10. ročník Festivalu Jiný Pohled/Queer Eye nabídne neotřelou hudební kulturu i kurz sebeobrany
Festival Queer Eye je festival tvořený ženami, z jiného pohledu. 20. září se v NoD v Praze opět zaměří na vytvoření bezpečného prostoru pro sebe-vyjádření a kreativitu žen, minorit a genderově rozmanitých lidí z ČR i zahraničí. Kromě Tonyi Graves, speciálního setu berlínské zpěvačky MADANII (Írán/Německo), workshopů o tvoření textů a hudby od Amelie SIby a Never Sol se můžete v prostoru NoD připravit i na relaxační a hlasový workshop, diskuze s předními odborníky z ČR, SR, Německa i Polska na téma well-being queer Čechů i imigrantů, a mini-kurz sebeobrany pro všechny, kdo se zúčastní.
Co vás čeká?
Hanna Pekhart Cukrová povede workshop o tom, jak být sám/a sebou a nebát se projevit.
Zažijete neotřelé spojení jógy a hlasu. Čeká vás energetická harmonizace a silné jogínské techniky. Součástí workshopu bude také relaxace za doprovodu hudebních nástrojů. Na workshop není potřeba mít předchozí znalosti jógy, zpěvu, ani speciální oblečení.
Dále proběhne diskuze o tom, jak se mají LGBTQ+ lidé v ČR, Ukrajině, Polsku a Slovensku. Dojde i na krátkou prezentaci Andrey Stašek (Masarykova univerzita) o well-beingu queer lidí v ČR a zážitcích imigrantstva u nás i ve střední Evropě. Hosty budou Michal Pitoňák (NUDZ, Queer Geography), B. Maderová (FFUK, Jiný Pohled z.s.), J. Janowska, a další.
Workshop s názvěm “Gender and Music” bude v anglickém jazyce (s Annou Gross) o tom, jak moc se podílejí ženy a genderově rozmanití lidé na evropském hudebním průmyslu. Nakolik jsou v něm zastoupeny jiné perspektivy než perspektivy mužů? Podíváme se na údaje z několika studií zabývajících se genderovou a diverzitní problematikou v hudbě a budeme diskutovat o jejich výsledcích a možnostech změny.
Amelie Siba povede workshop o hledání vlastní identity prostřednictvím práce s texty v hudbě. Písničkářka a producentka k tomu říká: Používám skládání hudby jako bránu k emocím, pro které zatím nemám místo ani definici. Účastníci a účastnice si budou moci zkusit psaní textů přímo na místě.
V sekci koncertů vystoupí tajná interpretka (která bude odhalena těsně před koncertem, 20.9.2024), Tonya Graves, a hvězda berlínské electro scény, žánrová rebelka a aktivizátorka MADANII. MADANII překračuje hranice a vytváří nové možnosti a místa nejen pro identitu. S uměleckou vizí zakořeněnou v perské kultuře a jakožto dcera politických uprchlíků v Německu spojuje MADANII rytmy, jazyky, politiku, tvary a zvuky do neotřelé hudební a vizuální tapiserie. Svou hudbu na hranici avant-popu, RnB a trapu, i videoklipy, si diriguje sama, v textech se vyslovuje proti rasismu, sexismu i tradičním rolím žen.
Akci zakončí DJs CLITS – což jsou dvě – původem korejské – djs, které žijí v Berlíně. Jejich set je kombinací jemného electra, i tvrdšího techna, včetně nečekaných melodií.
Festival je otevřen všem příznivcům i příznivkyním nevšedních kulturních zážitků a dobré hudby. Více informací na www.jinypohled.org a www.facebook.com/queereye/.
Festival Queer Eye/Jiný Pohled
Kdy: 20.9.2024 od 15.30 h
Kde: Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, Praha 1.
Vstupné: 199 Kč na Go Out
Festival je podpořen Česko-německým fondem pro budoucnost a Hlavním městem Praha.
Další informace můžete získat na www.jinypohled.org
Ve středu 18. 9. můžete soutěžit o dva vstupy na akci.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.