Článek Rozhovor

NA FESTIVALU PRAGUE SOUNDS ZAHRAJE NILS FRAHM NEBO DAN BÁRTA

Festival Prague Sounds začíná. Nils Frahm zahraje speciální Music for Prague, Laura Mvula a Dan Bárta zvou na synth-popovou party a Jiřímu Stivínovi popřejí původní členové Pražského výběru

Mezinárodní hudební festival Prague Sounds, dříve známý jako Struny podzimu, odstartuje již 23. října. Do 24. listopadu nabídne osm originálních hudebních večerů. Praha se dočká několika premiér i jedinečných setkání. 

Festival zahájí 23. října ve Velkém sálu Lucerny pražská premiéra amerického ansámblu Snarky Puppy, jež získává ocenění v kategoriích od jazzu po R&B. Na turné vyráží ověnčen loňskou Grammy za album Live at the Royal Albert Hall. Charismatická britská zpěvačka Laura Mvula se 16. listopadu v Roxy představí v neokoukané hudební podobě a se zbrusu novým repertoárem z ceněného alba Pink Noise. Na něm znovuobjevuje synth-pop 80. let, který posouvá do soudobého uměleckého žánru. „Na groove koncertu naváže jam, který podtrhne bezprostřední atmosféru této party. Jeho protagonisty totiž budou Dan Bárta, En.dru a berlínský Ricoloop,“ říká ředitel festivalu Marek Vrabec. Exkluzivní hudební set nazvaný Music for Prague připravil na 24. listopadu do Fora Karlín německý skladatel a klávesista Nils Frahm. Živá vystoupení této hvězdy elektronické scény působí jako hudební alchymie, a to nejen díky smyčkování basových linek a beatů v reálném čase, ale především díky ladnému a suverénnímu pohybu uprostřed rozsáhlého arsenálu kláves – od harmonia přes toy piano, Rhodes, elektrické klávesy až po křídlo Steinway.

Legenda domácí hudební scény Jiří Stivín oslaví svoje osmé kulatiny 19. listopadu v Rudolfinu jak jinak než improvizací. Přesto tento slavnostní večer dostává základní obrysy. „Mám velkou radost, že si s Jiřím Stivínem přijdou zahrát a zazpívat další osobnosti české hudby. Po mnoha letech se při této příležitosti setkají také členové původního Pražského výběru Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Ondřej Soukup a popřát přijde i Jiří Suchý,“ těší se Vrabec.

Mandolínový virtuos, zpěvák a skladatel Chris Thile zavítá 24. října do La Fabriky se svým intimním sólovým recitálem, v němž zazní bluegrass, blues ale i sonáty a partity J. S. Bacha. Festivalová premiéra čeká na berlínské průkopníky akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kteří zahrají 1. listopadu v Dox+ v rozšířeném desetičlenném obsazení. O den později se ve Velkém sálu Lucerny představí ikonické jazzové kvarteto ve složení Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian McBride – Brian Blade. Společně začínali svoje hvězdné kariéry v první polovině 90. let a jejich opětovné setkání po dlouhé odmlce je splněným snem jazzofilů. Další festivalový koncert hostí 13. listopadu La Fabrika, kde bubeník Makaya McCraven přezdívaný „beat scientist“ představí v české premiéře svůj organický mix jazzu, hip hopu a avantgardy. Další informace a vstupenky jsou k dispozici na webu.

Prague Sounds

23. 10. – 24. 11. 2022

začátky koncertů ve 20.00 hod.

23. 10. 2022

Lucerna, Velký sál

Snarky Puppy

(Předkapela: Malika Tirolien)

24. 10. 2022

La Fabrika

Chris Thile

1. 11. 2022

Dox+

Brandt Brauer Frick Ensemble

2. 11. 2022

Lucerna, Velký sál

Redman-Mehldau-McBride-Blade: A MoodSwing Reunion

13. 11. 2022

La Fabrika

Makaya McCraven

16. 11. 2022

Roxy

Laura Mvula: The Pink Noise 

19. 11. 2022

Rudolfinum

Jiří Stivín 80*

24. 11. 2022

Forum Karlín

Nils Frahm: Music for Prague 

Podrobné informace k festivalovým koncertům jsou k dispozici na www.praguesounds.cz   

Rozhovor

19.10.2022 17:00
Ve středu 19. října si v 17 hodin budeme povídat o festivalu Prague Sounds. Naším hostem bude ředitel festivalu Marek Vrabec.
reklama
reklama
reklama