Článek

FESTIVAL DEMOKRACIE NABÍDNE 18 AKCÍ

Doprovodný program 25. ročníku Konference Forum 2000 letos proběhne ve dnech 10. až 16. října v Praze a v Žilině. Celkem veřejnosti nabídne 18 akcí převážně s volným vstupem, mezi kterými nebudou chybět projekce filmů, přednášky, diskuze nebo umělecká vystoupení.

Posláním Festivalu demokracie je oslava občanské aktivity jako základního kamene svobodné a demokratické společnosti. „Projekt usiluje o propojování lidí různých zájmů, sdílení myšlenek a názorů a budování tolerance, silnější občanské společnosti a místní komunity. Jedním ze záměrů projektu je přispět k rozvoji kulturního a komunitního života, a také inspirovat veřejnou diskuzi o spoluodpovědnosti občana za společnost,” říká Jakub Klepal, výkonný ředitel Nadace Forum 2000.

Akce, které festival nabídne, doplňují a rozvíjejí témata Konference Forum 2000, která tento rok probíhá online pod názvem What Now? Building Back Democratically„, a věnuje se problematice spolupráce demokracií, soupeření mezi demokracií a autoritářstvím v digitálním prostoru a obnově demokracie skrze aktivní občanství.

V neděli 10. 10. bude od 16:30 hodin promítán v pražském Skautském institutu dokument brazilské režisérky Petry Costy, „Na hraně demokracie”. Snímek zkoumá politickou krizi v Brazílii mezi lety 2014 a 2018 a vychází z osobní zkušenosti a rodinné historie režisérky.

Druhý den, 11. 10., proběhne od 18:00 rovněž ve Skautském institutu anglická performance „White Flower: O neslušnosti v Hongkongu”. Představení připomíná nedávnou událost v Hongkongu, kdy se Leung Kin Fai zabil poté, co zranil policistku. Události, které následují, mají ilustrovat praktiky tamějšího současného politického režimu. V hlavní roli se představí  česko-hongkongská umělkyně Loretta Lau.

12. 10. se lídryně náboženských společenství a neformálních skupin různého vyznání ze zemí V4 setkají v diskusi nad tématem náboženských svobod ve střední Evropě a významem inkluze v mezináboženském dialogu. Panelová diskuze „Mezináboženský dialog očima ženských lídryň”proběhne v anglickém jazyce a navštívit ji můžete od 18:00 v pražské Knihovně Václava Havla. Promluví zde Anna Polcková, luteránský kněz (Slovensko), Yael Brunner z České rady židovských žen (Česko). Miroslava Keryk z Our Choice Foundation (Polsko) a Dóra Laborczi, evangelická teoložka a novinářka (Maďarsko).

V závěru festivalu se návštěvníci mohou 15. 10. těšit nadivadelní představení „Zabít draka” v Divadle Marianny Arzumanové v Praze. Nadčasová filosofická pohádka vyžaduje registraci na tomto odkazu.

Kompletní program Festivalu demokracie naleznete na tomto odkazu:

Program – Fedem 2021 | Forum 2000

Pro další informace sledujte sociální sítě a webové stránky Festivalu demokracie.

reklama
reklama
reklama