Split sami se sebou na svém třetím řadovém albu Svobodě na stopě vydají rožnovští Chorobopop. Zkušení hudebníci Daniel Stibor (Ctib), Pavel Zajíc (Zay) a Petr Gojtka (Keč) se na desce vrátili ke svým punkovým kořenům a zároveň opustili dosavadní jistoty – natočili album z jedné poloviny zcela synthpopové. Výsledek potvrdil status, který získali už v časech své předchozí kapely Telefon – pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Na Radiu 1 skladby z desky v rámci rozhovoru v úterý 9. dubna od 14 hodin zazní v předpremiéře. Píseň Tisíc let tentýž den nasazujeme do hitparády Velká sedma.
Informaci o stylu, jenž Chorobopop hraje, má kapela s nadsázkou už ve svém názvu. Žánr jako takový ovšem není zásadní – v centru pozornosti stále zůstává píseň a její obsahové sdělení. „Tahle deska je jiná v tom, že na jedné její straně jsme úplně opustili hudební svět, který jsme znali. Byli jsme zvyklí na kytary, teď najednou všichni tři stojíme za klávesami,“ říká Ctib, který je se svými spoluhráči už tři desítky let úzce spjatý se svébytnou rožnovskou scénou.
Novou synťákovou polohu Chorobopopu představuje singl Tisíc let, v němž za mikrofonem hostuje Radek „Vaant“ Vantuch (Kultra!). „Zay si skladbu napsal i zaranžoval kompletně sám, já s Kečem, který až ve studiu přispěl rozhoupanou basovou linkou, jsme se snažili spíš nepřekážet. Baví mě ten kratičký text Zaye. Někdy je pro mě tak trochu neuchopitelný, jindy v něm s jistotou rozpoznávám zcela určité významy. Často mi jede v hlavě a moje vnitřní kino mi u toho promítá filmy, ve kterých se ty jako by rozpité obrazy (‚tisíc let čekat na zázrak / když přijde, tak ho popřít‘) zaostřují, naplní a rozpohybují konkrétním děním,“ upřesňuje Ctib.
Deska svým názvem Svobodě na stopě může odkazovat ke svobodě tvůrčí, ale také ke svobodě jednotlivce na úsvitu vzrůstu omezování svobod, vzniku nových válečných konfliktů, dezinformací, umělé inteligence a dalších nejistot, které přepisují řadu dosavadních „jistot“. „Přestože je naše album hudebně hodně rozkročené, textově jde o naši zatím nejsevřenější nahrávku. Myslím, že je to právě poetika textů, co nejvíc prozrazuje naše punkové kořeny. Na obou stranách desky reflektujeme současnost, včetně neschopnosti nebo neochoty lidí si navzájem porozumět,“ uzavírá Ctib.
Album Svobodě na stopě vychází 12. dubna na vinylu, CD, audiokazetě a digitálně u labelu Malárie Records ve spolupráci s Cultburger Records. Křest doma v Rožnově pod Radhoštěm Chorobopop plánují 30. dubna, brněnský křest v Kabinetu Múz se chystá 2. května a pražský v Kampusu Hybernská 19. května.
Aktuální koncerty Chorobopop
30.04. – Rožnov pod Radhoštěm (křest) – Vrátnice (+Safenat Paneach, Dr. Fleischmann)
02.05. – Brno (křest) – Kabinet Múz
04.05. – Otovice – Otovickej punk
16.05. – Zlín – Muzeum – expozice Underground na Zlínsku
18.05. – Kladno – Auto Dafe (+Nemístný Návrhy, Prasklep)
19.05. – Praha (křest) – Kampus Hybernská (+Oswaldovi, Orion)
31.05. – Zámek Ptení – Karneval Marnosti
07.06. – Rožnov pod Radhoštěm – U-fest
22.06. – Orlová – Futra (+ Panenské Plameny)
Bio
Kapelu Chorobopop tvoří Ctib (kytara, klávesy, zpěv, programování bicích), Zay (kytara, zpěv, klávesy) a Keč (baskytara, zpěv, klávesy), kteří patří k veteránům rožnovské hardcorepunkové DIY scény spojené s legendárním, už neexistujícím klubem Vrah. Navazují na tvorbu své předchozí kapely Telefon, s níž vydali několik alb a koncertovali po celé Evropě. Debutovali deskou Kočky, krysy, celebrity (2020), následovalo album Odrazit od dna (2022). Na své třetí desce Svobodě na stopě se Chorobopop kytarovou stranou vrátili k punkovým kořenům své tvorby a undergroundové scéně, jíž se stále cítí být součástí. Synťáková strana je výsledkem současné cesty kapely do neznáma – hudební hledání pro trojici vždy bylo extrémně zajímavé. Dvě sólová alba u Kabinet Records se svou disco-ego-punkovou tvorbou představující valašskou obdobu Sleaford Mods vydal Ctib, Kampak?! (2021) a Smrad v síni tradic (2022).
Další informace
S kapelou Chorobopop si budeme povídat úterý 9. dubna ve 14 hodin.