AKCENT – 13. ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla
AKCENT naposledy v prostorách končící Archy. Inscenace, které zvou k blízkosti i osobnímu kontaktu letos vyzývají k odvaze říkat to, co cítíme
Byli školení k boji proti fašistické koloniální diktatuře v socialistických zemích východního bloku jako je Angola, Mosambik nebo Kapverdy. Jaký měl dopad na jejich životy čas strávený na druhé straně železné opony, který trval někdy i několik let? Změnilo to jejich vnímání komunismu? I na tyto otázky se snaží odpovědět portugalská inscenace Eastern Loves v aktuálním programu třináctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT. S letošním mottem: „Buďte sví!“, se uskuteční od 4. listopadu do 12. prosince v pražském Divadle Archa. V osmi výjimečných inscenacích uvede světové i domácí divadelní soubory.
Kromě dvou představení z Portugalska festival letos nabídne například inscenaci hamburského divadla Thalia Doughnuts, japonského režiséra Toshiki Okada. Český program zase uvede například Vykouření brněnského Divadla Husa na provázku v režii Jiřího Havelky nebo Odkaz od souboru Spielraum Kollektiv. Vstupenky jsou aktuálně v prodeji na webových stránkách Divadla Archa.
„Festival AKCENT vznikl před 13 lety proto, aby české publikum získalo přehled o tom, co vše může být dokumentární divadlo. V průběhu let jsme představili největší hvězdy divadla, které oslavuje autenticitu na scéně. Nás vždy zajímalo, jaký divadelní jazyk umělci volí, aby moment autenticity mohl být zachován v umělém prostředí divadla,“ říká umělecká ředitelka festivalu Jana Svobodová a dodává, že AKCENT bude letos uzavírat jeden ze svých milníků, protože se naposledy uskuteční v budově končícího divadla Archa, kde vznikl.
Dvě inscenace přijedou letos na festival z Portugalska. Velmi očekávaný bude Eastern Loves divadelního souboru Hotel Europa, jenž má i českou stopu. Hlavními tvářemi jsou Portugalec André Amálio a Tereza Havlíčková z Česká republiky. Umělci vytvářejí inscenace dokumentárního divadla, které zkoumají hranice mezi divadlem, tancem a performancí. Jejich aktuální kus je založený na autentických příbězích občanů bývalých portugalských kolonií bojujících proti kolonizaci, školených v socialistických státech východní Evropy. „Inscenace vznikla na základě svědectví těch, kteří tyto situace prožili, a autobiografických příběhů účinkujících o jejich rodinách nebo jejich vlastní minulosti v bývalé východní Evropě. Inscenace zpochybňuje vztahy mezi láskou, rodinnými vazbami a politikou,“ láká na představení Svobodová.
Dalším portugalským příspěvkem AKCENTU bude feministicky angažovaná Are You Coming? souboru Lobby Teatro. Je téměř celá založená na obraze a pohybu a zdůrazňuje naléhavost vidiny budoucnosti, kde ženství není synonymem podřadné sociální identity. Hlavní roli vytváří samotná autorka Mariany Fonsecy. Prostřednictvím různých uměleckých jazyků zkoumá své alter-ego. Odmítá sama sebe devalvovat jako Ženu, která je obětí toxických a násilných vztahů.
Z hamburského divadla dorazí představení v němčině s českými titulky s názvem Doughnuts. Připodobňuje svět ke koblize, ve které je spoustu okraje a uprostřed díra. „S rostoucí erozí všech jistot se prázdnota uprostřed zvětšuje a zvětšuje a symbolizuje tak moderní fenomén: jeden živočišný druh dobývá cizí prostředí a působí zmatek. Divák se setká s medvědem v supermarketu, mutujícím virem nebo sociálními médii bez srdce. A pak najednou nikdo neví, zda je jeho vlastní způsob myšlení stále správný,“ popisuje ředitel divadla Archa Ondřej Hrab. Inscenaci uvádí AKCENT ve spolupráci s Festivalem německého jazyka.
České tvůrce bude zastupovat inscenace Vykouření Divadla Husa na provázku. Režíroval ho a scénář k němu napsal Jiří Havelka. Reaguje na kauzu, kdy jedna divadelní inscenace skončila až u Ústavního soudu. Žalobcem byl kardinál Dominik Duka. Zběsile očistný scénický obřad na motivy skutečných událostí přivede na jeviště Archy fragmenty právních textů, internetových článků a rozhovorů, diváckých dopisů, výpovědí svědků i Nového zákona. Postaví se přitom otázkám, které dodnes obcházejí kolem. Například jací ďáblové pokoušejí společnost k tomu, aby se dělila na bojechtivé tábory, a proč.
Subjektivní konfrontaci příslušnic dvou vzdálených generací jedné rodiny přivede do Archy inscenace Odkaz od Spielraum Kollektiv, Tématem je čekání na smrt a toho, co po člověku zůstane. „Ještě nikdy se za celou známou historii lidstva nestalo, aby tak rozdílné generace s různými zájmy a pohledem na život žily ve stejném období. Rychlý pokrok doby a neustálé změny, kterým jsou všechny generace každodenně vystavovány, způsobuje vzájemné nepochopení. Důležitost obyčejného člověka jako odpověď na současné hledání smyslu existence, i o tom je tato inscenace,“ popisuje Hrab.
V rámci ACENTU čeká Archu také derniéra úspěšné první české divadelní instalace s jedenácti (ne)herečkami. Ti, kdo mluví sami za sebe … přemění sál divadla v obrovskou galerii, jejímiž exponáty se stanou autentické životní příběhy jedenácti žen. Na divácích pak zůstane rozhodnutí, zda prožijí všechna vyprávění nebo jen některé části či v jakém pořadí budou příběhy vnímat.
Naopak v laboratoř promění divadlo další inscenace Každý má v sobě dva vlky. Ta zkoumá, jak se v Česku žije mladým Vietnamcům. Hlavní protagonisté Thang Ngo Xuan, Lili Phungová a Thu Phuong Tran v ní modelují z hlíny a vyprávějí příběhy. Jejich práci v detailech snímá webová kamera a na plátně vytváří emotivní krajiny, které ovlivňují dialogy performerů. Diváci navíc vstupují do netradičně uspořádaného divadelního sálu definovaného pohyblivým projekčním plátnem, zvukovou aparaturou, několika mobilními světly a televizní obrazovkou. „Inscenace Každý má v sobě dva vlky vznikala během roční spolupráce autorky, projektu Hany Kokšalové se zástupci druhé generace Vietnamců žijících v České republice, kteří sami sebe nazývají Banánovými dětmi. Všichni tři účinkující se předtím neznali, ani neměli žádné zkušenosti s divadelní tvorbou. Během přípravy inscenace prošli sérií workshopů dokumentárního divadla vedených divadelními profesionály,“ uzavírá dramaturgyně inscenace Jana Svobodová a slibuje, že AKCENT se uskuteční i příští rok.
https://www.festivalakcent.cz/cz/
PROGRAM:
4. 11., 20:00, velký sál
Doughnuts
Toshiki Okada/ Thalia Theater, Hamburg (Německo)
Představení v němčině s českými titulky
16. nebo 17.11., 20:00, velký sál
Eastern Loves
André Amálio a Tereza Havlíčková, Hotel Europa (Portugalsko)
V představení se mluví česky, německy, portugalsky, rusky, a changana (jeden z jazyků Mozambiku)
Představení je s českými titulky.
18.11., 20: 00, malý sál
Are You Coming?
Mariana Fonseca, Lobby Teatro (Portugalsko)
Představení v angličtině, video s anglickými titulky
20.11., 20:00, malý sál
Odkaz
Spielraum Kollektiv (Česká republika)
Představení v češtině
24.11., 18: 00, malý sál
Každý má v sobě dva vlky
Hana Kokšalová a kol. (Česká republika)
Představení je v češtině.
Po představení následuje divadelní workshop.
Inscenace je určena zejména mladým divákům ve věku od 13 do 25 let.
25.11., 20: 00, velký sál
Vykouření
Jiří Havelka a kol. / Divadlo Husa na provázku (Česká republika)
Představení je v češtině.
AKCENT +
12.12.20 00, velký sál
Ti, kdo mluví sami za sebe
Jana Svobodová a kol. (Česká republika)
Derniéra inscenace
Představení je v češtině.
Much Better Now!
Sofía Vélez (Velká Británie) Martin Krupa (Česká republika)
Multimediální instalace ve foyer Divadla Archa.
O festivalu si budeme povídat v úterý 14.11. v 17 hodin s Janou Svobodovou, uměleckou ředitelkou festivalu AKCENT.
Ve středu 15.11. a v pondělí 20.11. můžete soutěžit o dva vstupy na přestavení.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.