Článek Rozhovor Zpravodajství

FESTIVAL REGIONY V HRADCI KRÁLOVÉ NABÍDNE SPOUSTU DIVADLA

Závěr letošní divadelní sezóny bude v Hradci Králové opět patřit svátku divadla.
27. ročník největší české divadelní přehlídky, která od loňského roku nese nový název REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, se bude konat v posledním červnovém týdnu od 24. 6. do 1. 7. 2022. 

Festival opět nabídne nepřeberné množství divadelních, hudebních a doprovodných produkcí z české i mezinárodní scény – od činohry, alternativního divadla, tance, performance, autorských představení, přes loutkové divadlo a pohádky až po koncerty a diskuze. Ojedinělá, pulzující událost prostoupí divadly, historickým centrem, městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě diváky. 

Tradičními pořadateli festivalu jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt. V letošním roce se organizátoři rozhodli reflektovat aktuální situaci doma i v zahraničí. „V reakci na ni vznikla hlavní myšlenka a náplň letošního ročníku festivalu, kterou se stala regenerace, a to nejen regenerace kultury, ale také regenerace kulturou. Tématem letošního ročníku chceme pomoct zregenerovat se po náročném období a Regiony nabídnou možný návod,” říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

„Festival dlouhodobě vytváří prostředí plné výzev, otázek a odpovědí, ve kterém má každý možnost se obohacovat, rozjímat, přehodnocovat. Program festivalu jsme připravili tak pestrý, že si z něj vybere opravdu každý. Reagovat bude i na současnou situaci na Ukrajině, a tím se i svým způsobem vztahovat k letošnímu tématu a regeneraci obecně,” doplňuje Barbora Hodonická, která vede kulturní neziskovku kontrapunkt.

„Široká programová nabídka bude opět zahrnovat stovky činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nebudou chybět představení pro rodiny s dětmi, improvizace, hudební koncerty a další doprovodný program. To vše se bude odehrávat na více než třiceti místech v celém historickém centru Hradce Králové a jeho přilehlém okolí,” říká ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Součástí mezinárodního programu budou například švédské Örebro Teater, polský Teatr Ludowy z Krakova, slovenské Štátné divadlo v Košicích čí sardinské Sardegna Teatro. Mezi další významné hosty patří francouzská La compagnie Bakelite, slovenské Odivo či belgická umělkyně Agnes Limbos. Z českých etablovaných scén nebudou chybět divadla Husa na Provázku, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Petra Bezruče, Městská divadla pražská, Naivní divadlo Liberec a další. Na nezávislé scéně se poohlédneme za dvaceti lety působení Geisslers Hoffcomoedianten a třiceti lety Divadla Continuo. Pod širým nebem se představí například Holektiv, tYhle, Vosto5 a mnoho, mnoho dalších.   

Autorem vizuální identity letošních Regionů je grafický designér Přemysl Zajíček, který s festivalem spolupracuje již druhým rokem. Vizuální podobě 27. ročníku festivalu dominuje písmeno R. To svou dynamičností reprezentuje nejen neustálý vývoj nutný k Regeneraci, ale i pulzující organismus festivalového ducha. „Vyjadřuje razantně růst, radost a refresh festivalu Regiony a divadla obecně po covidové vlně. Písmena vytváří silný grafický prvek, který bude provázet festivalem,“ komentuje letošní vizuál jeho tvůrce Přemysl Zajíček.

Bohatý festivalový program, kteří pořadatelé pro hradecké publikum připravili, byl zveřejněn na webových stránkách www.festivalregiony.cz/program. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 9. května v 10 hodin, a to jak on-line prostřednictvím festivalových webových stránek, tak i v předprodeji Klicperova divadla a v Informačním centru. Vstupenky bude možné zakoupit i na pokladnách jednotlivých divadel. Na všech prodejních místech budou k dostání vstupenky na všechna festivalová představení. Více než 90 % open air produkcí ale tradičně zůstává v režimu dobrovolného vstupného.

Předplatitelé Klicperova divadla budou mít možnost přednostní výměny abonentních kupónů s možností dokoupení jedné vstupenky již od čtvrtka 5. května. Předplatitelské nebo bonusové kupony je nutné uplatnit přímo na pokladnách konkrétních divadel.

festivalregiony.cz

Rozhovor

15.6.2022 17:00
O festivalu REGIONY si na Radiu 1 budeme povídat s Barborou Hodonickou.
reklama
reklama
reklama