Článek

DIVADLO MINOR UVEDE INSCENACI KARKULKO, NEBOJ SE!

Minor nahlédne do dětské duše

První premiérou nové sezóny divadla Minor je inscenace režiséra Filipa Jeviče a scénáristy Ondřeje Gabriela Karkulko, neboj se!, která navazuje na řadu minorských titulů věnujících se dětské psychice. Režisér se v souladu se svou druhou profesí vedoucího dětské rehabilitace v nemocnici Motol rozhodl nahlédnout „do hlavy“ Karkulky a zároveň se bude věnovat tématu strachu a emocí obecně. Premiéra se uskuteční 5. října 2024 ve Velkém sále a je určena divákům od 8 let.

Divadlo Minor se ve svých inscenacích často zabývá různými oblastmi psychiky dětí (Hamletek, Jsem v pohodě… či To byl jen vtip!) a zároveň rádo experimentuje s moderními postupy a technologiemi (Sněhurka is not dead, Demokracie, Malá mořská víla). Režisér Filip Jevič a scénárista Ondřej Gabriel (autor úspěšného českého thrilleru Bez vědomí) oba tyto přístupy spojili ve své novince Karkulko, neboj se! a přináší novou verzi známého příběhu o Karkulce, který však diváci uvidí z pohledu jednotlivých postav, jimž se dostanou doslova pod kůži, konkrétně do jejich hlavy. Zjistí tak, jak to vypadá, když spolu soupeří rozum a emoce, jak snadno může mezi lidmi docházet k vzájemnému nepochopení, jak vznikají obavy a jak se s nimi vypořádat, aby děti i jejich rodiče mohli klidně spát.

První byla idea, udělat inscenaci, která bude mít něco společného s lidským tělem. Chtěl jsem, aby se mi alespoň trochu překrývaly ty dva světy, ve kterých se pohybuji a fungování lidského těla je mojí odvěkou vášní. Jako dítě jsem miloval seriál Byl jednou jeden život, při studiu na 2. lékařské fakultě jsem byl fascinován fyziologií a patofyziologií a jako fyzioterapeut se snažím pochopit, co, jak a proč nefunguje na pohybovém aparátu a jak to my jako rehabilitace můžeme ovlivnit. Přes úvodní varianty typu „Kabaret mozek a srdce“ jsem postupně dospěl k tomu, že nechci rozehrávat zpravodajský příběh neuronů, válečný příběh imunity ani továrensko-dělnický příběh trávení, ale začalo mě víc lákat podívat se, co stojí za motivacemi postav k nějakému jednání. Jak vypadá občasné míjení se nás rodičů s našimi dětmi a co za tím stojí. Kdo zmáčkne páčku v mozku, která řekne, že budu dělat to nebo to,“ říká režisér Filip Jevič.

Do každé hlavy tvůrci „umístili“ několik postav reprezentujících rozum, emoce a empatii. Tento princip umožňuje názorně a zároveň vtipně ukázat, jak složité a bouřlivé může být rozhodování v některých životních situacích. Tyto postavy ztvárnili herci Nataša Bednářová, Andrea Marečková, Miroslava Bělohlávková, Richard Fiala a Bořek Joura. Loutkoherectví se zhostili Sára Vosobová a Josef Havelka.

Inscenace kombinuje činohru s loutkami snímanými metodou live cinema. Příběh bude doprovázen živou kapelou složenou z autorů hudby Dalibora Muchy, Tomáše Vychytila a Jana Hrovatitsche. O scénografii se postaral pravidelný spolupracovník Minoru Kamil Bělohlávek.

Filip Jevič je režisér s neobyčejným příběhem. Vystudoval herectví na KALD DAMU, aby se následně ponořil do světa režie. Vzdělání následně doplnil ještě studiem fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vášeň pro lidské tělo a duši se stala nedílnou součástí jeho práce. Jako umělecký ředitel vedl sedm let festival Vyšehrátky, který se stal jednou z nejoblíbenějších rodinných akcí v Praze. V jeho režijním portfoliu najdeme adaptace klasických pohádek, barokní koncerty oživené divadelními prvky i charitativní projekty jako „Zkoleduj se!“. Za svou práci získal řadu ocenění (Cena festivalu Skupova Plzeň za mužský herecký výkon v inscenaci Bruncvík a lev). Filipovy zájmy ale sahají mnohem dál než jen na divadelní prkna. Od roku 2012 pracuje na dětské rehabilitaci ve Fakultní nemocnici v Motole, kde začínal na oddělení dětské hematoonkologie a onkologie. Spoluzakládal oddělení dětské lůžkové rehabilitace, kde nyní působí jako vedoucí fyzioterapeut. V rámci svého doktorandského výzkumu se zaměřuje na rehabilitaci neuropatie u dětí s akutní lymfoblastickou leukemií, a současně přednáší budoucím odborníkům a kolegům.

Ondřej Gabriel je scénárista, který se proslavil na české kulturní scéně svou schopností vyprávět neotřelé příběhy. Autorsky i herecky působil v pražském souboru Kabaret Caligula, který získal cenu Next Wave (2005), a inscenaci jeho hry PanzerFaust uvedla Česká televize v roce 2019. Jeho televizní debut, seriál Bez vědomí (HBO Europe, režie Ivan Zachariáš), byl nominován na Cenu české filmové kritiky, Českého lva a vybrán na Mezinárodní filmový festival v Torontu. V současné době pracuje na novém komediálním seriálu pro TV Nova a vyvíjí dramatický seriál pro Českou televizi.

Informace o inscenaci

Veřejná generálka: 3. října 2024 v 18:00

Premiéra: 5. října 2024 v 18:00

Nejbližší reprízy: 10. října od 18:00 a 3. listopadu od 11:00 a 15:00

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.minor.cz nebo v pokladně divadla (Po–Pá 10:00–13:00 a 13:30–18:00; So–Ne vždy hodinu před představením)

Přístupné divákům od 8 let

Inscenační tým

Námět a scénář: Ondřej Gabriel, Filip Jevič

Režie: Filip Jevič

Dramaturgie: Iva Kopecká

Scéna a kostýmy: Kamil Bělohlávek

Hudba: Tomáš Vychytil

Technická spolupráce: Vojtěch Krátký

Hrají: Nataša Bednářová, Miroslava Bělohlávková, Richard Fiala, Josef Havelka, Bořek Joura, Andrea Marečková, Sára Vosobová

Kapela: Jan Hrovatitsch, Dalibor Mucha, Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil,

www.minor.cz

reklama
reklama
reklama