Festival 4 + 4 dny v pohybu už 28. rok pokračuje ve své misi vstupovat do neobvyklých, opuštěných prostor po celé Praze a alespoň na pár dní do nich vrátit život. Letos, stejně jako v loňském roce, zamíří do budovy Erpet Centra na Smíchově. Tentokrát však poprvé už v květnu – od 11. do 21. května. Pak se bývalé sportovní centrum z 80. let začne bourat – o to větší důvod jej spolu s 4 + 4 dny v pohybu navštívit!
Příležitostí bude více než dost. Ať už v rámci výstavy současného umění Místa činu: Všechno je všech, nebo doprovodného programu pro všechny generace. Například v sobotu 13. května v 19 hodin se v Erpet Centru rozjede 4 + 4 + 1 Hudební noc, na které vystoupí Sad Linguini, Vyktoryja, skupiny Dukla Vinohrady a Časovač. V neděli 14. května si děti užijí pohádku Veroniky Vlkové a Roberta Smolíka s názvem Návštěva. Díky atraktivnímu jarnímu termínu budou mít návštěvníci festivalu možnost zažít i neotřelé venkovní aktivity. V rámci Noci v Erpetu v sobotu 20. května je připraven program s přednáškami o plevelu, bylinách, vodě a přírodě ve městě, se společným cvičením, procházkami, grilováním, stanováním na louce u řeky a závěrečnou nedělní snídaní. Mimořádným zážitkem bude také speciální experimentální set připravený přímo pro festival 4+4 dny v pohybu – průřez sólovými alby Vladimira 518 vs. Architekt, Idiot, Ultra!Ultra! a ještě mnohem více. Této události, která je na programu 21. května, bude předcházet křest nové knihy BIGBOSSU Krištofa Kintery.
Prostředí bývalé sportovní haly Erpet, od 90. let využívané jako golfový trenažér či restaurace, zvenku obklopené kurtem, fotbalovým hřištěm a zahradou s bazénky, bude k dispozici kompletně – zevnitř i venku v přilehlém okolí. Hlavním indoor programem festivalu 4 + 4 dny v pohybu bude výstava Denisy Václavové a Jiřího Ptáčka Všechno je všech, která bude k vidění každý den. „Výstavou chceme zaujmout pozici, která vychází z narůstajícího vědomí provázanosti a komplexity procesů a systémů, jejichž jsme součástí. V umění, které překonává izolovanost, obsahuje zrnka idealismu a spíše možnosti než nemožnost. V umění, které překračuje marnost, ale přitom nepopírá úzkost, nejistotu a obavy,” popisuje autor Jiří Ptáček, který se současnému umění věnuje více než dvě dekády.
Součástí letošního festivalového programu je od 15. do 19. května přednáškový cyklus, který se koná jako úvod ke skupinovému projektu Moje boty, tvoje boty. Ten bude realizován v roce 2024 v Praze a v Čáslavi. Témata přednášek jsou: Transgenerační přenos traumatu (přednáší doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D.), Mozek zamrzlý v bolesti (přednáší MUDr. Peter Pöthe), Agrese (přednáší PhDr. Michael Šebek), Strach (přednáší Mgr. Jan J. Ženatý). Přednášky a následné skupiny jsou po předchozí registraci na webu https://ctyridny.cz/program-2023/moje-boty-tvoje-boty/ volně přístupné komukoliv, kdo má zájem.
Studentům základních a středních škol je každoročně určen program, který pro festival 4+4 dny v pohybu připravuje platforma Máš umělecké střevo? O účast na vzdělávacích programech, komentovaných prohlídkách výstav a workshopech je tradičně velký zájem. Nadšené bývají děti i učitelé, jak ostatně dokládá reakce paní učitelky ze ZŠ Letohradská z loňského ročníku: „Naše dnešní prohlídka Erpetu s 9. třídou mně rozzářila den. Propojení současného umění s opuštěnou sportovní halou nás nutilo k zamyšlení. Kdo to tam kdysi užíval a jak se tam cítil? Jedná se již o vystavované současné umění nebo to je součást bývalého vybavení? U každého díla se dá zastavit a polemizovat o souvislostech mezi prostorem a dílem. Vše spolu perfektně komunikuje. Závěrečné hledání společných znaků umění a sportu bylo třešničkou na dortu. Děkuji za celou třídu!“
Oficiální web https://ctyridny.cz/