Článek Rozhovor

FESTIVAL ZLATÝ VOČI

27. mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize

Letošní Zlatý Voči se uskuteční 9. a 10. září. Prostory pro konání 27. ročníku festivalu poskytne Kino Kavalírka. Tématem je VIRÁŽ, termín označující monochromatické barevné tónování filmového pásu – kromě vizuálního důrazu na barevnost a kreativitu filmové matérie bude však pro letošní ročník důležitá také reflexe filmové zkušenosti s érou definovanou virovou nákazou. Stejně jako v minulých letech nabízí festival kromě filmového programu složeného z nejnovějších snímků studentů teorie audiovize z Česka i zahraničí také pestrý off-program, jehož součástí je nejen hudba, ale například i výstava.

FILMY

Filmová náplň festivalu se skládá celkem ze šesti sekcí. Ve čtyřech z nich budou k vidění zahraniční filmy. Sekce Camera Obscura představí osm snímků, které diváky provedou temnými zákoutími lidské mysli a světa (možná i nejen toho našeho). Témata jako izolace, krize komunikace a chybějící intimity, která jsou typická pro uplynulé roky, se odrážejí ve snímcích sekce Distance→Blízkost. Otázky sexuality, identity a genderu řeší filmy ze sekce Supernova. Domácí tvorba je rozdělena do dvou sekcí, jejichž názvy a koncept přetrvaly z minulého ročníku. První z nich, s názvem HOMIES, se zaměřuje výhradně na filmy mladých českých tvůrců, sekce audiovizuálních esejí pak obsahuje projekty, které vytvořili pražští a brněnští studenti pod vedením Jiřího Angera. Festival zakončí poslední, nesoutěžní sekce Far Out, ve které představíme ty nejpodivnější a nejbizarnější projekty, které nám letos tvůrci zaslali.

POROTA

Soutěžní snímky bude hodnotit odborná porota, do které pozvání přijali dokumentaristka Adéla Komrzý, absolventka KFS Veronika Hanáková a ředitel kultovního žižkovského kina Aero Jiří Flígl. Filmy soutěží o ceny v celkem pěti kategoriích – nejlepší experiment, nejlepší dokument, nejlepší audiovizuální esej, divácká cena a nakonec samozřejmě hlavní cena festivalu.

DEBATY

Na festivalu proběhnou celkem dvě debaty, které odlišným způsobem reflektují uplynulé pandemické období. Tématem první z nich jsou PROMĚNY PANDEMICKÉHO OBRAZU. Režisér a scénárista Adam Sedlák, kameraman Martin Douba a kurátorka Sandra Baborovská se budou bavit o estetice audiovizuálních a intermediálních formátů, které se objevily či získaly nový rozměr v éře lockdownu. Úlohy moderátora se ujme Jiří Anger.

Debata druhého festivalového dne nese název REALITY-TV A COVIDOVÝ BINGE-WATCHING. Socioložka a vysokoškolská pedagožka Irena Reifová, novinářka a režisérka dokumentárních filmů Apolena Rychlíková, umělkyně Liza Nagibina a filmová historička Šárka Gmiterková se v ní budou věnovat divácké recepci reality shows v průběhu pandemie. Moderátorkou debaty bude vedoucí televizní a rozhlasové sekce na Katedře divadelních a filmových studií FF UP Olomouc Jana Jedličková, jejíž hlavní specializací jsou trendy v televizním vysílání.

OFF-PROGRAM

Součástí festivalu bude již tradičně hudební program, letos jsou na každý z večerů připravena dvě vystoupení. První večer odstartuje šestičlenná kapela Jajáda, těšit se můžete na jejich vlastní písně, ve kterých kombinují rock s diskem, blues a dalšími styly. Do pozdních nočních hodin pak bude pokračovat set DJ Deleuze, kterého si jistě pamatují návštěvníci minulých ročníků.

Druhý den vystoupí pražská kapela STAYJ, která vás překvapí písněmi kombinujícími indierock, pop a jazz. Festival zakončí unikátní DJ duo Pudovkinova Máma.

Po oba festivalové dny bude probíhat také výstava. Ta se zaměří na fiktivní svět Zbuling vytvořený Skuliakem Maniakem, který na minulém ročníku představil svou hudbu. Výstava vás provede propracovanými ilustracemi a ukázkami Zbulingské architektury.

V sobotu 10. září budou mít návštěvníci festivalu rovněž možnost vyzkoušet si konzoli Nintendo Virtual Boy, která je součástí sbírky Herního archivu. Vojtěch Straka, vedoucí Herního archivu a spolku Herní historie, nabídne krátkou přednášku o počátcích média virtuální reality v 90. letech.

Akci pořádají studenti Katedry filmových studií Univerzity Karlovy v Praze. Veškerý program je otevřen široké veřejnosti.

Vstupné je dobrovolné.

Více informací naleznete na: www.zlatyvoci.cz, facebok.com/zlatyvoci a na https://www.instagram.com/zlaty_voci/

Kontakt pro média: press@zlatyvoci.cz + 420 725 778 841

Místo konání:

Kino Kavalírka

Plzeňská 2576/210

150 00, Praha 5

Kontakt na festival: produkce@zlatyvoci.cz

Rozhovor

7.9.2022 17:00

O festivalu Zlatý voči si na Radiu 1 budeme povídat s Nikolou Micajovou a Jáchymem Šidlákem.

reklama
reklama
reklama