Článek

FESTIVAL MAKER FAIRE PRAGUE NA PRAŽSKÉM VÝSTAVIŠTI

Největší přehlídka inovací, vynálezů a kreativity v Česku se letos koná o víkendu 11. a 12. května v Křižíkových pavilonech Výstaviště Praha. Čeká se přes 130 expozic a těšit se můžete na české i zahraniční projekty

Všem příznivcům kreativity a inovací dobře známý festival Maker Faire Prague se letos koná již v květnu, a to o víkendu 11. a 12. 5. 2024. Do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha opět zavítají rodiny s dětmi, technologičtí nadšenci i profesionální inovátoři z byznysu i vzdělávání. Jednodenní a dvoudenní vstupenky na festival, kde si mohou návštěvníci vše vyzkoušet, osahat i sami zkusit vytvořit, jsou k dostání v síti Goout už nyní.

Festival pro radost z tvoření i byznysovou inspiraci

Letos počítáme nejméně se 130 expozicemi a hlavní body festivalu se už jasně rýsují – kromě rozšířeného programu pro rodiny s dětmi si na své přijdou i ti, kteří hledají inovace a trendy z oblasti byznysu a vzdělávání,“ říká koordinátor Maker Faire Prague Vojtěch Kolařík z organizace Make More a dodává: „I letos chystáme spoustu workshopů, ať už z oblasti digitální výroby, elektroniky a 3D tisku nebo těch řemeslných.Návštěvníci se mohou těšit také na expozice českých aerospace projektů, mezi dalšími například divadelní představení s kinetickými objekty nizozemské skupiny Abacus Theather nebo superfinále Robosoutěže ČVUT. Užít si budete moct jak vědecké projekty, tak třeba stavění mostu ze špaget s Domškoláky.“

Mimo výše jmenované jsou na programu různé robotické soutěže i workshopy elektrotechniky a robotiky, chemicko-fyzikální experimenty studentů, šílené projekty včetně motorizovaného nákupního vozíku. Na Maker Faire Prague se setkáte také s tématy udržitelnosti, spoustou 3D tisku, papírové modelařiny, háčkování a dalších a dalších “hraček” pro děti i dospělé.

Festival spolupořádá Výstaviště Praha, generálním partnerem Maker Faire Prague je

PRUSA Research a partnery letošního Maker Faire Prague jsou Maker Market, STMicroelectronics, Škoda Auto, Laska Kit, Bosch Česká republika, Xiaomi, Espressif, ČVUT, Hennlich, město Praha, Praha 7, Sdružení pro výstavbu silnic, NCS 4.0. a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti Goout.

Foto z loňského ročníku Maker Faire Prague najdete ZDE.

O festivalu Maker Faire 

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Tento festival je součástí celosvětové sítě Maker Faires původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale díky své pestrosti zaujme také odborníky a profesionály. Festivaly Maker Faire Česká republika organizuje Make More s.r.o. Mimo festivaly se věnují také tématice otevřených dílen, organizaci konference fab2025.cz a vzdělávání v oblasti STEM.

Web: makerfaire.cz

Facebook: facebook.com/MakerFaireCZ 

FB Events: facebook.com/MakerFaireCZ/events 

Instagram: instagram.com/makerfaire.cz/ 

Twitter: twitter.com/MakerFaireCZ 

Tik Tok: tiktok.com/@postavtesi 

Programové tipy – Maker Faire Prague 2024

Timecruisers – Abacus Theater

Timecruisery jsou obrovské fantastické stroje, které jakoby unikly z příběhů Julese Verna. Tato mobilní umělecká díla ovládaná cestovateli v čase spojují minulost, současnost a představy o budoucnosti. Částečně jsou postavené z haldy šrotu a dostaly druhý život. Kola o průměru 2,5 m a tryskový pohon symbolizují rychlost, která by podle Einsteinových teorií byla nutná k překonání času a cestování v něm.

Spaghetti Bridge Challenge a Domškoláci z Volavce: 

Přijďte si vyzkoušet postavit most ze špaget a zjistit, jestli vydrží! 

Workshopová zóna 

Aeroškola

Animační dílny Aeroškoly se zaměřují na techniky klasické, ruční stop-motion animace. Účastníci se pod vedením profesionálních animátorů nejprve stručně seznámí se základními metodami tvorby iluze pohybu, poté si ve vybrané technice (ploškové, loutkové, nebo kreslené animace) vytvoří krátký animovaný film ve formě jednoduchého skeče. Výsledek jim bude zaslán na e-mail.

Dílna prekinematografie je vhodná především pro děti, představí optické hračky, které ukazují možnosti iluze pohybu. Bude možné si zde vytvořit thaumatrope, flipbook (včetně jeho digitální verze ve formě animovaného gifu) a zoetrope.

Prekinematografické a animační dílny bude Aeroškola prezentovat formou stálých, otevřených stanovišť. Náročnější loutkovou animaci pak formou uzavřeného workshopu.

HW Lab, studenti FEL ČVUT

HW Lab mají připravenou virtuální realitu se simulací života na vesmírné stanici. Jedná se o únikovou hru, která kromě rutinních úkolů simuluje například i zásah vesmírným smetím.

Programovatelné vláčky Intelino: Interaktivní způsob, jak se návštěvníci mohou seznámit s základy programování.

Gravírování laserem: Ukázka práce s laserem a možnost pro návštěvníky vytvořit si vlastní gravírované foto.

3D tisk komponent pro pájeného Ozobota: Spolupráce se stánkem wITches, kde se budou tisknout obaly pro Ozobota a oni se postarají o pájení. Návštěvníci si mohou vyzvednout tištěné díly u HW Lab a dokončit projekt u stánku wITches a odnést si svítícího ozobota.
A navíc, čeká vás soutěž na znalosti z polytechniky s tipovačkou!

Space Rover – Project Galaxy

Inspirujte se a zapojte se do budoucnosti průzkumu vesmíru! Přijďte nahlédnout do vývoje autonomního Mars roveru od studentského týmu CTU Robotics!
Na jejich stánku budete moci nejen obdivovat technické detaily roveru a robotického ramene, ale také si sami vyzkoušet řízení mini roveru ExoMy. Kromě toho se dozvíte více o využití umělé inteligence a počítačového vidění pro autonomní pohyb a řízení robota. Tým více než 20 studentů robotiky a mechatroniky z ČVUT v Praze se s vámi rád podělí o své zkušenosti a práci, se kterou bude Česko reprezentovat na mezinárodních soutěžích.

Czech Rockets Society

Czech Rockets Society je největší studentský spolek, který se zabývá stavbou raket, vývojem raketových motorů a veškeré vědy s tím spojené. Ve spolku je přes 80 českých a slovenských vysokoškolských a středoškolských členů, studujících nejen v Česku ale i v zahraničí. Představí stavění raket, vývoj elektroniky až po výrobu a testování motorů. Malí i velcí návštěvníci si mohou zkusit stavění motoru na tuhé palivo a vidět jednotlivé prvky a systémy raket a projektů Czech Rockets Society.

Robosoutěž a robokoutek

Finále robosoutěže pro 2. stupeň ZŠ, úkolem každého týmu bude sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe. Celorepublikové finále proběhne na Maker Faire.

Další zajímavé projekty

Anatomie Kuchyně

Víte, kolik dílů se skrývá pod tmavým sklem varné desky nebo z čeho se skládá takový kávovar? Zastavte se u stanoviště Anatomie kuchyně a nahlédněte pod obvyklou tvář běžných kuchyňských spotřebičů!

Postav si svou fotovoltaickou elektrárnu
Návod a možnost naučit se postavit si doma vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

3D tisk pro všechny – Lékaři bez hranic
Zpřístupnění technologie 3D tisku v geograficky odlehlých projektech,  nemocnicích, servisech i kancelářích na misích Lékařů bez Hranic. 

reklama
reklama
reklama