafe Smetanka rozehrají svůj pestrý Minikabaret Žongléros Ansámbl. A to hned ve dvou kolech. 

Vstup do tramvaje je zdarma (není třeba si kupovat jízdenku ani vlastnit Plzeňskou kartu).

Minikabaret je také zdarma, účinkující můžete podpořit příspěvkem „do klobouku“.

JÍZDNÍ ŘÁD

Odjezd Slovany (Nám. Milady Horákové)

15:00 | 16:30 

Odjezd U Synagogy

15:30 | 17:00 

Minikabaret u Kafe Smetanka

16:00 | 17:30

Účinkují členové  Žongléros Ansámbl

Vstupné „do klobouku“

ÚTERÝ 17.5.

Cirkus do škol

10:00 – 13:00 | Cirkulárium | Žongléros Ansámbl

Tak trochu jiný tělocvik? Třídnická hodina s přesahem? Pohyb bez vítězů a poražených? Pojďte se podívat, co všechno dokáže nový cirkus ve vašich hodinách.

Úterní dopoledne je věnované možnostem nového cirkusu ve školách.

Chcete vidět praktickou ukázku toho, jak lze nový cirkus využít pro práci s vnitřním prožitkem, skupinovou dynamikou nebo jako nástroj pro rozvoj komunikace ve třídě?

V tom případě vás jako diváky zveme na ukázkový 90 minutový workshop 17.5. od 10 hodin v Cirkuláriu. 

Pokud Vás nový cirkus a naše aktivity lákají natolik, že byste do Cirkulária v ten samý den rádi dorazili i se svými žáky a celý workshop zažili společně, nabízíme workshop jedné třídě/skupině v čase od 12:00 do 13:30 zdarma. Registraci proveďte prosím na e-mail info@cirkularum.cz, uveďte předmět Cirkus do škol

Vstupné s registrací zdarma

Den otevřených dveří v Cirkuláriu

15:00 – 18:00 | Cirkulárium | Žongléros Ansámbl

Přijďte objevit industriální prostory Cirkulária. A třeba si rovnou něco vyzkoušejte! Unikátní tréninkový prostor v centru Plzně nabízí zázemí pro vzdušnou akrobacii, párovou akrobacii a mnoho dalších novocirkusových discplín.

Vstupné „do klobouku“

STŘEDA 18.5.

Hvězdář (představení pro školy)

09:00 | Šapitó v Borském Parku | Žongléros Ansámbl

Poetické novocirkusové představení pro nejmenší vás zavede na magickou vesmírnou cestu po hvězdách. Ale pozor na neuvážená přání. Strážce hvězdného nebe Hvězdář totiž nestrpí, aby bylo takové přání vysloveno bez následků. A co se stane, když ve vzteku vyletí z úst malé Nadii? Hvězdář pošle Nadie z noční oblohy Hvězdu, která každé takové přání vyplní. Nadiu čeká bláznivá cesta po planetách a galaxiích. Zažije nebezpečí, překoná nástrahy a objeví i sílu přátelství. A jen dobré srdce jí nakonec pomůže dostat se zpět domů.

Divadelní představení propojuje novocirkusové disciplíny jako je vzdušná akrobacie, jízda na jednokolce nebo hooping s mluveným slovem i poezií.

Objednávku představení pro vaši školu prosím zašlete na info@zonglobalizace.cz, předmět Hvězdář. Představení je vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Vstupné: Cena: 120 Kč za žáka

Vpřed

19:00 | Šapitó v Borském Parku | Žongléros Ansámbl

Za úspěchem, za sny. Za tím, po čem toužíme! Teď. Se slevou. Magický cirkusový zážitek a živá hudba Emy Brabcové (Khoiba) vám vyvolá husí kůži.

Představení inspirované optickou básní Václava Havla VPŘED se v jedinečné komice zaměřuje na nezastavitelné tempo společnosti a konzumu. Snažíme se všechno zažít, stihnout a vlastnit. To co má on, chci i já. Na cestě za vytouženým cílem se ale setkáváme s překážkami. Jsou to lidé okolo nás, jsme to my sami. Je vůbec nějaký cíl? A co se stane, když zastavíme? 

Představení kombinuje skupinovou akrobacii, teeterboard, fyzické divadlo a… nákupní vozík. Vpřed je třetím celovečerním představením z dílny Žongléros Ansámbl, tentokrát ve spolupráci s dechberoucí, živě produkovanou hudbou a zpěvem Emy Brabcové. Představení vzniklo pod uměleckou supervizí Markéty Vacovské.

vstupné 150-250 Kč, předprodej na www.goout.net

ČTVRTEK 19.5.

Cirkusová pedagogika vol. 3

09:00 – 15:00 | Cirkulárium | Cirqueon

Již třetí ročník cirkusové pedagogiky s lektory z pražského centra pro nový cirkus CIRQUEONu Katkou Klusákovou a Adamem Jarchovským.

Cirkusová pedagogika – pohybová gramotnost s cirkusem

Cirkusová umění se v rukou pedagogů stávají efektivním nástrojem pro naplnění celé řady pedagogických cílů. Tento workshop bude zaměřen na přístupy, které cirkusová pedagogika používá k systematickému rozvoj pohybové gramotnosti. Pohybová gramotnost se stala klíčovým prvkem ve vzdělávání a je považována za kritický element v rozvoji a udržení pohybově aktivního životního stylu.

Workshop bude praktický a účastníci si budou moci osvojit mnoho konkrétních technik a způsobů práce cirkusové pedagogiky. Je koncipován tak, aby byl přínosný všem nehledě na předchozí zkušenosti.

Vstupné: 400 Kč, nutná registrace na www.zonglobalizace.cz

Galleria Secchia

19:00 | Šapitó v Borském Parku | Upside Down Orchestra (DE)

V Galleria Secchia se diváci stávají svědky tvorby interdisciplinárního uměleckého díla:

Tři akrobaté rozechvívají jeviště svými stojkami, obraty a skoky, Antonino Secchia doprovází a doplňuje představení svými autorskými hudebními kompozicemi a improvizací.

V průběhu novocirkusové inscenace však vzniká i dílo výtvarné. Co vznikne snoubením těchto světů? To se divákovi odhaluje až ve finále.

O souboru Upside Down Orchestra

Německý Upside Down Orchestra neboli zkráceně UDO je kolektiv lidí, kteří spojují různá umění v jedné novocirkusové company. Při založení kolektivu v roce 2021 jsme se poprvé sešli na mezinárodní kulturní akci MišMaš, kterou pořádalo naše rodné město Regensburg (Německo). Během procesu tvorby jsme si uvědomili, že nás spolupráce baví natolik, že jsme se rozhodli toto spojení rozvinout.

Vstupné 150-250 Kč, předprodej na www.goout.net

PÁTEK 20.5.

Kulatý stůl: Cirkus v kraji, na okraji? vol. 2

10:00 – 17:00 | Cirkulárium

Kulatý stůl pro zástupce regionálních novocirkusových organizací (případně aktivních jedinců v regionu, které nezastřešuje organizace) na téma pozice nového cirkusu v regionech. Jaké výzvy a příležitosti stojí před novým cirkusem “mimo centrum”? Jak lze rozvíjet vlastní uměleckou činnost mimo Prahu?  Jak jsou organizace financovány –  kde hledat prostředky a jak stabilizovat činnost v nestabilní době. Kulatý stůl navazuje na 1. setkání v rámci Žonglobalizace 2021. Hlavním cílem setkání bude  sdílení dobré praxe a vzájemný networking.

Součástí setkání bude workshop s odborným lektorem: “A proč o nás nikdo neví?” na téma propagace a PR nejen sociálních sítích.

Akce je zdarma, ale je nutná předchozí registrace na emailu irena@zongleros.cz

Konkurz

19:00 | Šapitó v Borském Parku | Losers Cirque Company

Akrobatická show pestrá jako vylhaný životopis. Losers Cirque Company uvádí inscenaci Konkurz, ve kterém o vítězi rozhodnou sami diváci.

“My se vám ozveme!” Věta, kterou alespoň jednou v životě slyšel každý. Dnes zazní znovu. Skutečně se ozvou ale jen jednomu z uchazečů, kteří se vyzbrojeni vyladěnými “CVčky” právě pouští do boje o… O co? Záleží na tom vůbec? Budoucí vítěz teď musí odložit své pravé já, servítky a sebeúctu a dokázat, že je nejlepší. Nebo to alespoň předstírat lépe než ostatní. Uspět ve hře bez jasných pravidel rozhodně nebude snadné. Kdo přísné porotě předloží nejopojnější koktejl z talentu, přetvářky a ostrých loktů?

Vstupné 200-360 Kč, předprodej na www.goout.net

SOBOTA 21.5.

13:00 – 23:59 | Borský park

zdarma

Celý den plný cirkusu opět v krásném prostředí Borského parku. Čekají nás workshopy pro začátečníky i masterclass pro pokročilé, slackline zóna i další doprovodný program.

Neviditelný Cirkus

15:00 | Šapitó v Borském Parku | Sacra Circus

Dva herci, jeden paravan a Vaše představivost. 

Cirkusová galashow

18:00 | Šapitó v Borském Parku | Žongléros Ansámbl a hosté

Camera Obscura

20:30 | Šapitó v Borském Parku | Žongléros Ansámbl

Pozorujeme svět okolo nás, nebo vidíme jen to, co sami chceme? A kdo sleduje nás… Světelně akrobatická show.

21:30-23:59 DJ silent party

NEDĚLE 22.5.

11:00-15:00 vstup zdarma

Tento den bude zaměřený na ty nejmenší diváky. Workshopy budou speciálně přizpůsobené pro děti, rodiče s dětmi si pak budou moci vyzkoušet společné cirkusení pří acroyoze, žonglování nebo vzdušné akrobacii.

Dopisy Smolíčkovi (3+)

11:00 | Šapitó v Borském Parku | FysioART

Příběh malého kluka, který tráví každý rok prázdniny v chaloupce u jelena. 

Hmyzí hotel bzzz (0+)

13:30 | Šapitó v Borském Parku | FysioART

Divadelní výprava v česko-německé koprodukci za malinkatými, v přírodě sotva viditelnými, zvířátky je určena nejmladším divákům a jejich průvodcům.

Festival se koná za finanční podpory města Plzně, Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně a městského obvodu Plzeň 3 a za podpory PMDP a.s., Johan z.ú., Dragon print a Image Pro.

Záštitu nad 12.ročníkem festivalu Žonglobalizace převzal ministr kultury pan Mgr. Martin Baxa.

Něco málo o Žongléros Ansámbl, z.s.

Od založení spolku došlo k výraznému uměleckému i organizačnímu posunu směrem k většímu důrazu na vlastní autorskou uměleckou tvorbu a transformaci festivalu Žonglobalizace z „odpoledne pro děti a rodiče“ k několikadennímu festivalu se zahraničními umělci a originálním programem. Právě vznik festivalu tzv. „odspodu“, který vznikl jako aktivita malé komunity nadšenců si i po 12 letech udržuje přátelskou a otevřenou atmosféru, kterou vítají zahraniční i čeští novocirkusoví profesionálové.

Spolek Žongléros Ansámbl je jediná organizace na území města Plzně a v Plzeňském kraji, která se dlouhodobě věnuje popularizaci nového cirkusu, vytváří vlastní uměleckou činnost a seznamuje veřejnost s tímto specifickým druhem umění otevřenými kurzy, workshopy a dalšími aktivitami. Nový cirkus je specifickým žánrem performativního umění, které kombinuje artistní výkony na hranici fyzických možností a klasickou divadelní naraci. Za 11 let existence spolku se podařilo v Plzni vybudovat centrum nového cirkusu Cirkulárium, jehož dveřmi prošly stovky kurzistů od nejmenších dětí po dospělé a vybudovat umělecký soubor, který spolupracuje s profesionálními choreografy a lektory.

www.zonglobalizace.cz

www.zongleros.cz

Soutěž

V pátek 13.5. můžete soutěžit o dva vstupy na představení Galleria Secchia od německé company Upside Down Orchestra (čtvrtek 19.5.od 19 hodin Šapitó v Borském Parku, Plzeň).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama