Článek Rozhovor Soutěž

FESTIVAL INDICKÉHO FILMU SLAVÍ 20 LET

Zní to neuvěřitelně, ale je to opravdu tak – Festival indického filmu se dočkal svého 20. ročníku! Festival proběhne od 12. do 14. října tradičně v pražském Světozoru. Součástí oslav bude také výstava plakátů a velkolepá párty.

Přehlídka indické kinematografie začínala v roce 2003 jako Festival bollywoodského filmu skromnými projekcemi pro pár desítek nadšenců na pražské FAMU a v klubu NoD. O rok později se přestěhovala již do opravdového kina (kino Aero) a v roce 2005 akce natrvalo zakotvila v centru Prahy, kdy se domovem indických filmů stalo kino Světozor.

Během těch uplynulých devatenácti ročníků se promítly desítky filmů, archivní i zbrusu nové, černobílé i barevné, a dokonce jeden ve 3D. Nešlo ale jen o tzv. tradiční „Bollywood“, ale také o filmy z ostatních indických regionů (např. marátské, telugské, tamilské, bengálské), mimo Indii pak i filmy nepálské a dokonce pákistánské. Na plátně se vystřídalo nesčetně žánrů, od typických kasovních trháků (komedie, drama, thriller, krimi, horor apod.) přes filmy artové, experimentální, studentské, animované, queer i dokumentární. Proběhlo také několik debat s hosty z řad tvůrců nebo herců, mezi které patří například představitel slavného Sandokana Kabir Bedi.

Další filmová masala, neboli pestrá směs toho nejzajímavějšího, co za poslední roky vzniklo ve velkých i nezávislých studiích po celé Indii, je nachystána v programu jubilejního 20. ročníku od čtvrtka 12. do soboty 14. října (celý program na www.bollywood.cz). V rámci oslav je od začátku října přichystána i výstava filmových a festivalových plakátů z předchozích ročníků. Přijďte si užít celou historii „Bollywoodu“ a indických filmů v Česku do kina Světozor!

Atmosféru Indie po dobu konání festivalu vždy doplňovalo jídlo z indické restaurace nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“ (nejinak tomu bude letos), několik ročníků to byl i bollywoodský jarmark, ale opravdovou tradicí se stala zejména taneční bollywoodská párty. Ta letošní bude vyvrcholením oslav v sobotu 14. října, po dlouhé době opět v klubu P.M. v Trojické ulici.

https://www.facebook.com/events/1166540560621179

Festival indického filmu

12. – 14. 10. 2023

Praha, Kino Světozor, www.kinosvetozor.cz

www.bollywood.cz

Rozhovor

13.10.2023 14:00

V pátek 13. 10. si ve 14 hodin budeme povídat o festivalu. Hosty budou Radim Špaček (režisér a umělecký ředitel festivalu) a Hanka Nedvědová (ředitelka festivalu).

Soutěž

V pátek 6.10., pondělí 9.10. a úterý 10.10. můžete soutěžit o vstupy na festival Bollywood.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama