Dny evropského filmu: od renomovaných tvůrců po nové talenty
Pestrý výběr z aktuální filmové produkce evropských filmařů nabídne od 2. dubna 32. ročník mezinárodního festivalu Dny evropského filmu. V několika programových sekcích zve na hrané, dokumentární i animované snímky, komedie i dramata filmových matadorů i oceňované debuty tvůrců, o nichž jistě ještě uslyšíme, snímky zaměřené na ekologii a filmy, v nichž prim hraje hudba. „Letošní ročník představuje nejen silné filmařské hlasy, ale i odvážné experimenty, které ukazují, jak evropská kinematografie dokáže reagovat na výzvy a aktuální témata dnešní doby,“ vysvětluje dramaturg festivalu Šimon Šafránek. Festival mimo jiné uvede novinku britské režisérky Andrey Arnold Ptáče (Bird), hudební komedii Heavier Trip režisérského dua Juuso Laatio a Jukka Vidgren, vítězný film v sekci Orizzonti v Benátkách Nový rok, který nepřišel (The New Year that Never Came) Bogdana Mureşanu nebo snímek vytvořený celý v prostředí populární online videohry Grand Theft Hamlet Pinny Grylls a Sama Cranea. Samostatné místo v programu má pak retrospektiva francouzského režiséra Michela Gondryho.
Festival každoročně nabízí několik desítek filmů, které není možné vidět v běžné distribuci. I v letošním roce zve na setkání s festivalovými hosty z řad filmových tvůrců, pořady Mentální hygiena Aleše Stuchlého, diskuse i doprovodné programy pro děti či projekce pro školy a seniory.
Vycházející hvězdy filmového plátna
Hlavní soutěžní sekce DEF Poprvé promlouvá jazykem nejmladší generace filmařů a přináší svěží debuty, které bez příkras pozorují lidské bytí. Nabídne například působivý snímek propojující hrané scény s animovanými prvky Zima v Sokčcho (Winter in Sokcho) režiséra Koyi Kamury představuje příběh mladé dívky pracující v přímořském korejském městě, jejíž klidný život naruší tajemný Francouz. Nový rok, který nepřišel (The New Year that Never Came) režiséra Bogdana Mureşanu je pak mozaikou příběhů z Temešváru těsně před Vánocemi 1989, kdy se do životů hrdinů pomalu vkrádá revoluční kvas. Film získal cenu v sekci Orizzonti na festivalu v Benátkách. Na projekci naváže v Praze Balcan Disco Party se vstupem zdarma. Za pozornost stojí i společenské drama Černý puntík (Lesson Learned) režiséra Bálinta Szimlera, ověnčené cenou z Locarna pro nejlepší herečku, sleduje napětí v maďarské základní škole, kde se mladý učitel snaží změnit zažité způsoby výuky.
V hlavní roli hudba
Sekce Film & Hudba propojuje svět filmu a hudbu v příbězích plných emocí a energie. Těšit se můžete například na sci-fi muzikálKonec (The End) režiséra Joshuy Oppenheimera s Tildou Swinton a Michaelem Shannonem, který zavede diváky do podzemního bunkru, v němž bohatá rodina přežívá ekologickou katastrofu. Dalším snímkem je hudební komedie Heavier Triprežisérského dua Juuso Laatio a Jukka Vidgren, která je pokračováním filmu Heavy Trip!. Ta líčí útěk heavymetalové kapely z vězení a její snahu zahrát si nejen na vysněném festivalu, ale i zachránit rodný domek. Diva Futura režisérky Giulie Louise Steigerwalt má v hledáčku vzestup italského porna v 80. a 90. letech, kdy mediální vliv vedl až k zvolení pornohvězdy Ilony Staller známé jako Cicciolina do parlamentu. Dokument Antona Alvareze Flamenco kytara Yerai Cortése (The Flamenco Guitar of Yerai Cortés) sleduje bouřlivou rodinnou historii jedné z nejvýznamnějších osobností mladé flamenco scény ve Španělsku. Dalším snímkem je stylizovaný hudební dokument Výjimečná slečna Flowerová (The Extraordinary Miss Flower) režisérek Iain Forsyth a Jane Pollard (Nick Cave: 20.000 dní na Zemi), jenž nahlíží na tvorbu islandské zpěvačky Emiliany Torrini, jež nalezla inspiraci v dopisech ze 60. a 70. let.
Novinky filmových matadorů
Sekce Panoráma představuje širší pohled na současný evropský film, který stojí za pozornost. V české předpremiéře bude mimo jiné uvedeno surrealisticky laděné drama Ptáče (Bird) od britské režisérky Andrey Arnold (American Honey, Fish Tank, Sedmilhářky) s Barrym Keoghanem v roli otce, který se chce i přes nelibost vlastní dcery ženit. V české předpremiéře bude uveden i dokumentární snímek Marie Dvořákové Svět mezi námi (World Between Us) sledující první úspěchy dnes již světoznámé fotografky Marie Tomanové ve Spojených státech i její strmou cestu vzhůru. Když přichází podzim (When Fall is Coming) francouzského režiséra a scenáristy Françoise Ozona(Bazén, 8 žen, Frantz) je elegantní, umně zapletenou houbařskou kriminálkou z francouzského venkova. Film exceloval na festivalu v San Sebastianu, kde vyhrál cenu poroty za scénář a též hereckou trofej pro Perra Lottina. Originální dokumentární film překračující žánryGrand Theft Hamlet Pinny Grylls a Sama Cranea se odehrává v prostředí videohry Grand Theft Auto, kde dva herci během covidu nacvičují Shakespeara. V Brně na projekci naváže beseda na téma GTA.
Divoká příroda a svět zvířat
Sekce Živá planeta otevírá témata ochrany naší planety a péče o životní prostředí. Nabídne Oscarem ověnčený animovaný film Kočičí odysea (Flow) režiséra Gintse Zilbalodise. Projekce snímku doprovodí workshopy animace pro děti či besedy na téma ochrany práv zvířat, ekologie a udržitelnosti. Osobně na festivalu uvede režisérka Tereza Kotyk její nový film Nebelkind: Konec mlčení (Nebelkind: The End of Silence), ve kterém se vídeňská chovatelka vydá po stopách uprchlého vlka přes hranice do České republiky a je nečekaně konfrontována s traumatickou minulostí vlastní rodiny. Unikátní právní drama pak nabídne snímek Obžalován: Pes (Dog on Trial) Laetitie Dosch. Před soud je poprvé opravdu postaven pes a obhajoba a vlastně celý proces vyvolávají otázky o vztahu lidí ke zvířatům. V atmosférickém debutuNespi dokud (No Sleep Till), který přispívá k diskusi o změnách klimatu, režisérka Alexandra Simpson sleduje evakuace před blížícím se hurikánem na Floridě, zatímco skupina lidí odmítá odejít.
Pocta Michelu Gondrymu
V samostatné retrospektivě připomene DEF francouzského filmového vynálezce Michela Gondryho, jehož filmy propojují hravé, snové příběhy s precizním vizuálním zpracováním. V programu nechybí animovaná novinka Mayo, dej mi název (Maya, Give Me a Title) – poetické i zábavné vyznání hlubokého vztahu k vlastní dceři. Program nabídne i filmy Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), Pěna dní (Mood Indigo), Nauka o snech (The Science of Sleep) a v pásmu videoklipů připomene Gondryho spolupráci s kapelami a muzikanty jako Daft Punk, Björk, The Chemical Brothers či Kylie Minogue. Partnerem sekce je Kancelář Kreativní Evropa MEDIA.
Kompletní program je k dispozici na www.eurofilmfest.cz.
DEF se koná od 2. do 8. dubna v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, od 2. do 16. dubna v brněnském kině Art a od 12. do 16. dubna v ostravském Minikině. V termínu od 9. do 16. dubna zamíří do kin v dalších jedenácti městech celé České republiky.
O festivalu si budeme povídat 27.3. ve 14 hodin a hostem bude Šimon Šafránek, dramaturg festivalu.
V úterý 1. 4. a středu 2. 4. můžete soutěžit o dvě vstupenky na festivalový film (Světozor Praha 3. a 5. dubna).
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.