Článek

FANFARE CIOCARLIA & SONA JOBARTEH

Fanfare Ciocarlia (RO)

Pondělí 5. září / 19:30 / Palác Akropolis

Úterý 6. září / 19:30 / Palác Akropolis

Rumunská dechovka a jedna z nejslavnějších a nejlegendárnějších romských kapel vyráží na své poslední turné! V Praze  Fanfare Ciocarlia odehrají  dva koncerty.

Nejrychlejší dechovková kapela na světě za svou čtvrtstoletí trvající kariéru odehrála více než 3000 koncertů po celém světě a vydala řadu vysoce ceněných alb. Ale vše krásné jednou končí, říkají k tomu Fanfare Ciocărlia: Na podzim vydají své poslední album s názvem It Wasn’t Hard To Love You a vyrazí na světové turné. Praha bude patřit mezi jejich první zastávky.

Jedna z nejlepších současných živých kapel pochází ze zapadlé vesničky na východě Rumunska. Od ostatních balkánských dechovek ji snadno rozeznáte: hraje s pankáčským nasazením a jazzovou virtuozitou. Kapela vznikla poblíž hranice s Moldávií, ve vesnici Zece Prajini, kde žije 80 romských rodin, které se po generace věnovaly svým polím a hudbě. Za totality to byl kraj odříznutý od civilizace, díky čemuž se tu uchovala hudba, která jinak v jiných krajích Rumunska zanikla. Kořeny této hudby sahají až do Osmanské říše a čerpají ze stylu tureckých vojenských kapel.

Dominantním nástrojem těchto “tureckých muzik” byla původně zurna, hoboji podobná píšťala, která svým ostrým zvukem pronikla i tou nejhlasitější bitevní vřavou. V 18. století vyměnily vojenské kapely dosavadní orientální nástroje za evropské, ale původní turecký způsob hry si ponechaly. Skupinu objevil roku 1996 německý hudební nadšenec a později impresário Henry Ernst – a když ji přivezl do Londýna, Times její hudbu označily za “pekelný nářez”. Fanfare Ciocărlia natočila osm alb, z nichž řada pronikla do čela žebříčků a inspirovala filmaře – renomovaný turecký dokumentarista Fatih Akin zachytil jejich triumfální koncerty v berlínských klubech. Expert na hudbu Východní Evropy Garth Cartwright o skupině nadšeně píše ve své knize Princové mezi lidmi, filmový enfant terrible Sacha Baron Cohen si u nich objednal hudbu k filmu Borat, jejich skladby byly mnohokrát remixovány a adaptovány desítkami DJů i kapel.

Na pozdější alba skupina zařadila radikální úpravy západních evergreenů – včetně filmového tématu z Jamese Bonda a Caravan od Duke Ellingtona – které dokazují, jak nicotné jsou hranice mezi hudebními žánry. Kapela též exceluje v unikátních scénických projektech – Gypsy Queens & Kings je přehlídkou těch největších romských osobností a Balkan Brass Battle je dramatickým soubojem mezi Fanfare Ciocărlia a hudebně spřízněnou srbskou dechovkou, známou z filmů Emira Kusturici.

Info: https://rachot.cz/fanfare-ciocarlia-2022/

Fb událost: https://www.facebook.com/events/523341279187304

https://www.facebook.com/events/429963941800444

Vstupenky: https://goout.net/cs/fanfare-ciocarlia/szbuihr/

https://goout.net/cs/fanfare-ciocarlia/sztghmt/

Sona Jobarteh

Středa 14. září / 19:30 / Palác Akropolis

Nástroj kora jako magický crossover mezi kulturami

Sona Jobarteh – Nástroj kora jako magický crossover mezi kulturami. První žena-virtuózka na koru, nástroj, který byl původně doménou mužů. Její předkové přišli z Gambie a díky znalosti afrických kořenů i evropské hudby (studovala hru na violoncello i klasickou kompozici), suverénně balancuje na hraně obou světů.

Sona Jobarteh se stala první ženou-virtuozní hráčkou na koru, která byla původně doménou mužů. Ta díky 21 strunám a zvukovou podobností k harfě patří k nejdokonalejším africkým nástrojům. Sona Jobarteh navazuje na své africké kořeny, ale po svém. Narodila se v Londýně, kam její předkové přišli z Gambie, země známé elitními klany profesionálních hudebníků. Na koru se Sona učila od svého bratra i otce, vedle toho studovala cello i klasickou kompozici.

V Gambii a dalších západoafrických zemích se hudební profesi věnují rodinné klany, v nichž se instrumentální či pěvecké umění předává z generace na generaci. Příslušníci této kasty, zvaní grioti, se mezi sebou vdávají a žení, a svým dětem tak poskytují tu nejlepší hudební průpravu. To je také důvod, proč se mezi současnými hudebníky objevují tak často stejná příjmení: největší žijící hráč na koru se jmenuje Toumani Diabate, což je francouzská transkripce téhož příjmení, které v anglické verzi užívá Sona Jobarteh.

Info: https://rachot.cz/sona-jobarteh-2022/

Fb událost: https://www.facebook.com/events/63672820410727

Vstupenky: https://goout.net/cs/sona-jobarteh/szewihr/

reklama
reklama
reklama