Článek

FESTIVAL PŘÍPAD PRO SOCIÁLKU VE VENUŠI VE ŠVEHLOVCE

Mezinárodní festival sociálního umění startuje 27. listopadu v Praze:
Případ pro sociálku nabízí safe-space i benefiční koncert We Are Domi

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce od 27. listopadu do 3. prosince pořádá devátý ročník festivalu Případ pro sociálku, který odprezentuje autorské projekty se sociální tématikou na pomezí umění, dokumentu či true crime. Divákům se představí soubory, ve kterých tvoří a hrají lidé s hendikepy nebo performativní platforma, jež dala impulz pro vznik skupiny přeživších sexuálního násilí. Pozvání přijaly také inscenace italsko-britských a srbských umělkyň, ty otevřou téma migrace a nevyřešené vraždy válečné reportérky. Festival zakončí benefiční koncert skupiny We Are Domi.


Festival si klade za cíl zbavit diváky ostychu a ukázat jim, že je sociální umění disciplínou, která má své nenahraditelné místo a navíc zažívá boom: „Jde o velmi dynamický žánr. Sociální umění vnímám jako aktivní uměleckou péči o společnost, o specifickou skupinu lidí i jednotlivce. Všechny tyto formy jsou proto v letošním ročníku zastoupeny,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Barbora Šupová. „Publikum se může těšit na silnou uměleckou i společenskou výpověď, a to v tvorbě profesionálních souborů nebo divadel, které s nimi snesou srovnání. Díky Národnímu plánu obnovy se nám také podaří prezentovat zahraniční tvorbu, takže kromě sociálních hranic překonáme i ty jazykové,“ dodává s úsměvem.

Za hranicemi

Překonávání jazykových a kulturních bariér se dotýká inscenace Shapeshifting rodilé Italky Lary Parmiani. Ta představí kaleidoskopické dílo inspirované vlastní cestou z industriálního italského předměstí do Londýna roku 1997. Mohlo by se zdát, že Evropa nemá hranice, ale Parmiani provede diváky časem, jazykem, genderovými klišé i vyprávěním s anti-migrantskou tematikou. Divadlo uvede Shapeshifting 28. listopadu v anglickém znění s českými titulky. Lara Parmiani dále 1. a 2. prosince povede workshop autorské tvorby pro studenty DAMU i zájemce z řad veřejnosti.

Další zahraniční inscenací, kterou festival nabízí, je Dada. Jedná se o rekonstrukci třicet let  nevyřešeného zločinu, jehož oficiální verzí tehdejšího srbského režimu byla sebevražda. Válečná reportérka občanské války v Jugoslávii, Dada Vujasinović, byla v dubnu 1994 nalezena mrtvá ve svém bytě. Publikum si samo zvolí sled událostí, které kousek po kousku odhalují život, práci a smrt třicetileté novinářky. Sanja Krsmanović Tasić odehraje autorskou inscenaci 1. prosince v srbštině s českými a anglickými titulky.

Život s hendikepy

Přehlídku zahájí 27. listopadu brněnské Divadlo Aldente, do Prahy přiveze inscenaci Nevěsty. Erbenova Kytice je plná ženských hrdinek, ke kterým osud k bývá nemilosrdný a divadlo Aldente je plné mladých herců s Downovým syndromem, kteří touží po lásce se šťastným koncem. Inscenace si půjčuje „Erbenovy nevěsty“ z Kytice a bojuje za jejich osudy, protože věří, že láska může být silnější než trest.

Další soubory, ve kterých tvoří herci a herečky žijící s hendikepem, se představí 30. listopadu. Zemětřes z Kociánky Brno odehraje autorskou inscenaci Léčitel, soubor Dr.amAS, který byl založen při Národním ústavu pro autismus, přiveze na žižkovská prkna hru Co je za Oráčovem? Ta se zabývá komunikací „ve všech slova smyslech“. V roce 2017 soubor obdržel cenu APLAUS, která je udělována za přínos a osvětu v oblasti porozumění autismu. Primární ambicí však zůstává kvalitní umělecká produkce.

Safe-space a sbírka pro děti

Poslední festivalový den nabídne safe-space a dále benefiční koncert kapely We Are Domi. Návod na přežití byla participativní platforma určená pro lidi s rozmanitými zkušenostmi, ale stejným zájmem: mít v těžkých životních situacích podporu a společně vytvářet alternativní podpůrné sítě pro ostatní. První veřejný výstup platformy, který měl za cíl přeměnit mlčení v kolektivní akci, proběhl formou společného čtení. Po projekci videozáznamu z výstupu v 17h proběhne diskuze s Almou Lily Rayner (iniciátorkou projektu) a Andreou Tobolovou (zakladatelkou svépomocné skupiny Adriana pro přeživší sexualizovaného násilí).

Benefiční koncert We Are Domi, česko-norského tria v čele s Dominikou Haškovou, na podporu rodin v azylových domech začne ve 20h. Na festivalu Případ pro sociálku zahraje kapela speciální akustický set. Aby se ale diváci dostali na koncert, musí přinést již tradiční mikulášský balíček pro děti.

Herečky divadla Co Čumiš odvezou 3. prosince diváckou nadílku do Domova svaté Máří Magdalény, který je určený pro všechny matky s dětmi, které se ocitly v těžké životní situaci spjaté se ztrátou bydlení, domácím násilím či handicapem. Jako jeden z mála se také zaměřuje na matky se sníženými mentálními schopnostmi.

Diváci mají možnost mikulášské balíčky nosit po celou dobu festivalu. Za mandarinky, pomeranče, jablka, sušené plody, ořechy, adventní kalendáře, čokoládky, bonbony, sušenky, perníky a další sladkosti dostanou VIP vstupenku na kterékoliv představení. Ale pozor, na benefiční koncert We Are Domi se jinak než s mikulášským balíčkem nedostanou.

Co se ještě dá přinést do sbírky?

Ovoce v jakékoli podobě (i sušené), zelenina v jakékoli podobě (čerstvá, sterilovaná, mražená), mléčné výrobky, masové konzervy, kondenzovaná mléka, pečící tuky, olej, brambory a kořenová zelenina, luštěniny, lupínky/musli pro děti, prací, mycí a úklidové prostředky, vlhčené dětské ubrousky, toaletní papír, paraleny pro dospělé, ibalgin či ibuprofen, vitamíny pro dospělé, knížky pro děti i pro dospělé, a pokud máte doma i třeba voňavku nebo kosmetiku, kterou nepoužíváte a zabírá vám místo, můžete se jí u nás zbavit též. Do sbírky přijímáme i oblečení, ideálně zimní, pro maminky a děti od jednoho roku.

Případ pro sociálku vol. 9 – festival sociálního umění 27.11. – 3.12.2023

27.11. Nevěsty (Divadlo Aldente)
28.11. Shapeshifting (LegalAliens Theatre, IT)
30.11. Léčitel (Zemětřes-Kociánka) od 19h
30.11. Co je za Oráčovem? (Dr.amAS) od 20h
1.12. DADA (Krsmanović Tasić, SRB)
2.12. Návod na přežití: Projekce a diskuze (Rayner, Tobolová) od 17h
2.12. WE ARE DOMI (benefiční koncert) od 20h
1. – 2. 12., 10-17h Workshop Lary Parmiani

27.11. – 3.12. Mikulášská sbírka a nadílka pro děti v sociální tísni (Co Čumiš)

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
Předprodej v síti Goout.cz
http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovce/

reklama
reklama
reklama