Článek Rozhovor

FESTIVAL POVALEČ 2023

Všechno bude a Povaleč bude dokonce po sedmnácté. Největší hudební událost Karlovarského kraje se po dlouhém zimním spánku vrací. První srpnový víkend (3. – 5. 8. 2023) ožije barokní zahrada valečského zámku i přilehlé ovocné sady malebným hudebním doprovodem a tím nejlepším ze současné kultury. Návštěvníky čekají kapely, djs, divadla, filmy, workshopy, výstavy, přednášky, koncerty vážné hudby a mnoho jiného! To vše v přátelské a rodinné atmosféře festivalu, kde se potkávají lidé ze všech možných koutů republiky.

HUDEBNÍ PROGRAM

Letošní line-up je tradičně multižánrový. Na hlavní „A“ stagi se lze těšit na klasický set dvojice Michal Pavlíček a Monika Načeva, elektronicky laděný koncert Lenky Dusilové s producentem Aid Kidem, německý progresivní metal Disillusion nebo na nerdy live techno kouzelníka Ventolina. Plejádu dovrší prvotřídní polský moderní jazz Immortal Onion či slovenské synth punk uskupení Berlin Manson.

Elektronická „B“ stage je jako obvykle taneční. Za denního světla s lehčími beaty, s padající tmou se přiostří. Ve čtvrtek to odstartuje tranceový set Litterbina, páteční večer pak bude tepat nejdříve rovnými rytmy od live projektů Ginkgo Lanugo a Minor Issues, aby po nich klasickou drumandbass seanci zahájil Akira následovaný dvojicí Nitropank z Radia 1. Sobota se láme breakbeatem, tentokrát třeba od producenta Sonorityho nebo hosta z Německa Borka FM. Pozdní hodiny obstarají techno frekvence od Faith In Sound a djs z pražské party okolo Never Enough.

Na „C“ stagi se v jabloňovém sadu zjeví slovenský rapper Čavalenky, táborákovým kouřem nasáklé písničky Člověka krve nebo ostrý kytarový set emo-hardcore bandy Esazlesa. Zvukově bohatý elektronický set představí producent badfocus, rozpustilý brněnský progresivní punk předvede kapela MMNK, polskou produkci zastoupí jazzová Artificialice a nakonec bude i elektronika obohacená o živé nástroje v podání kapely Baasch.

Ani čtvrtá „Pub Stage“ nelpí na jednom konkrétním žánru. Během festivalu zde zazní jak intimní rap v podání Arlety, tak zasněný zvuk kytary z rukou kapely Orient, o poznání vyhrocenější emoce vyvolá těžkotonážní pražská formace No Face No Case. Svou syrovostí všechny nabije uskupení Chci Pnutí, uklidňující naopak může být repetitivní elektro s devadesátkovým nádechem táborského dua Katastr nebo alternativní polská kapela Kisu Min.

Na denních koncertech v kostele Nejsvětější Trojice vystoupí v pátek kytarové Duo Mareli a v sobotu Duo du Rêve (flétna a klavír) s houslistkou Markétou Janouškovou. Hlavním lákadlem bude večerní koncert bosé varhanice Katty, která představí nový crossoverový program na svých čtyřmanuálových varhanách. 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Kromě hudebního vyžití nabídne Povaleč i letos pestrý doprovodný program v prostoru zámecké zahrady. Ve spolupráci se Skautským institutem a festivalem Deziluze nabízíme návštěvníkům aktivity všeho druhu. Aktivní návštěvníci jistě ocení skautské ranní rozcvičky, jógu smíchu nebo základy cirkusové akrobacie. Kreativce zase potěší workshopy výroby rozličných předmětů nebo sítotisk ve stanu KZW. Chybět nebude ani intelektuální program – od autorského čtení přes přednášku o sociálním bydlení nebo o začleňování propuštěných horníků do společnosti až po přednášku o well-beingu. Tomu se návštěvníci mohou pověnovat i v praxi a nechat se opečovat v Klubovém salónu krásy. Ti nejmenší se dobře zabaví na naší „Dětské stagi“, která nabídne loutková divadla, hraní a zpívání i vyrábění pro ty nejmenší. A protože je pro nás důležitá především bezpečnost návštěvníků, budou na místě i stánky DropInu, České společnosti AIDS pomoci či workshopy Konsentu a projektu PsyCare.

Pro příznivce konverzační komedie si divadelní program připravil inscenaci U trenek a trianglu, pro fanoušky klasických textů v neklasickém prostředí hru Hamlet a v programu samozřejmě nesmí chybět ani České národní improvizační divadlo. Divadlo letos také více využije prostor zámeckého letohrádku, a to zejména pro komornější a dramatičtější inscenace. Zámecké nádvoří bude odlehčenější a bude zde větší prostor uvolnění po probdělé noci.

Filmová sekce Povalče nabídne v areálovém kinosále pestrý program plný výrazných dokumentárních filmů současnosti. Hlavním dramaturgickým obloukem promítání je hledání identity a svého místa ve světě různorodosti. Návštěvníci festivalu se mohou těšit například na promítání filmů Návštěvníci, Pongo Calling či Lidi ve spolupráci s Kinedokem nebo na poetický portrét překladatelky Anny Kareninové, Je nalezena tím, koho hledá. K filmům též připravujeme doprovodný program v podobě diskuzí a tematického workshopu!

Nesmíme také zapomenout na letošní výstavu, kterou věnujeme čisté radosti z tvorby. Dílům, která vznikla z vášně, nepotlačitelného nutkání nebo dlouhé chvíle. Dílům, která se stala mentálním východiskem, terapií či novou životní náplní jejich autorů a která svojí upřímností a silou dovedou dojmout i toho největšího cynika.

VSTUPNÉ A PŘEDPRODEJ

Povaleč je festival bez plotů a s doporučeným vstupným. Vstup do areálu není zdarma, ale výši vstupného necháváme na návštěvnících. Na všechny však apelujeme, aby přispěli alespoň minimální doporučenou částkou, která činí 800 korun. Vedle výdělku z barů je vstupné zásadní položkou v rozpočtu festivalu a Povaleč (tak, jak ho známe a máme rádi) by bez něj nemohl existovat. Tato částka je za tři dny bohatého programu více než symbolická, k udržení festivalu ale nezbytná. Návštěvníky, kteří se rozhodnou přispět vyšší než minimální doporučenou částkou, čekají navíc různorodé odměny (více informací naleznete na našich webových stránkách).

Vstupenky lze letos zakoupit jak na místě, tak na našem webu (viz níže). Ti, kteří si koupí vstupenku v předprodeji, mají možnost si spolu s ní zakoupit i povalečské tričko.

Těšíme se na vás!

ODKAZY

https://linktr.ee/povalec

http://www.povalec.cz

http://www.facebook.com/festivalpovalec

https://www.instagram.com/festival_povalec/

Rozhovor

24.7.2023 14:00

O festivalu Povaleč si budeme na Radiu 1 povídat s Františkem Špinkou a Rozkou Hájkovou.

reklama
reklama
reklama