Zásadní Sciarrino+: Cesta tichem, šepoty i výkřiky
Ve čtvrtek 21. listopadu se v pražském DOX+uskuteční koncert hudby, kterou publikum v jednom večeru hned tak neuslyší. Ostravské centrum nové hudby v rámci své každoroční pražské intervence představí zásadní dílo italského skladatele Salvatora Sciarrina (1947), kterému se od roku 2005 kontinuálně věnuje. Zásadní Sciarrino+ přivede na pódium v DOX+vysoce kvalifikované interprety současné hudby, kteří jsou navíc s tvorbou této skladatelské „hvězdy“ úzce spjati. Barytonista Otto Katzameier (Mnichov), houslistka Hana Kotková (Lugano) i mezzosopranistka Anna Radziejewska (Varšava) jsou zárukou interpretace, která posluchače přenese do světa, kde ticho, šepoty i výkřiky vedou nepřetržitý dialog. V závěru večera oslavíme také sté narozeniny skladatele Luigiho Nona (1924–1990), a to v podání milánského Quartetta Prometeo. Ostravskou bandu doplněnou o členy symfonického orchestru ONO – Ostrava New Orchestra bude dirigovat skladatel Petr Kotík, který se stejně tak jako Sciarrino s Luigim Nonem blízce znal. Je zajímavé, že pro oba skladatele měl Luigi Nono velký význam v době počátku jejich profesionální dráhy.
ESSENTIAL SCIARRINO+
21. listopadu 2024
19:00 Multifunkční sál DOX+
Otto Katzameier, baryton
Hana Kotková, housle
Anna Radziejewska, mezzosoprán
Ostravská banda a členové ONO – Ostrava New Orchestra
Quartetto Prometeo
Petr Kotík, dirigent
Salvatore Sciarrino Quaderno di strada (2003)
Salvatore Sciarrino Allegoria della notte (1985)
Salvatore Sciarrino Efebo con radio (1981)
– přestávka –
Salvatore Sciarrino Il silenzio degli oracoli (1989)
Luigi Nono Fragmente – Stille, an Diotima(1979–80)
Do Prahy přijede Otto Katzameier – basbarytonista, který zasvětil velkou část své kariéry interpretaci Sciarrinových děl, s autorem je úzce spojen více než čtvrt století. Skladby, které mu Sciarrino dedikoval, jako například Quaderno di strada (Pouliční zápisník), zazněly v jeho podání na předních světových scénách, teď v Praze poprvé!! Sciarrino, který je známý svou fascinací slovem, zde využívá fragmenty nápisů na zdech, dopisů či básní, které nacházel na různých místech a v různých obdobích, a tyto texty následně upravuje a zkracuje. „Text sestávající ze slov,“ říká Sciarrino, „musí být adaptován, aby mohl být převeden do hudby.“ Tento konkrétní proces úpravy přirovnává ke struktuře haiku, kde jsou slova zkracována a přetvářena tak, že vytvářejí zcela nové obrazy a významy. V duchu putování a hledání nových významů se o Sciarrinově hudbě vyjadřuje i Katzameier: „Je o čase, o mlčení, ale taky o lásce, bloudění, humoru, životu nahlíženém ve velkém i malém měřítku.“
Hudební krajinou Salvatora Sciarrina suverénně prochází také brilantní houslistka Hana Kotková, která mnoho let patří mezi klíčové postavy současné hudby, i když na nejvyšší možné úrovni hraje i tu historickou. V Sciarrinově díle vidí něco, co lze jen těžko vyjádřit slovy: „Alchymie zvuků pozastavených v tichu. Znepokojivé, tajemné i rafinované, fascinující.“ Sciarrinova skladba Allegoria della notte (Alegorie noci) je hudebním ztvárněním noci, kdy jsou zvuky rozptýlené, neurčité a často se pohybují na hranici slyšitelnosti. Sciarrinovo zhudebnění pracuje zejména s atributy noci jako jsou temnota, ticho a prostor pro rozjímání.
Anna Radziejewska, polská mezzosopranistka, patří mezi přední „múzy“ Sciarrinových děl. Sciarrino pro ni napsal několik operních rolí, což potvrzuje jejich hluboké umělecké i lidské propojení. „Vždycky jsem měla ráda hudbu, která není jen objektivně krásná a intuitivní. Takovou, která před interpreta klade nové výzvy. Sciarrinova hudba je přesně taková,“ vysvětluje Radziejewska, která také v Ostravě zazářila na festivalu NODO v operách Superflumina nebo Luci mie traditrici. Skladbu Efebo con radio (Eféb s rádiem) studuje teď poprvé, a to právě u příležitosti „Zásadního“ koncertu v DOX+. Vokální part se zde objevuje hned v několika rolích, pokaždé však jako zvuk ozývající se z rádia, jehož kolečkem někdo otáčí (ladí vlny) a otevírá tak pomyslné dveře do rozmanitých zvukových světů, nepředvídatelných situací přítomnosti.
Závěr večera patří dílu Luigiho Nona, gigantu evropské avantgardy 20. století. Z Milána do Prahy přijede smyčcové Quartetto Prometeo, které je dlouhodobě v čele evropské hudební scény. Uvede Nonovu skladbu Fragmente – Stille, an Diotima, která představuje jednu z jeho nejhlubších úvah o vztahu ticha a hudby. Nono, jehož díla jsou často politicky a sociálně angažovaná, se zde vydává na cestu zkoumání ticha, fragmentů sděleného i nevyřčeného. Fragmente – Stille, an Diotima je skladbou, která vyžaduje maximální soustředění a cit pro detail. Quartetto Prometeo je známé svou schopností precizně interpretovat moderní díla a jejich vztah k Nonovu dílu je hluboce zakořeněný v dlouholeté interpretaci jeho hudby na prestižních světových scénách.
Cena vstupenek: 450 Kč / 250 Kč (studenti, senioři). Vstupenky k dostání v síti GoOut.
Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.
https://www.newmusicostrava.cz/cz/nezarazene-clanky/3001-zasadni-sciarrino.html
Ve čtvrtek 14. 11. můžete soutěžit o dva vstupy na koncert.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.