Již počtvrté proběhne v Praze festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022
V pátek 23. a v sobotu 24. září se v Praze koná festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022. Čtvrtý ročník hudebního festivalu proběhne v Divadle X10 v Charvátově ulici v Praze 1 a představí zavedené i nové umělce současné alternativní hudební scény. Kromě hudby připravili pořadatelé i výstavu obrazů a fotografií, během festivalu bude také křest CD. Festival Space X začíná každý den od 17,30. Součástí vstupného je zdarma CD elektronického projektu Night Note – Future Look Back od vydavatelství Blue Lizard (Bluelizard.bandcamp.com).
A na co se posluchači a návštěvníci jednotlivých programů mohou těšit?
HLAVNÍ UDÁLOSTÍ FESTIVALU SPACE X 2022:
Rick Cox (USA) / David Kollar (SK) / Paolo Raineri (IT)
Tou bude jistě vystoupení slovenského, ve světě etablovaného kytaristy a hudebního skladatele Davida Kollara s americkým hudebníkem Rickem Coxem, známým ze spolupráce s legendárním americkým umělcem a trumpetistou Jonem Hassellem. Duo doplní italský trumpetista Paolo Raineri. V této mezinárodní sestavě představí společně mystickou a jedinečnou fúzi komponované a improvizované, klasické a digitální, východní a západní hudby.
David Kollar je respektovaný zejména díky bravurní hře na kytaru, díky níž spolupracoval s hudebníky, jako jsou Pat Mastelotto, Arve Henriksen, Fennesz, Erik Truffaz, Steven Wilson či například Trey Gunn. Za pozornost stojí jeho filmové soundtracky i sólové nahrávky. Jeho kompozice jsou originálními hudebními kolážemi založenými na citlivém využívání intersonických vztahů, širokých škálách zvukového koloritu a vrstvení hudebních ploch. Je laureátem národní ceny Slunce v síti za filmovou hudbu, ceny za přínos do slovenské hudby a několik z jeho projektů získalo ocenění Album roku. Amerického kytaristu Ricka Coxe tvorba slovenského mladého hudebníka oslovila natolik, že ho letos pozval k sobě do Los Angeles. V rámci tohoto setkání nahrávali i se světoznámým skladatelem filmové hudby Thomasem Newmanem (autor hudby k filmům Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Hledá se Nemo, Skyfall, Spectre či Americká krása). Paolo Raineri zpracovává signál své trubky v reálném čase a přispívá k tvorbě éterických zvuků z jiného světa. S Davidem Kollarem spolupracuje již od roku 2015 a setkali se například v projektu KoMaRa s americkým bubeníkem Patem Mastelottem z kapely King Crimson.
Michal Rataj / Oskar Török
Duo zkoumající imaginární krajinu tajemných zvuků nacházející se mezi evropským jazzem, ambientem a akusmatickou hudbou. Jejich kompozice v reálném čase působí jako putování ztichlou, zasněženou krajinou, kde chvílemi zavládne takové ticho, že zaslechnete hudbu i sfér a tep Země. Na festivalu pokřtí své nové CD Letters from Sounds.
Tara Fuki
„Hudba z pavoučích vláken země snů tiše rozplétá melancholický eros krajiny… v něm odkrývá hlasy, které konejší…“
Respektované duo zpívajících violoncellistek, které tvoří Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz. Ve své hudbě i textech se nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. Na festivalu představí své poslední album Motyle. Od svého vzniku slaví Tara Fuki koncertní úspěchy po celé Evropě, ale i ve Středni Americe či v severní Africe. Za svou hudbu obdržely ocenění České hudební akademie v kategoriích Alternativní hudba-World music a Objev roku (2001) a v kategorii World music (2007). V roce 2007 vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu WOMEX ve španělské Seville.
Tomáš Mutina
Slovenský hudební producent si pohrává s různými styly – od klubové elektroniky přes industriál až po ambient a experimentální hudbu. Mutina je fanoušek syntezátorů, výchozím zdrojem jeho zvukového arzenálu je modulární syntezátor. V posledních letech často spolupracuje s kytaristou Davidem Kollarem.
Vladivojna TEPE A ZÁŘÍ
Vladivojna La Chia na koncertě vystoupí se svou novou kapelou TEPE A ZÁŘÍ, pro kterou vymyslela své žánrové zařazení – elektromantika. V repertoáru zazní vedle nejnovějšího alba Tam v hluboké tmě tepe a září také několik starších skladeb v čerstvém hávu. TEPE a ZÁŘÍ jsou: Vladivojna La Chia – zpěv, kytara; Karolína Šustová – klávesy, zpěv; Jan Horváth – elektronické bicí a Tereza Čepková – basa, zpěv.
Milli Janatková / Jan Linhart
„Milli exceluje bohatou paletou barev s hlubokým ponorem do lidské emocionality. Lidsky opravdová tvorba,“ tak charakterizuje hudební server Jazzport.cz osobitou umělkyni propojující žánry a umělecké obory Milli Janatkovou. Vedle malby a grafiky se věnuje improvizaci a skladbě, vokální tvorbě, hře na kytaru, bicí a perkuse. Desátým rokem tvoří sólová interaktivní představení. Její tvorba vyjadřuje úctu k předkům a otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie. Na festivalu zahraje v doprovodu bubeníka Jana Linharta.
Tellemarkk (Pavel Hrubý / Dorota Barová / Tomáš Reindl)
Nadžánrové trio hudebních osobností české alternativní scény vzniklo z čisté radosti spontánně tvořit hudbu bez hranic, která využívá barev různých evropských i mimoevropských nástrojů, jejich neobvyklých kombinací, elektroniky a hlasu.
Štěpán Axman / Awali
Klidná world music s nádechem blues. Cigarbox guitar, piano a zpěv. Štěpán Axman rád říká, že jeho cestou je skrze hudbu nechat znít podstatu. Záměrně se při opracovávání svých skladeb vyhýbá všemu, co je z tohoto hlediska navíc, jakémukoliv krášlení, odvádění pozornosti od naladění na nás samotné. Aby zůstala jen naprosto základní esence hudby, která přitom rezonuje s něčím prastarým v nás.
Ondřej Mrázek / Jan Faix
Autoři představí ze své aktuální desky Zákaz vyvádění (pandemické halucinace) básnivé texty přednášené sugestivním hlasem ve hvězdném vesmíru tónů a šumů elektronického zaklínání valící se nezadržitelně časoprostorem.
Kora et le Mechanix
Kora et le Mechanix se více než dvacet let věnují ambientní a experimentální elektronické hudbě. Minimalistický maximalismus. Notebook jako hudební nástroj. Hudebně spřízněno s Biosphere, Fenneszem, Philipem Jeckem (se všemi se už potkali na stejném pódiu). Skupina nominovaná v roce 2019 na nejlepší scénickou hudbu roku na festivalu představí své aktuální album Le Pôle Nord, které vyšlo v roce 2022 u vydavatelství Polí5.
Marek Šebelka (Tribute John Cage)
Letos v srpnu uplyne 30 let od úmrtí amerického skladatele experimentální hudby, spisovatele a tvůrce audiovizuálního umění. Na festivalu jej připomene pianista Marek Šebelka (Orloj snivců, Zapomenutý orchestr země snivců) a přednese ikonickou skladbu tohoto výjimečného umělce.
Štěpán Pečírka / Miroslav Posejpal / Milan Maštálka / Michal Kořán
Speciálně pro jeden večer se na závěr festivalu sejdou čtyři výrazné osobnosti alternativní hudby. Společně představí skladbu Štěpána Pečírky 12 hodin upravenou pro osm gongů.
Na rozhovor dorazí 23.9. ve 14h skladatel Michal Rataj, který na festivalu vystupuje s Oskarem Törökem a společně tam pokřtí své nové CD.